Amerykańska Akademia Filmowa zyska nowych członków. Wśród zaproszonych Polacy

Grono członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej może się powiększyć o 395 osób. Do grupy tych, którzy będą decydować, kto otrzyma Oscary, zostali zaproszeni m.in. Robert Pattinson, Emerald Fennell, Nathan Lane i Janet Jackson. Na liście są też nasi rodacy.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) co roku zaprasza nowe osoby do grona członków, które w tej chwili liczy sobie prawie 10 tys. nazwisk - i mniej więcej na tym Akademia chciałaby na razie poprzestać. Zaproszenia do członkostwa w Akademii otrzymało więc 395 osób (spora zmiana w porównaniu z ubiegłym rokiem i 819 zaproszeniami). 

Zobacz wideo Oscary 2021. Czajka-Kominiarczuk: Bardzo dużo się udało, ale wydaje mi się, że Akademia przedobrzyła

Kolejni Polacy w Amerykańskiej Akademii Filmowej

Tradycyjnie Akademia zachęca do wstąpienia w swoje szeregi osoby, które mają na koncie nagrodę Oscara lub samą nominację. W oświadczeniu AMPAS podkreśla ogłoszone ubiegłej jesieni zobowiązanie do szerzenia różnorodności i podaje, że tegoroczna grupa zaproszonych składa się w 46 proc. z kobiet, w 39 proc. z osób z niedoreprezentowanych społeczności etnicznych czy rasowych oraz w 53 proc. z osób pochodzących spoza Stanów Zjednoczonych. Akademię zasilą m.in. Polacy - Piotr Sobociński jr oraz Mirosław Makowski.

Piotr Sobociński jr jest wielokrotnie nagradzanym operatorem filmowym - podczas czerwcowej gali Orłów 2021 odebrał wyróżnienie za najlepsze zdjęcia do "Jak najdalej stąd". Na filmografię Sobocińskiego składają się m.in. "Róża", "Bogowie", "Cicha noc" i "Najlepszy". Swój oscarowy moment operator miał w 2020 roku, kiedy w kategorii najlepszy film międzynarodowy nominowano "Boże Ciało" - Sobociński jr odpowiadał przy tym projekcie za zdjęcia. 

Mirosław Makowski to natomiast operator i realizator dźwięku, który pracował m.in. nad filmami "Demon", "Ja teraz kłamię" i "Kamerdyner" oraz serialami takimi jak "Kruk", "Klangor" czy "Ultraviolet". AMPAS doceniła Makowskiego za współpracę z Pawłem Pawlikowskim przy filmach "Ida" oraz "Zimna wojna" - pierwszy z nich to nasz wyczekany laureat Oscara 2015 w kategorii najlepszy film anglojęzyczny, zaś drugi otrzymał nominację w roku 2019. 

Rok wcześniej do AMPAS zostali przyjęci m.in. reżyser Jan Komasa, scenarzysta Mateusz Pacewicz, kostiumografka Dorota Roqueplo ("Boże Ciało", "Zabawa zabawa"), Przemysław Chruścielewski ("Boże Ciało", "Słodki koniec dnia") i reżyserka obsady Magdalena Szwarcbart ("Pod Mocnym Aniołem", serial "Kod genetyczny").

Więcej o: