''365 dni'' w niecały miesiąc stał się jednym z najczęściej oglądanych produkcji na Netflixie. Filmowy gigant na fali sukcesu polskiego filmu wypuścił ostatnio bardzo podobny serial. ''Sex Life'' także naszpikowany jest scenami seksu i odwołuje się do prozy życia bez fajerwerków. Pomimo złych opinii krytyków i kontrowersyjnej fabuły obydwa tytuły cieszą się dużą popularnością wśród widzów. Poniżej prezentujemy zestawienie filmów, które w mniejszym lub większym stopniu przekraczają granice.
Seks to nieodłączny element historii kina, mocne sceny i cienkie granice towarzyszą widzom od pokoleń, ale wraz z upływem czasu szokują nas inne tematy. Współczesny odbiorca ze względu na zmiany społeczne zwraca uwagę na kwestie, których wcześniej nikt nie poddawał dyskusji. Z drugiej strony akceptujemy tematy tabu, które przez lata były zamiatane pod dywan. Z całą pewnością erotyczna podróż w przeszłość może zaskoczyć. Poniżej prezentujemy kilka klasyków oraz nowości - nie można ich wszystkich bezpośrednio zakwalifikować do kategorii filmy podobne do książki ''365 dni'', ale dokładnie tak jak hit Netflixa te tytuły szokują widownię.
1. ''Tramwaj zwany pożądaniem'', reż. Elia Kazan 1951 r.
Film na podstawie sztuki teatralnej autorstwa Tennessee Williamsa opowiada historię Blanche, która pewnego razu staje na progu mieszkania swojej siostry i postanawia pomieszkać u niej przez jakiś czas. W trakcie pobytu popada w ostry konflikt ze szwagrem, który szarga jej opinię i staje na drodze do małżeństwa. Na uwagę zasługuje fakt, że z oryginalnej wersji filmu cenzura wycięła między innymi scenę gwałtu, chociaż w sztuce właśnie ten moment był kluczowy dla dalszych losów głównej bohaterki. Ze scenariusza usunięto też wątek nieudanego małżeństwa z mężczyzną o homoseksualnej orientacji. Pomimo wprowadzonych zmian ''Tramwaj zwany pożądaniem'' uznawany był za wyjątkowo odważny.
2. ''Oczy szeroko zamknięte'', reż. Stanley Kubrick 1999 r.
Historia małżeństwa z wyższych sfer, które należy do śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku. Czas upływa im na kolejnych modnych imprezach, podczas których otrzymują odważne propozycje kontaktów pozamałżeńskich. Za sprawą wyznania Alice przechodzą płynnie ze świata fantazji do mrocznych imprez. Po ponad dwudziestu latach od premiery ''Oczy szeroko zamknięte'' nadal uznawane są za jeden z najodważniejszych obrazów filmowych.
3. ''Pięćdziesiąt twarzy Greya'', reż. Sam Taylor-Johnson 2015 r.
Nieco lżejsza forma. Współczesne filmy podobne do ''365 dni'' powstały właśnie na kanwie Greya. To taki trochę ''Kopciuszek'' dla dorosłych przeplatany odważnymi scenami rodem z erotyka. ''Pięćdziesiąt twarzy Greya'' oprócz świata fantazji sprzedaje też styl życia: szybka kariera, luksusowe podróże i najlepsza partia w mieście, która kieruje swoje zainteresowanie w stronę zwyczajnej dziewczyny.
4. ''9 piosenek'', reż. Michael Winterbottom, 2004 r.
Obraz można określić mianem klimatycznego erotyka. Tytułowe piosenki opowiadają historię Lisy i jej wakacyjnego romansu, który po roku przejdzie do historii. W 2004 roku po premierze w Cannes to właśnie ten obraz został okrzyknięty najodważniejszym filmem w historii brytyjskiego kina.
5. ''After'', reż. Jenny Gage, 2019 r.
Tytuł dla młodzieży określany mianem godnego następcy Greya, ale pomimo omawianej fabuły ''After'' nie epatuje odważnymi scenami. Historia grzecznej studentki, która zakochuje się w typowym bad boy'u, jest porównywana do serialu ''Riverdale'' tylko w ostrzejszej wersji.
6. ''Nieodwracalne'', reż. Gaspar Noé, 2002 r.
Historia mężczyzny, który za wszelką chce dokonać zemsty na oprawcy swojej dziewczyny. Scena gwałtu z udziałem Moniki Bellucci była tak brutalna, że podczas projekcji widzowie ostentacyjnie opuszczali sale kinowe. Na uwagę zasługuje fakt, że w pierwszych 30 minutach filmu do ścieżki dźwiękowej dodano ciągły dźwięk o częstotliwości 28Hz, podobny do dźwięku, który pojawia się przed trzęsieniem ziemi.
Zobacz też: Seriale o miłości Netflixa - zobacz najlepsze propozycje