Film o depresji: które filmy na jej temat są warte obejrzenia?

Film o depresji jest coraz częstszym zjawiskiem w światowej kinematografii. Choroba, która jeszcze do niedawna stanowiła temat tabu, obecnie jest coraz częściej ukazywana w kinowych produkcjach. Czasem jest motywem przewodnim filmu, czasem choroba jednego z bohaterów jest tylko wątkiem pobocznym. Sprawdzamy, jakie filmy o depresji warto obejrzeć.

Interesujące filmy o depresji

Filmy o depresji to często kino niezbyt łatwe w odbiorze, skłaniające do refleksji, czasem wstrząsające. Nic dziwnego, depresja, uznawana za chorobę XXI wieku, to schorzenie podstępne, czyniące wielkie spustoszenie w życiu zmagającego się z nią człowieka. Nazywana jest chorobą duszy i potrafi odebrać człowiekowi zupełnie chęci do życia. Często pojawia się w wyniku traumatycznych przeżyć, dotyka też jednak osoby, którym z pozoru nic nie powinno dolegać. Szczególnie wartościowe wydaje się spojrzenie na depresję osób, które same się z nią zmagają, jak ma to miejsce w przypadku reżysera, Larsa von Triera.

''Melancholia'' (2011), reż. Lars von Trier

Justine (Kirsten Dunst) bierze ślub z Michaelem (Alexander Skalsgård) w posiadłości swojej siostry Claire (Charlotte Gainsbourg) i szwagra Johna (Kiefer Sutherland). Sęk w tym, że Justine walczy z depresją i nie potrafi się cieszyć tym wyjątkowym dniem. Na dodatek do Ziemi zbliża się planeta o nazwie Melancholia, która być może spowoduje koniec świata.

''Samotny mężczyzna'' (2009), reż. Tom Ford

Uniwersytecki wykładowca, George Falconer (Colin Firth), po tragicznej śmierci swego wieloletniego partnera zmaga się z depresją. W osiem miesięcy po śmierci ukochanego postanawia zakończyć swoje cierpienia definitywnie. Tego dnia jednak los ma wobec niego inne plany.

''Godziny'' (2002), reż. Stephen Daldry

Historia trzech kobiet: Virginii (Nicole Kidman), Laury (Julianne Moore) i Clarissy (Meryl Streep), które, choć żyją w różnych czasach, połączyło to samo dzieło literackie. Virginia jest pisarką, Laura – gospodynią domową, zaś Clarissa wydaje książki. Wszystkie zmagają się z depresją i myślami samobójczymi.

Filmy na depresję: czy to wystarczy?

Wśród wielu wciąż panuje przekonanie, że depresja to taki gorszy nastrój i pomogą na nią zwykłe rzeczy, np. optymistyczne filmy na depresję. Niestety, nie jest to takie proste, choć oczywiście, obejrzenie filmów o depresji może być pomocne w zrozumieniu mechanizmów tej choroby. Adresowane są one jednak bardziej do osób z otoczenia chorego i często ukazują różne sposoby wychodzenia z depresji, podkreślając rolę wsparcia bliskich w pokonaniu choroby.

''Trzy kolory: Niebieski'' (1993), reż. Krzysztof Kieślowski

Julie (Juliette Binoche) traci w wypadku samochodowym męża, Patricka, oraz córeczkę, Annę. Kobieta pogrąża się w depresji i zrywa kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Osobą, która próbuje wyciągnąć wdowę z tego stanu, jest asystent i przyjaciel jej zmarłego męża, Olivier (Benoit Regent), który od dawna kocha Julie.

''Ukryte piękno'' (2016), reż. David Frankel

Howard Inlet (Will Smith) odnosi sukcesy w branży reklamowej. Gdy umiera jego córka – pogrąża się w depresji. Przyjaciele postanawiają pomóc mu przepracować żałobę i pokonać chorobę.

''Poradnik pozytywnego myślenia'' (2012), reż. David O. Russell

Pat (Bradley Cooper) przeszedł załamanie nerwowe po tym, jak zdradziła go żona. Po ośmiomiesięcznym pobycie w szpitalu psychiatrycznym wraca do domu, gdzie w powrocie do normalności pomóc mają mu rodzice (Robert de Niro i Jacki Weaver). Niespodziewanie na jego drodze pojawia się ekscentryczna dziewczyna z sąsiedztwa, Tiffany (Jennifer Lawrence).

Zobacz wideo Shirley Temple - najpierw aktorka, potem polityczka. A co działo się z innymi dziecięcymi gwiazdami?

Różnie ukazana depresja w filmie

Jak pokazuje niejeden film, depresja to choroba złożona i trudna do pokonania. Wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej, często leczona jest zarówno farmakologicznie, jak i za pomocą psychoterapii. Jednak ci, którzy myślą, że istnieją cudowne pigułki na depresję, powinni koniecznie obejrzeć następujące filmy:

''Powrót do Garden State'' (2004), reż. Zach Braff

Andrew (Zach Braff), początkujący aktor, od dzieciństwa uzależniony od przepisywanych mu przez ojca antydepresantów, powraca do rodzinnego miasteczka z powodu samobójczej śmierci matki. Konfrontacja z ojcem i znajomymi z przeszłości oraz nowo poznana Sam (Natalie Portman) motywują go do odstawienia leków i odszukania wewnętrznej równowagi.

''Pokolenie P'' (2001), reż. Erik Skjoldbjærg

Studentka dziennikarstwa, Lizzie (Christina Ricci), nie radzi sobie z problemami rodzinnymi, co doprowadza ją do depresji. Decyduje się skorzystać z pomocy psychiatry. Lekarka przepisuje dziewczynie Prozac, od którego ta dość szybko się uzależnia.

''Panaceum'' (2013), reż. Steven Soderbergh

Emily (Rooney Mara) zmaga się z depresją po tym, jak jej mąż trafił do więzienia za finansowe przekręty. Wyleczyć próbuje ją psychiatra, dr Jonathan Banks (Jude Law). Gdy standardowe antydepresanty nie działają, przepisuje Emily nowy, eksperymentalny lek. Niestety, skutki uboczne zamienią życie kobiety w piekło.

Film o depresji nastolatków

Obecnie nietrudno znaleźć także film o depresji nastolatków. Choroba ta dotyka coraz więcej dzieci i młodzieży. Jak podają statystyki, każdego dnia dwoje nastolatków próbuje odebrać sobie życie. I choć kierują nimi różne powody, to zwykle nie otrzymują wsparcia ze strony najbliższych i borykają się z depresją w samotności. Prócz fabularnych filmów kinowych, na uwagę zasługują też filmy dotyczące depresji nastolatków, które można odnaleźć w sieci. W 2019 roku, z okazji Dnia Walki z Depresją, ukazał się film Daniela Rusina, vlogera znanego jako Reżyser Życia, zatytułowany ''(Nie)widzialna nastoletnia depresja''. Jeszcze silniejszy w przekazie jest kolejny film tego samego autora, z 2020 roku, pt. ''Znikające dzieci''. W projekcie udział wzięły m.in. Roksana Węgiel oraz Anna Dereszowska, która wciela się w matkę nastolatek. Jedna z sióstr, wzorowa uczennica, coraz bardziej zamyka się w sobie, aż w końcu zwierza się przyjaciółce, iż chce zniknąć. Problemowi depresji nastolatków poświęcone są też dwie etiudy powstałe na II Tydzień Walki z Depresją, w 2021 roku: ''Wracaj do domu'' i ''Nie lubię pana''. Inspiracją dla nich były rozmowy terapeuty, Tomasza Zielińskiego, z młodzieżą, dzwoniącą do niego ze swymi trudnymi sprawami.

''Przerwana lekcja muzyki'' (1999), reż. James Mangold

Siedemnastoletnia Susanna (Winona Ryder) trafia do szpitala psychiatrycznego po tym, jak przedawkowała środki przeciwbólowe. Dwuletni pobyt w tym miejscu pozwala dziewczynie odnaleźć samą siebie i nawiązać ciekawe przyjaźnie, m.in. z Lisą (Angelina Jolie).

''Przekleństwa niewinności'' (1999), reż. Sophia Coppola

Pięć atrakcyjnych sióstr w wieku od 13 do 17 lat, wychowywanych jest bardzo surowo przez konserwatywnych rodziców. Dziewczęta są izolowane od otoczenia i nie znają życia towarzyskiego. Interesują się nimi chłopcy z sąsiedztwa, a ich zainteresowanie wzrasta, gdy najmłodsza z sióstr popełnia samobójstwo.

''Sala samobójców'' (2011), reż. Jan Komasa

Dominik (Jakub Gierszał) ma z pozoru wszystko, co potrzebne do szczęścia: bogatych rodziców (Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński), wielu znajomych i najładniejszą dziewczynę w szkole. Chłopak, który przygotowuje się właśnie do matury, ma jednak ogromne problemy emocjonalne i nie otrzymuje wsparcia ze strony rodziców. Poznana w sieci Sylwia (Roma Gąsiorowska) staje się jego przyjaciółką i wprowadza go do ''Sali samobójców''.

Zobacz też: Anya Taylor-Joy zachwyca w "Gambicie królowej", ale musicie zobaczyć też jej inne role. W jakich filmach zagrała?

Więcej o: