"Variety": Malowani "Chłopi" oczarowali festiwal w Annecy

Producent Sean Bobbitt, reżyserka i scenarzystka Dorota Kobiela i scenarzysta oraz producent Hugh Welchman zaprezentowali na festiwalu filmowym w Annecy swój najnowszy film "Chłopi". Rok przed zaplanowaną premierą twórcy z BreakThru Film opowiadali o produkcji w sekcji Work in Progress i - jak pisze branżowy "Variety" - oczarowali uczestników.

Twórcy nominowanego do Oscara "Twojego Vincenta", który stał się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii polskiego kina, tym razem ekranizują "Chłopów" Władysława Reymonta. "Jeśli sądzisz, że zespół BreakThru Films może wybrać łatwą ścieżkę, pomyśl jeszcze raz. W 'Chłopach' Kobiela - tym razem pełniąca funkcję reżyserki bez Welchmana, jak to było przy "Twoim Vincencie" -  zaadaptowała nagrodzoną Nagrodą Nobla powieść Władysława Reymonta, która jest tak ukochana w rodzimej Polsce, jak mało czytana w innych częściach świata" - pisze Ben Croll.

Zobacz wideo Byliśmy na planie "Chłopów" - to 78 tys. malowanych klatek. "Plan jest dużo bardziej rozszalały od 'Twojego Vincenta'" [TYLKO U NAS]

"Chłopi" są malowani przez 75 malarzy. Potrzeba nawet więcej

Kobiela zna "Chłopów" z czasów szkoły, ale Welchman na początku nie był zainteresowany powieścią. "Variety" cytuje go:

Dała mi książkę w 2016 roku, gdy jeszcze pracowaliśmy przy 'Twoim Vincencie'. Przekład na angielski to jakieś tysiąc stron, co było trochę odstręczające. Kiedy jednak ją przeczytałem, byłem pod ogromnym wrażeniem.

W roli Jagny występuje Kamila Urzędowska. Partnerują jej Robert Gulaczyk (Antek), Mirosław Baka (Boryna), Andrzeja Konopka (Wójt), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) oraz Mateusz Rusin (Mateusz).

"Chłopi" zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej, podobnie jak "Twój Vincent". Najpierw powstają więc zdjęcia z udziałem aktorów, potem każda z klatek - w przypadku "Chłopów" to niemal 80 tysięcy - jest ręcznie malowana przez 75 przeszkolonych specjalnie artystów. Ich prace są wykonane stylem nawiązującym do repertuaru obrazów młodopolskich artystów. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Jak mówiła Kobiela w Annecy, poszukują jeszcze artystów chętnych do współpracy, chcieliby wyrobić się na premierę w 2022 roku.

Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film.

Więcej o: