Orły 2021. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" filmem roku. Jan Holoubek reżyserem i odkryciem roku

Piotr Trojan i Agata Kulesza z nagrodami za najlepsze role filmowe, najlepszym reżyserem Jan Holoubek. Orły 2021 - nazywane polskimi Oscarami - trafiły m.in. do twórców filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" i "Zabij to i wyjedź z tego miasta", który został uznany za film roku.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" to animowany film, przy którym Mariusz Wilczyński pracował 14 lat. Słyszymy w nim głosy m.in. Andrzeja Wajdy, Mai Ostaszewskiej, Magdaleny Cieleckiej, Gustawa Holoubka, Małgorzaty Czerwińskiej. To także laureat Złotych Lwów na ostatnim FPFF w Gdyni.

Zobacz wideo "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - zwiastun

- Nie spodziewałem się, że będę odkryciem roku w tym wieku, ale dziękuję bardzo - powiedział Jan Holoubek, odbierając statuetkę w kategorii Odkrycie roku za reżyserię filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Film został także nagrodzony m.in. za reżyserię oraz pierwszoplanowe role. Nagrodę publiczności odebrał natomiast reżyser filmu "Sala samobójców. Hejter" Jan Komasa.

Najlepszym pierwszoplanowym aktorem jest Piotr Trojan, doceniono jego rolę "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W jego imieniu statuetkę odebrała jego filmowa matka Agata Kulesza. Chwilę później dziękowała za swojego Orła, za ten sam film (Kulesza była nominowana również za "Śniegu już nigdy nie będzie"). Za najlepszą drugoplanową aktorkę - czy aktorkę wspierającą, jak postulowała ze sceny prowadząca galę Grażyna Torbicka - została uznana Kinga Preis za rolę w "Jak najdalej stąd". Jan Frycz został wyróżniony za drugoplanową kreację w "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".

Najlepszym serialem jest według członków Polskiej Akademii Filmowej "Król" Jana P. Matuszyńskiego. To ekranizacja powieści Szczepana Twardocha z Marcinem Żurawskim w tytułowej roli.

Bartosz Bielenia apeluje: dostrzeżmy niebinarne spektrum między męskim a kobiecym

Najmocniejsze słowa gali padły z ust aktora Bartosza Bieleni ("Boże Ciało"), który ogłaszał nazwisko zwyciężczyni w kategorii pierwszoplanowa rola kobieca. Zanim je podał, zwrócił się do Polskiej Akademii Filmowej:

Może szkoda się tak ograniczać, gdy wiemy, że istnieje całe niebinarne spektrum między męskim a kobiecym?

To argument za niedzieleniem kategorii pod kątem płci.

Bartosz Bielenia w 2020 roku zdobył Orła za rolę w filmie 'Boże Ciało'Bartosz Bielenia w 2020 roku zdobył Orła za rolę w filmie 'Boże Ciało' Fot. Jedrzej Nowicki / Agencja Wyborcza.pl

Wielokrotnie ze sceny padały także słowa o trudnym dla przemysłu filmowego (i nie tylko) roku, a także słowa nadziei, że widzowie wrócą do kin i będą mogli oglądać fantastyczne efekty pracy polskich filmowców.

Orły 2021. Mariusz Wilczyński wzruszył słowami o Nalepie

Bardzo wzruszające słowa ze sceny padły po ogłoszeniu zwycięzcy w kategorii muzyka. W imieniu nieżyjącego już Tadeusza Nalepy Orła odebrał reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Mariusz Wilczyński, który wcześniej odebrał już nagrodę za najlepszy scenariusz, powiedział:

Jestem trzy razy bardziej wzruszony niż moją nagrodą. Tadeusz był moim największym przyjacielem, kochałem go. Mam nadzieję, że, Tadek, widzisz to.

W kategorii zdjęcia nagroda została przyznana ex aequo. Zdobyli ją Piotr Sobociński Jr. ("Jak najdalej stąd") oraz Michał Englert ("Śniegu już nigdy nie będzie").

Orła za osiągnięcia życia otrzymał Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do seriali i filmów z czasów PRL-u. Autor muzyki do kultowych polskich seriali takich jak: "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Czterdziestolatek 20 lat później", "Stawka większa niż życie", "Śmieciarz", "Wojna domowa" czy "Życie na gorąco". Skomponował również muzykę do wielu polskich filmów, m.in "Dwa żebra Adama", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Raj na ziemi", "Nie lubię poniedziałku", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Janosik", "Zaklęte rewiry" oraz "Syzyfowe prace".

Rewia mody podczas Orłów 2021. Boczarska w czarnej koronce, a Żmuda Trzebiatowska w wiosennej kreacji. Przebiła je pewna stylistka! >>

Orły 2021 - lista zwycięzców

Najlepszy film:

 • "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - reż. Mariusz Wilczyński

Najlepsza reżyseria:

 • Jan Holoubek ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy")

Najlepszy scenariusz:

 • Mariusz Wilczyński ("Zabij to i wyjedź z tego miasta")

Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca:

 • Agata Kulesza

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:

 • Piotr Trojan

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:

 • Kinga Preis 

Najlepsza drugoplanowa rola męska:

 • Jan Frycz 

Najlepszy filmowy serial fabularny:

 • "Król" (reż. Jan P. Matuszyński)

Najlepszy film dokumentalny:

 • "Wieloryb z Lorino" (reż. Maciej Cuske)

Najlepszy film europejski:

 • "Nędznicy" (reż. Ladj Ly)

Odkrycie roku:

 • Jan Holoubek (reżyseria)

Najlepszy montaż:

 • Rafał Listopad  ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy")

Najlepsze zdjęcia:

 • Piotr Sobociński Jr. ("Jak najdalej stąd")
 • Michał Englert ("Śniegu już nigdy nie będzie")

Najlepsza muzyka:

 • Tadeusz Nalepa ("Zabij to i wyjedź z tego miasta")

Najlepsza scenografia:

 • Christoper R. Demuri, Lech Majewski ("Dolina Bogów") 

Najlepsze kostiumy:

 • Katarina Bieliková ("Szarlatan")

Najlepsza charakteryzacja:

 • Liliana Gałązka i Mirela Zawiszewska ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy")

Najlepszy dźwięk:

 • Franciszek Kozłowski ("Zabij to i wyjedź z tego miasta")

Orły zostały wręczone po raz 23. Statuetki są wręczane od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową.

Więcej o: