Filmy muzyczne - historia Amy, Iana i festiwalu o dwóch obliczach

Filmy muzyczne to nie tylko ciekawe historie artystów, ale też prawdziwe emocje. Zapraszamy na przegląd najciekawszych produkcji w kategorii filmy muzyczne dla melomanów, miłośników tańca i przede wszystkim dobrego kina.

Filmy o muzykach - historie z muzykę w tle

Filmy o muzykach biograficzne, fikcyjne czy na kanwie dokumentu są nieodłącznym elementem kina. Dobry film muzyczny pomógł już ożywić niejedną piosenkę i skierować światła reflektorów na nieznane lub zapomniane nazwiska. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych tytułów w kategorii filmy muzyczne i filmy z tańcem

Filmy o muzykach - ''Spacer po linie'' (Dramat, James Mangold, 2005 r.) 

Historia miłosna dwójki muzyków Johnnego Casha i June Carter. W rolach głównych fenomenalny Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon, która za rolę w tej produkcji otrzymała Oscara. ''Spacer po linie'' pokazuje życie w trasie i walkę o proste marzenie. Gwiazdy muzyki na wzór zwykłych zjadaczy chleba marzą po prostu o rodzinie. 

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Filmy o muzyce i życiu Amy Winehouse - ''Amy'' (Dokument, Asif Kapadia, 2015 r.)

Filmy o muzyce to także dokumenty. Obraz "Amy" jest prawdziwym portretem artystki, którą poznajemy jako młodą dziewczynę, nieoszlifowany diament z ogromnym talentem. Z czasem kolejne warstwy stają się coraz bardziej wyraziste tak jak twórczość i życie prywatne piosenkarki - przed śmiercią nie schodziła z okładek tabloidów. Jednak dokument o Amy pokazuje przede wszystkim wspaniałą piosenkarką i autorkę tekstów, obraz wychodzi poza ramę uzależnienia. Jest hołdem dla wspaniałego głosu i nietuzinkowej osobowości.

Filmy z tańcem - ''La La Land'' (Musical, Damien Chazelle, 2016 r.)

Magiczna historia początkującej aktorki i muzyka jazzowego, którzy w oczekiwaniu na spełnienie marzeń grają do przysłowiowego kotleta. Jednak długo oczekiwany sukces będzie miał gorzki smak. ''La La Land'' można śmiało zaliczyć do kilku kategorii, jest to bardzo dobry musical, romans oraz dramat w jednym. Filmy z tańcem i śpiewem rzadko mają tak poruszającą i prawdziwą historię. Podobnie jak w filmie ''Spacer po linie'' główni bohaterowie chcą być sławni i jednocześnie szczęśliwi. 

Film muzyczny z festiwalem w tle - ''Woodstock'' (Dokument, Michael Wadleigh, 1970)

Who, Joan Baez, Joe Cocker - ''Woodstock'' zwraca uwagę widza w stronę osobowości. Doskonały, nowatorski montaż skłania nie tylko do słuchania muzyki, ale każe ją też zobaczyć i poczuć. W końcu festiwale muzyczne to przede wszystkim emocje.

W opozycji do tradycyjnego ''Woodstocku'' warto obejrzeć też historię festiwalu, który nigdy się nie odbył. Chodzi o film pod tytułem ''Fyre''. Festiwal, o którym opowiada, był reklamowany jako luksusowe wydarzenie muzyczne na prywatnej wyspie. Finalnie organizatorzy oraz influencerzy, którzy byli częścią machiny promocyjnej, musieli wszystkich przeprosić. Filmy muzyczne o tych dwóch różnych światach zdecydowanie warto zobaczyć. 

Filmy muzyczne, które walczą z mitem artysty - ''Control'' (Dramat, Anton Corbijn, 2007)

Przygnębiająca historia lidera Joy Division, która przypomina o tym, że artysta na koniec dnia jest człowiekiem. Odważny portret życia Iana Curtisa z rysą w postaci choroby i przygnębiającej sytuacji rodzinnej. W kategorii filmy muzyczne tę historię napisało prawdziwe życie, niezwykłe czarno białe zdjęcia doskonale oddają klimat tamtych lat i uczucia, które towarzyszą każdemu, kto wchodzi w dorosłe życie bez wsparcia i pod presją. 

Zobacz też: ''Riverdale'' sezon 5 - sprawdź, co słychać w sennym miasteczku

Więcej o: