Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczęty. Spike Lee: Bycie tutaj jest dla mnie honorem

We wtorkowy wieczór Cannes po raz 74. stało się stolicą światowego kina - nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu filmowego. Laureatów konkursu głównego poznamy w sobotę 17 lipca podczas wieczornej gali, która odbędzie się w Grand Théâtre Lumiere.

Na słynnych schodach prowadzących do pałacu festiwalowego w Cannes pojawiły się takie gwiazdy jak Helen Mirren, Catherine Deneuve czy Jodie Foster. Publiczność najbardziej czekała na Marion Cotillard i Adama Drivera, odtwórców głównych ról we francuskiej produkcji "Annette".

To pierwszy film, który został wyświetlony na tegorocznym festiwalu. Sala "Lumicre", gdzie odbyła się ceremonia otwarcia, powitała ekipę długą owacją na stojąco.

Wcześniej na konferencji prasowej jury podkreśliło, że tegoroczny festiwal w Cannes jest symbolem nadziei na powrót do normalnego życia po pandemii koronawirusa.

France Cannes 2021 Opening Ceremony Red CarpetFrance Cannes 2021 Opening Ceremony Red Carpet Fot. Brynn Anderson / AP Photo

Festiwal w Cannes. "Pierwszy wieczór w kinie od 15 miesięcy"

"Dla mnie będzie to pierwszy wieczór w kinie od 15 miesięcy, więc bardzo dziękuję organizatorom za to wydarzenie" - powiedział brazylijski reżyser Kléber Mendocça Filho.

"Bycie tutaj jest dla mnie honorem. Nie mogę się już doczekać" - mówił przewodniczący jury, reżyser Spike Lee.

Podczas konferencji prasowej jurorzy poruszyli wiele tematów politycznych i wypowiadali się w sprawie dyskryminacji, feminizmu czy ekologii. Zdaniem komentatorów należy więc spodziewać się tego, że w tym roku jury wyróżni filmy z politycznym przesłaniem.

O Złotą Palmę w Cannes powalczą 24 produkcje. Werdykt jury poznamy 17 lipca.

Zobacz wideo
Więcej o: