Barbara Połomska nie żyje. "Polska Brigitte Bardot" miała 87 lat

"Przed chwilą otrzymałam wiadomość, że odeszła Basia Połomska - wybitna postać polskiego filmu i teatru. To niewiarygodne. Była jednym z filarów i symboli Teatru Powszechnego w Łodzi, z którym była związana przez 64 lata. Była zawsze obecna w moim życiu i dorastaniu" - poinformowano ze strony Teatru Powszechnego w Łodzi.

Aktorka związana była z Teatrem Powszechnym w Łodzi przez 64 lata. Zadebiutowała tu w 1957 roku rolą Elizy w „Pigmalionie" George’a Bernarda Shawa. "Basia budowała historię polskiego kina, podróżowała po świecie, była gwiazdą festiwali w Argentynie i Europie. Zawsze jednak wracała do Łodzi" - żegna ją Ewa Pilawska w imieniu koleżanek i kolegów z łódzkiej sceny, dodając:

Mieszkałyśmy blisko siebie, często spotykałyśmy się na spacerach w Parku 3 Maja, rozmawiałyśmy. Basia była wspaniałym, inteligentnym, charyzmatycznym człowiekiem obdarzonym niezwykłą intuicją. Kierowała się w życiu wartościami i pryncypiami, była uczciwa, lojalna. Nigdy nie stawała po stronie silniejszych, ale zawsze po stronie tych, którzy podążali za prawdą i uczciwością.

'Unorthodox'Uciekła od chasydów. Nowa książka bohaterki serialu "Unorthodox" [FRAGMENT]

Barbara Połomska nie żyje. Grała u Munka, u Barei...

Barbara Połomska była gwiazdą polskiego kina lat 60. i 70. Urodziła się 9 stycznia 1934 w Bydgoszczy. Była absolwentką szkoły muzycznej i krakowskiej PWST.

Zobacz wideo Najwięksi aktorzy Złotej Ery Hollywood

Krytyka określała ją mianem "polskiej Brigitte Bardot". Zagrała główne role kobiece w filmach "Eroica" i "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka oraz "Inspekcja pana Anatola" Jana Rybkowskiego. Można ją było oglądać także m.in. w serialu "Kapitan Sowa na tropie" Stanisława Barei, w którym główną rolę zagrał Wiesław Gołas. W jej filmografii znalazły się także takie tytuły jak m.in. "Ósmy dzień tygodnia" Aleksandra Forda, "Matka królów" Janusza Zaorskiego, "Dwa żebra Adama" Janusza Morgensterna, "Piekło i niebo" Stanisława Różewicza czy serial "Janka". 

Jan PęczekJan Pęczek nie żyje. Był znany z roli w "Barwach szczęścia"

W 2015 została aktorka została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej o: