74. Festiwal Filmowy w Cannes. Jodie Foster laureatką honorowej Złotej Palmy

Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes poinformowali, że aktorka, reżyserka i producentka Jodie Foster otrzyma Złotą Palmę za całokształt swojej twórczości. Wystąpienie gwiazdy zainauguruje 74. galę wręczenia tych prestiżowych nagród filmowych.

"Niespotykana osobowość i genialna ścieżka artystyczna" - napisali organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes w swoich mediach społecznościowych. "Jodie Foster będzie gościem specjalnym ceremonii otwarcia, która odbędzie się we wtorek 6 lipca na scenie Pałacu Festiwalowego. Amerykańska reżyserka, aktorka i producentka rozpocznie 74 edycję Festiwalu w Cannes i otrzyma Złotą Palmę Honorową" - zapowiedzieli.

 

Jodie Foster: Cannes zmienił moje życie

- Cannes to festiwal, któremu wiele zawdzięczam. Zupełnie zmienił moje życie - skomentowała wyróżnienie Jodie Foster, której wypowiedź została przytoczona na stronie wydarzenia. - To festiwal kina autorskiego, który docenia artystów. I bardzo to szanuję. [...] Schlebia mi, że Cannes mnie docenił i jestem zaszczycona, że będę mogła podzielić się kilkoma mądrymi słowami lub anegdotą czy dwiema z nowym pokoleniem filmowców - dodała aktorka i reżyserka.

W przeszłości laureatami nagrody honorowej festiwalu zostały takie gwiazdy filmu jak: Jeanne Moreau, Bernardo Bertolucci, Jane Fonda, Jean-Paul Belmondo, Manoel de Oliveira, Jean-Pierre Léaud, Agnès Varda i Alain Delon.

Jodie Foster po raz pierwszy zjawiła się na festiwalowej gali w Cannes w 1976 r., w wieku zaledwie 13 lat. Zagrała wówczas w słynnym "Taksówkarzu" Martina Scorsese, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu. W trakcie swej kariery współpracowała m.in. z reżyserami Davidem Fincherem, Alanem Parkerem i Robertem Zemeckisem. Foster jest laureatką dwóch Oscarów - dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Sarah Tobias w filmie "Oskarżeni" (1989) oraz za kreację Clarice Starling w "Milczeniu Owiec" (1992), w tej samej kategorii. Jej aktorski dorobek obejmuje ponad 50 produkcji. Gwiazda wyreżyserowała ponadto obrazy "Tate - mały geniusz" (1991), czy "Zakładnik z Wall Street" (2016).

Tegoroczny 74. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 6-17 lipca. Wiadomo już, że przewodniczącym jury konkursu głównego będzie reżyser, scenarzysta i producent Spike Lee. Nazwiska pozostałych jurorów nie zostały jeszcze ujawnione.

Więcej o: