Magdalena Koleśnik o scenach intymnych z przyrodnim bratem Bartoszem Bielenią. "Ekipa miała większy problem niż my"

Magdalena Koleśnik dostała na ostatnim festiwalu w Gdyni nagrodę dla najlepszej aktorki za "Sweat" (premiera 18 czerwca), ale w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" opowiada także m.in. o jednym z poprzednich projektów - krótkometrażowym filmie "Ondyna", w którym zagrała z Bartoszem Bielenią.

Koleśnik za swoją rolę w "Sweat" zbiera wiele pochwał - ostatnio od redaktorów prestiżowego brytyjskiego magazynu filmowego "Screen International". Polka znalazła się na liście 10 najlepszych aktorek lub aktorów w filmach nieanglojęzycznych 2020 roku.

Zobacz wideo Trzy dni z życia Sylwii Zając, influencerki ćwiczącej fitness - "Sweat" [ZWIASTUN]

Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia zagrali kochanków w "Ondynie". "Mieliśmy luz"

Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia - jak się okazuje - są przyrodnim rodzeństwem, ale nie mieli problemu z tym, by zagrać intymne sceny w filmie "Ondyna" Tomka Śliwińskiego i Magdy Hueckel, którego fragmenty wykorzystane zostały w teledysku do coveru "Jolene" Dolly Parton, śpiewanego przez Julię Marcell.

 

Koleśnik, zapytana o sceny seksu, czy nie grało się im "tego trochę dziwnie", odpowiedziała:

Nie, skąd! My się lubimy i sobie ufamy. Miałam wrażenie, że to ekipa miała większy problem z tym, że mamy sceny seksu, niż my. My mieliśmy luz.

"Ondyna" to film, który premierę miał w 2019 roku, i to już kolejny film Śliwińskiego, nawiązujący do schorzenia, jakim jest CCHS - tym razem fabularny. Klątwa Ondyny to rzadka, genetycznie uwarunkowana, potencjalnie śmiertelna choroba. Wszyscy pacjenci z CCHS wymagają dożywotniego wspomagania wentylacji podczas snu za pomocą respiratora. Śliwiński ma na koncie nominację do Oscara z 2015 roku za "Naszą klątwę" - film dokumentalny, opowiadający historię jego rodziny. Z zespołem centralnej hipowentylacji żyje syn jego i artystki Magdy Hueckel, Leo. Odkąd chłopiec skończył miesiąc i przeszedł zabieg tracheotomii, śpi, podłączony do aparatury. W Polsce żyje około 30 dzieci, u których zdiagnozowano CCHS. Na świecie takich osób jest około 1200. 

Nazwa choroby wiąże się z mitem o nordyckiej nimfie wodnej Ondynie, która zakochała się w śmiertelniku. Ponieważ był jej niewierny, za karę rzuciła na niego klątwę - aby oddychać, musiał o tym pamiętać. Śliwiński razem z żoną i Anną Palusińską założyli fundację Zdejmij klątwę, która zajmuje się wszechstronną pomocą osobom cierpiącym na CCHS (Klątwę Ondyny) i ich rodzinom oraz wspieraniem badań naukowych nad wynalezieniem leku na tę chorobę. 

28 lutego 2021, w Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich, premierę miała płyta "Ondinata. Songs for Ondine", na której oprócz coveru "Jolene" jest 28 innych piosenek. Do płyty dołączona jest książeczka, a w niej esej napisany przez Joannę Bator "Oddychasz?", a także opisy wszystkich utworów z perspektywy rodziców dzieci chorych na CCHS i teksty utworów. Na dwupłytowym wydawnictwie można usłyszeć m.in. Kayah, Magdalenę Cielecką, Annę Karwan, Gabę Kulkę i Ralpha Kaminskiego.

Więcej o: