Festiwal Filmowy w Cannes. Złota Palma powędrowała do filmu "Tytan" Julii Ducournau

74. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes dobiegła końca. W sobotni wieczór wręczono główną nagrodę imprezy, czyli Złotą Palmę. Jury postanowiło przyznać ją "Tytanowi" Julii Ducournau. Warto zaznaczyć, że Ducournau to druga w historii festiwalu kobieta z najważniejszym wyróżnieniem. Podwójne Grand Prix trafiło do "Bohatera" Asghara Farhadiego oraz "Przedziału numer 6" Juho Kuosmanena.

W tym roku festiwal w Cannes odbył się w dniach 6-17 lipca, w reżimie sanitarnym. Przewodniczącym jury konkursu głównego był reżyser, scenarzysta i producent Spike Lee. Skład jury oprócz niego zasilili: reżyserka i scenarzystka Mati Diop, piosenkarka Mylene Farmer, reżyserka i scenarzystka Jessica Hausner, reżyser, producent i scenarzysta Kleber Mendonca Filho, aktorki Maggie Gyllenhaal oraz Melanie Laurent, a także aktorzy Tahar Rahim oraz Song Kang-ho. 

Zobacz wideo "Kruk". Nie spodziewaliśmy się, że będziemy potrzebować drugiej serii tej historii

Festiwal Filmowy w Cannes. Spike Lee szybki niczym wiatr

O tym, kto otrzymał Złotą Palmę, przekonaliśmy się już w połowie gali, bo nie udało się w porę powstrzymać gotowego do akcji Spike'a Lee. Prowadząca poprosiła przewodniczącego jury o wskazanie, która nagroda zostanie wręczona w następnej kolejności — chodziło o wyróżnienie za najlepszą rolę męską. Lee nie zrozumiał jednak polecenia i od razu zabrał się za ogłaszanie laureata Złotej Palmy.

Niemal wszyscy na sali usłyszeli tytuł "Titane" - sytuację obrócono w żart i udawano, że nic się nie stało, ale przy każdym kolejnym podejściu Lee do mikrofonu na sali rozlegał się śmiech. Od zguby ratowali go pozostali członkowie jury. - W ciągu 63 lat mojego życia nauczyłem się, że trzeba dobrze wykorzystywać swoją drugą szansę, więc teraz to zrobię - zapewnił reżyser pod koniec rozdania i tym razem już oficjalnie, w towarzystwie Sharon Stone, ogłosił zwycięzcą film Julii Ducournau "Tytan".

- Kiedy byłam małą dziewczynką, lubiłam oglądać ceremonie zamknięcia festiwalu w Cannes. Myślałam sobie wtedy, że wszystkie finałowe filmy są idealne. Wiem, że mój taki nie jest. (...) Dziękuję członkom jury, że chcą pokazywać inkluzywność, różnorodność i nie boją się nawet monstrów - mówiła reżyserka. Ducournau to druga kobieta w historii, której udało się zdobyć Złotą Palmę. Przed nią taki sukces odniosła jedynie Jane Campion, nagrodzona w 1993 roku za "Fortepian".

France Cannes 2021 Awards CeremonyFrance Cannes 2021 Awards Ceremony Fot. Vadim Ghirda / AP Photo

Festiwal Filmowy w Cannes. Znamy laureatów nagród

Grand Prix, druga nagroda dla najlepszego filmu w konkursie głównym, powędrowała do dwóch ekip. Na scenę wywołano Irańczyka Asghara Farhadiego, który stworzył film "Bohater", oraz Fina Juho Kuosmanena, reżysera "Przedziału numer 6". Farhadi podkreślał dumę z wyróżnienia i zaznaczył, że chce tworzyć na rzecz swojego kraju. Szczęśliwy Kuosmanen dodał, że zadowoliłby się potrzymaniem statuetki za Farhadiego, którego jest wielkim fanem.

Spośród dziesięciu filmów krótkometrażowych prezentowanych w Cannes tytułem zwycięskim — i, jak powiedzieli prezenterzy, "najodważniejszym" — okazał się "All the Crows in the World" w reżyserii Yi Tang. Złotą Kamerę, czyli nagrodę dla najlepszego kinowego debiutu reżyserskiego, otrzymała pochodząca z Chorwacji reżyserka i scenarzystka Antoneta Alamat Kusijanovic za film "Murina". Nagrodę w jej imieniu odebrał scenarzysta Frank Graziano, który zdradził, że twórczyni nie mogła pojawić się na gali, bo w piątek urodziła synka.

Wyróżnienie jury zostało przyznane ex aequo izraelsko-francusko-niemieckiej koprodukcji "Kolano Aheda" Nadava Lapida oraz filmowi "Memoria" Apichatponga Weerasethakula z Tildą Swinton w roli głównej. Twórca "Memorii" zaapelował do rządu swojej rodzinnej Tajlandii o zainteresowanie się losami obywateli, którzy mocno ucierpieli z powodu pandemii COVID-19, m.in. przez opłakane warunki sanitarne. - Twórzmy wspólnie pokój - powiedział reżyser. 

Statuetkę za najlepszą rolę męską dostał Amerykanin Caleb Landry Jones, który zagrał w australijskim dramacie "Nitram". Zwycięzca był bardzo rozemocjonowany i ogłosił na scenie, że "chyba zwymiotuje" i nie jest w stanie powiedzieć wiele więcej. Najlepszą rolę żeńską według jury wykreowała natomiast Norweżka Renate Reinsve w komediodramacie "Najgorszy człowiek na świecie". 

France Cannes 2021 Awards CeremonyFrance Cannes 2021 Awards Ceremony Fot. Vadim Ghirda / AP Photo

Najlepszym reżyserem tegorocznej edycji jest Leos Carax, odpowiedzialny za musical "Annette". Nagrodę w imieniu Caraxa odebrali współautorzy scenariusza, bracia Ron i Russell Mael z zespołu Sparks. A skoro mowa o scenarzystach — Ryusuke Hamaguchi i Takamasa Oe z Japonii to laureaci nagrody za najlepszy scenariusz. Ich produkcja "Drive My Car" powstała na podstawie opowiadania Harukiego Murakamiego. Ciepło przyjęty przez krytyków film, trwający blisko trzy godziny, opowiada o aktorze i reżyserze, który musi sobie poradzić z utratą żony.

Honorową Złotą Palmę otrzymał włoski reżyser, scenarzysta i producent Marco Bellocchio, który statuetkę odebrał z rąk Paolo Sorrentino. - To z jednej strony człowiek wielki, a z drugiej — pełen pokory, i właśnie to świadczy o jego wielkości. (...) Zachował pewną dziecięcą ciekawość i żywotność małego chłopca. Marco robi autentycznie wielkie kino, a każdy jego nowy film to nowe emocje i coś, co pozwala nam pochylić się nad nowymi pytaniami - mówił o Bellocchio reżyser "Wielkiego piękna" i "Nowego papieża". Druga Honorowa Złota Palma została wręczona w dniu otwarcia festiwalu — przyznano ją Jodie Foster.

Więcej o: