II wojna światowa: filmy, które zasługują na szczególną uwagę

Dla twórców kinematografii światowej niewyczerpanym źródłem pomysłów jest II wojna światowa. Filmy wojenne ukazują w sposób fabularny działania wojenne, bądź też skupiają się na wpływie dramatycznych wydarzeń na psychikę człowieka. Najczęściej są to dramaty bądź melodramaty, zdarzają się jednak i filmy przygodowe, a nawet komedie. Oto filmy wojenne, które warto znać.

Filmy o II wojnie światowej: źródła inspiracji

Filmy o II wojnie światowej powstawały już w kilka lat po zakończeniu konfliktu zbrojnego, ale po temat ten sięgają również twórcy współcześni. Filmy opowiadające o wydarzeniach z lat 1939-1945 to bardzo często adaptacje powieści czy opowiadań. W ten sposób powstały chociażby obrazy ''Stąd do wieczności'' czy ''Cienka czerwona linia'' (adaptacje powieści Jamesa Jonesa), ''Okręt'' (ekranizacja powieści Lothara-Günthera Buchheima), ''Most na rzece Kwai'' (oparty na powieści Pierre’a Boulle’a), ''Działa Navarony'', ''Komandosi z Navarony'' czy ''Tylko dla orłów'' (filmowe adaptacje powieści Alistaira MacLeana), ''O jeden most za daleko'' (na podstawie powieści Corneliusa Ryana), ''Lista Schindlera'' (inspirowana książką Thomasa Keneally’ego) oraz ''Parszywa dwunastka'' (na podstawie powieści E. M. Nathansona).

''Parszywa dwunastka'' (1967), reż. Robert Aldrich

Major Reisman przygotowuje oddział dwunastu żołnierzy do ataku na zamek we Francji, gdzie spędzają urlop oficerowie niemieccy. Żołnierze rekrutowani są spośród skazańców, a powodzenie akcji ma im zapewnić amnestię.

''Działa Navarony'' (1961), reż. J. Lee Thompson

Grupa zdecydowanych na wszystko brytyjskich komandosów wyrusza do Navarony w celu zniszczenia należących do nazistów dział.

''Most na rzece Kwai'' (1957), reż. David Lean

Brytyjscy jeńcy wojenni budują na polecenie Japończyków most w Birmie. Alianccy komandosi wyruszają z misją wysadzenia tej budowli.

''Cienka czerwona linia'' (1998), reż. Terrence Malick

Lądowanie amerykańskich żołnierzy na wyspie Guadalcanal, opanowanej przez Japończyków. Ich zadanie okazuje się misją samobójczą.

''Okręt'' (1981), reż. Wolfgang Petersen

Historia jednego z niemieckich okrętów podwodnych, ukazująca charaktery i osobowości jego załogi, przebywającej tygodniami pod wodą i narażonej na niebezpieczeństwo.

Dobre filmy wojenne: II wojna światowa

Dramatyczne wydarzenia wojny sprawiły, iż za sprawą chęci opowiedzenia o nich powstały dobre filmy wojenne. II wojna światowa obfitowała w ludzkie dramaty, a jednym z głównych tematów poruszanych w filmach dotyczących tego okresu w historii, była zagłada Żydów. Jednak nie tylko Holocaust doczekał się wnikliwej analizy twórców filmowych. Dobre filmy wojenne ukazują zarówno dramat jednostki, jak i spektakularne akcje zbrojne. Zwykle obnażają okrucieństwo wojny, a ich fabuła często inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami.

''Idź i patrz'' (1985), reż. Elem Klimow

Szesnastolatek Flora (Aleksey Kravchenko) wbrew woli matki wstępuje do partyzantki. Podczas ataku Niemców na obóz partyzantów, zmuszony zostaje do ucieczki.

''Szeregowiec Ryan'' (1998), reż. Steven Spielberg

Doborowy oddział żołnierzy pod przewodnictwem Johna Millera (Tom Hanks) wyrusza na poszukiwania szeregowca Jamesa Ryana (Matt Damon), jedynego z czterech braci, który przeżył.

''Wielka ucieczka'' (1963), reż. John Sturges

Opowieść o ucieczce alianckich jeńców wojennych z obozu o nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa. W uciekinierów wcielają się m.in.: Steve McQueen, James Coburn, Charles Bronson i James Garner.

''Dunkierka'' (2017), reż. Christopher Nolan

Historia ewakuacji wojsk alianckich, otoczonych przez wroga w Dunkierce latem 1940 roku. Wycofującym się z lądu żołnierzom ma zapewnić osłonę eskadra lotnicza, w której służy Farrier (Tom Hardy).

''Życie jest piękne'' (1997), reż. Roberto Benigni

Guido (Roberto Benigni), uwięziony wraz z synem w obozie koncentracyjnym, próbuje przekonać chłopca, że uczestniczy w zabawie dla dorosłych.

Zobacz wideo Co się stało z gwiazdami klasycznej ekranizacji "W pustyni i w puszczy?

Filmy o II wojnie światowej: polskie produkcje, które zasługują na uwagę

Temat wojny jest dla Polaków szczególnie ważny, toteż i nasi twórcy realizują filmy o II wojnie światowej. Polskie filmy o tej tematyce to w dużej mierze dramaty, ale polscy twórcy sięgają też po wątki biograficzne, a także próbują ukazać temat wojny w nieco krzywym zwierciadle.

''Pianista'' (2002), reż. Roman Polański

Polski kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, Władysław Szpilman (Adrien Brody) trafia do warszawskiego getta, a następnie cudownym zrządzeniem losu unika deportacji. Ukrywa się w ruinach Warszawy.

''Jak rozpętałem II wojnę światową'' (1969), reż. Tadeusz Chmielewski

Szeregowy Franek Dolas (Marian Kociniak) rankiem 1 września 1939 roku oddaje przypadkowy strzał i przekonany jest, że rozpoczął w ten sposób II wojnę światową. A to dopiero początek perypetii pechowca, który doprowadzi do szału Niemców, Włochów i Jugosłowian.

''Kanał'' (1956), reż. Andrzej Wajda

Pod koniec Powstania Warszawskiego żołnierze AK próbują przedostać się do walczącego wciąż Śródmieścia kanałami.

Inne polskie filmy o II wojnie światowej:

  • ''Do krwi ostatniej…'' (1978), reż. Jerzy Hoffman,
  • ''Eroica'' (1957), reż. Andrzej Munk,
  • ''Katyń'' (2007), reż. Andrzej Wajda,
  • ''W ciemności'' (2011), reż. Agnieszka Holland,
  • ''Wołyń'' (2016), reż. Wojciech Smarzowski.

Filmy historyczne: II wojna światowa to niewyczerpane źródło inspiracji

Dla osób tworzących filmy historyczne II wojna światowa – trzeba to przyznać – może być niewyczerpanym źródłem inspiracji. Słynne operacje militarne, kampanie, zasadzki, to tematy, które mogą być kanwą niejednego scenariusza filmowego. Wojna to jednak również ludzie i ich losy: szeregowi żołnierze, wielcy dowódcy, jak i cywilni bohaterowie.

''Lista Schindlera'' (1993), reż. Steven Spielberg

Niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler (Liam Neeson) zakłada podczas II wojny w Krakowie fabrykę, w której tanią siłę roboczą stanowią Żydzi. Gdy jednak krakowskie getto zostaje zlikwidowane i rozpoczyna się eksterminacja Żydów, Schindler ratuje przed śmiercią ponad 1000 osób.

''Upadek'' (2004), reż. Oliver Hirschbiegel

Ostatnie 12 dni życia Adolfa Hitlera, odtworzone na podstawie wspomnień jego osobistej sekretarki.

''O jeden most za daleko'' (1977), reż. Richard Attenborough

Jeden z najbardziej wiernych historycznie obrazów, opowiadający o szczegółach operacji Market Garden, która zakładała zdobycie wszystkich mostów od Belgii, poprzez Holandię, na moście w Arnhem skończywszy. Ignorancja dowództwa, błędy w planowaniu oraz braki w sprzęcie doprowadzają do klęski.

''Patton'' (1970), reż. Franklin J. Schaffner

Film biograficzny, przybliżający osobę generała Pattona (George C. Scott), jednego z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych dowódców II wojny światowej.

''Listy z Iwo Jimy'' (2006), reż. Clint Eastwood

Historia obrony wyspy Iwo Jima przez japońskich żołnierzy, pod wodzą generała Tadamichi Kuribayashi (Ken Watanabe), przed atakiem armii Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: Najlepsze polskie filmy - czy znasz je wszystkie?

Więcej o: