Premiery filmowe. Mocny atak polskiego kina i hitowe animacje

"Sweat", "Ostatni komers" i "W jak morderstwo" - aż trzy duże polskie premiery filmowe w ten weekend na dużym ekranie. Poza tym widzowie mogą wybrać nową produkcję Disney/Pixar czy animację o przygodach uwielbianego przez dzieci królika Piotrusia.

Odkąd kina wróciły po prawie 200-dniowej przerwie związanej z pandemią, nie było jeszcze tak mocnej krajowej reprezentacji.

"Sweat" to nowy film Magnusa van Horna, który spodobał się nie tylko specjalistom w Polsce, ale i za granicą. Zakwalifikował się do festiwalu w Cannes, podbił również Gdynię. Podczas FPFF film zdobył Srebrne Lwy, został wyróżniony za reżyserię, najlepszą pierwszoplanową i drugoplanową rolę kobiecą, zdjęcia oraz montaż. Magdalena Koleśnik, która wciela się w znaną influencerkę fitness, dostała również dwie nagrody specjalne festiwalu. Aktorka znalazła się również na liście 10 najlepszych aktorek lub aktorów w filmach nieanglojęzycznych 2020 roku, stworzonej przez prestiżowy brytyjski magazyn filmowy "Screen International".

"Sweat", "Ostatni komers" i "W jak morderstwo" - trzy polskie premiery kinowe

W "Sweat" obserwujemy trzy dni z życia Sylwii Zając (w tej roli Koleśnik) - influencerki ćwiczącej fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana, w jej życiu brakuje bliskości. Koleśnik w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" wspominała trening u Ewy Chodakowskiej, w którym incognito uczestniczyła na wstępnym etapie prac nad produkcją:

To doświadczenie było chwilami euforyczne, czułam się częścią tej społeczności. A chwilami było to złowrogie doświadczenie, gdyż miałam poczucie, że u niektórych fanów fascynacja była bardzo blisko obsesji czy chęci posiadania – chociaż wspólnego zdjęcia.
Zobacz wideo "Sweat" [ZWIASTUN]

Drugą mocną kobiecą rolę w tym tygodniu prezentuje Sandra Drzymalska w "Ostatim komersie" Dawida Nickela. W Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, który odbywał się po raz pierwszy podczas ostatniego FPFF w Gdyni, aktorkę nagrodzono za role w filmach "Ostatni komers" i "Każdy ma swoje lato", a równorzędną nagrodę dostał Michał Pukowiec za zdjęcia do filmu "Ostatni komers".

Warto też zwrócić uwagę, że podczas gali Europejskich Nagród Filmowych statuetka Europejskie Odkrycie - Prix FIPRESCI trafiła do Carlo Sironiego za nagrodzoną dwukrotnie na festiwalu w Wenecji włosko-polską koprodukcję "Sole". W tym dramacie Drzymalska, która popularność zdobyła także chętnie oglądanemu nie tylko w Polsce serialowi Netfliksa "Sexify", zagrała ciężarną polską emigrantkę, która zgadza się sprzedać swoje dziecko bezpłodnej, bogatej parze.

A w "Ostatnim komersie" gra gimnazjalistkę. Akcja filmu rozgrywa się bowiem w ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

Główną bohaterką trzeciej polskiej premiery też jest kobieta. - Magda nie odpuszcza pewnej tajemniczej sprawie sprzed lat, nie może o niej zapomnieć. Gdy przypadkowo odkrywa zbrodnię w miasteczku, budzi się w niej potrzeba rozwiązania tajemnicy i poskładania swojego świata na nowo. Sprawcy poszukuje inspektor Sikora grany przez Pawła Domagałę. Nasi bohaterowie próbują rozwikłać zagadkę, tylko każdy w swoim stylu. Ścierają się tak samo często, jak wspierają - mówi o swojej roli w "W jak morderstwo" Anna Smołowik. W tej kryminalnej komedii występują też m.in. Rafał Królikowski, Dorota Segda i Szymon Bobrowski.

Oscarowe "Minari", a może filmy dla dzieci?

Kinomani z pewnością czekali także na premierę "Minari" z oscarową rolą Yuh-Jung Youn. W dramacie wyreżyserowanym przez Lee Isaaca Chunga obserwujemy, jak w pogoni za amerykańskim snem koreańska rodzina przenosi się do Arkansas i zakłada farmę. 

Jeśli chodzi o propozycję dla całej rodziny, to też jest mocna konkurencja. Disney i Pixar wprowadzają film "Luca". Scenariusz opowiada o dorastaniu dwójki przyjaciół. Luca i Alberto wspólnie przeżywają niezapomniany letni czas, który upływa im na niekończących się przejażdżkach na skuterze i delektowaniu się lodami. Jednak ich beztroską zabawę może w każdej chwili zepsuć ujawnienie głęboko skrywanego sekretu. Obaj są potworami morskimi z innego świata znajdującego się tuż pod powierzchnią wody. Pięknie mówi o nim reżyser Enrico Casarosa (za krótkometrażowy film animowany "La Luna" był nominowany do Oscara):

To list miłosny adresowany do wakacji naszej młodości, do miesięcy letnich, które formowały nas jako ludzi i podczas których odnajdujemy siebie.

Z kolei familijny "Piotruś Królik 2: Na gigancie" to kolejna odsłona przygód niezwykle popularnego wśród dzieciaków na całym świecie bohatera cyklu książek autorstwa Beatrix Potter. Angielska ilustratorka oraz autorka powiastek i wierszy dla dzieci swego czasu sama stała się bohaterką filmów - najbardziej znana jest biografia "Miss Potter" z 2006 roku, w której twórczynię Piotrusia Królika zagrała Renee Zellweger. 

Co jeszcze w tym tygodniu wchodzi do kin? Premiery filmowe 18 czerwca

  • "Małe rzeczy" thriller w gwiazdorskiej obsadzie: Denzel Washington, Rami Malek, Jared Leto, reż. John Lee Hancock
  • "Ci, którzy życzą mi śmierci", w którym Angelina Jolie gra strażaczkę, próbującą uchronić przed śmiercią nastolatka - świadka morderstwa
  • "Najlepsze lata" - włoski dramat o długoletniej relacji trójki nastolatków
  • "Moja kochana Vivian", czyli dokumentalny film o pierwszej żonie Johnny’ego Casha i matce czwórki jego dzieci - Vivian Liberto
  • "Spirala: Nowy rozdział serii Piła" - horror z Chrisem Rockiem w głównej roli
  • "Paryskie tango" - francuska komedia o piosenkarce, która po latach od śmierci syna wraca z Argentyny do Paryża, by zbliżyć się do wnuka i synowej
Więcej o: