Roman Nehrebecki nie żyje. Był pierwowzorem Lolka z kreskówki "Bolek i Lolek"

W piątek 4 czerwca zmarł Roman Nehrebecki, syn scenarzysty i rysownika Władysława Nehrebeckiego. Był pierwowzorem Lolka z popularnej kreskówki "Bolek i Lolek".

Roman Nehrebecki zmarł w piątek wieczorem - podają media za Polską Agencją Prasową. Zostawił żonę i dwie córki. Mężczyzna będący pierwowzorem Lolka z "Bolka i Lolka" odszedł w wieku 69 lat.

- Tata nas obserwował i pewnego dnia postanowił zrobić film o przygodach dwóch chłopców o przeciwstawnych charakterach. Tak powstał "Bolek i Lolek" - opowiadał kiedyś w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Roman Nehrebecki. Jego brat, Jan, stał się z kolei inspiracją do stworzenia drugiej postaci, czyli Bolka. Jan Nehrebecki zmarł w 2013 roku.

Zobacz wideo Lata 70. to był fantastyczny czas dla trylogii filmowych [Popkultura]

Kim był Roman Nehrebecki? Kandydował do Parlamentu Europejskiego

Nehrebecki urodził się w 1952 roku w Bielsku-Białej. Był z wykształcenia ekonomistą, przez lata pracował spółką Sol-Anima, która zajmowała się produkcją filmową. "W latach 2002-2006 zasiadał w Radzie Miejskiej Bielska-Białej. W ostatnich wyborach do parlamentu europejskiego startował jako kandydat Wiosny Roberta Biedronia" - wspomniano na facebookowej stronie Bielsko-Biała - miasto tworzą ludzie. Nehrebecki był też przedsiębiorcą i producentem filmowym. Kochał zwierzęta i muzykę metalową.

Roman Nehrebecki - syn twórcy filmów animowanych stał się pierwowzorem Lolka 

Roman Nehrebecki był synem Władysława Nehrebeckiego, który tworzył filmy animowane w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Działalność tej placówki zaczęła się w roku 1947, kiedy w Katowicach zawiązało się Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, a jego współzałożycielem był właśnie Władysław Nehrebecki. W roku 1948 zespół przeniósł się do Wisły, a potem, już na stałe, do Bielska, gdzie studio funkcjonuje do dzisiaj. To właśnie tam w latach 1963-1964 wyprodukowano kultową już bajkę "Bolek i Lolek", której dwie główne postacie były wzorowane na synach Nehrebeckiego.

Więcej o: