Filmy o Powstaniu Warszawskim. Które z nich musisz zobaczyć?

Filmy o Powstaniu Warszawskim to nie tylko produkcje dokumentalne, ale także coraz częściej obrazy fabularne, które odnoszą znaczne sukcesy, przyciągając rzesze widzów do kin i przed telewizory.

Powstanie Warszawskie. Garść informacji

Powstanie Warszawskie to jeden z najważniejszych momentów we współczesnej historii Polski. Było ono przejawem niegasnącej w narodzie polskim nadziei, mimo ucisku i ciągłej walki z okupantem. Choć szanse na powodzenie powstania od początku były niewielkie, to jednak nikt nie wahał się przed tym, aby do niego przystąpić. I tak ramię w ramię z nazistami walczyli żołnierze, ale też młodzież, artyści, lekarze i zupełnie zwykli obywatele, którzy nie bali się poświęcić swojego życia w imię wolności Polski. 

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Krwawe walki trwały przez 63 dni. Za organizację zrywu odpowiedzialna była Armia Krajowa, która w ramach akcji "Burza" postanowiła o zbrojnym przeciwstawieniu się niemieckiemu okupantowi. Pomimo widocznej dysproporcji pomiędzy wojskiem niemieckim a powstańcami, udało im się przez ponad dwa miesiące toczyć zacięte walki, w których niejednokrotnie odnosili sukcesy. Ostatecznie powstanie upadło, a Warszawa została niemalże zrównana z ziemią. 

Powstanie Warszawskie. Filmy, które warto obejrzeć

Powstanie Warszawskie to bardzo ważny moment w historii naszego narodu. Nie dziwi więc, że mimo upływu lat wciąż toczą się zażarte dyskusje nad jego sensownością, przebiegiem, a także tym, co by było, gdyby odniosło ono sukces. Powstanie jest też często wykorzystywanym motywem przez filmowców. I choć temat nie jest prosty, to jednak wielu z nich udało się całkiem dobrze przedstawić realia ogarniętej walkami Warszawy. Do najlepszych filmów przedstawiających Powstanie Warszawskie należy zaliczyć:

  • "Kanał" (1956) reż. A. Wajda

To jeden z najbardziej cenionych filmów w dorobku Wajdy, a także jeden z najważniejszych poruszających tematykę powstania. Obraz opiera się o opowiadanie o tym samym tytule autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego, który także odpowiadał za scenariusz filmu. Fabuła skupia się na postaci porucznika ''Zadry'', który w końcowym etapie powstania próbuje ewakuować swój oddział do Śródmieścia, wykorzystując do tego biegnące pod miastem kanały ściekowe. W tle opowieści pojawia się także wątek romantyczny. Film uzyskał nagrodę specjalną Jury po projekcji na festiwalu w Cannes w 1957 roku.

  • "Godzina W" (1975) reż. J. Morgenstern

Ten obraz w odróżnieniu od "Kanału" Wajdy skupia się na pierwszych godzinach powstania choć podobnie jak on opiera się na reportażu autorstwa Jerzego S. Stawińskiego. Tytułowa "Godzina W" to moment jego rozpoczęcia 1 sierpnia 1944. I oprócz typowej relacji z walk otrzymujemy w tym filmie także potężną dawkę emocji, jakie towarzyszą bohaterom, którzy muszą dokonywać życiowych wyborów w ekstremalnych warunkach.

  • "Miasto 44" (2014) reż. J. Komasa

To najnowsza produkcja fabularna o tematyce Powstania Warszawskiego, która spotkała się z mieszanym odbiorem. Reżyser ukazał nam grupę młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie w momencie gdy wybucha powstanie. Zachowują się oni w różny sposób: nieodpowiedzialnie, beztrosko, lekkomyślnie, ale bez wątpienia także heroicznie. Wszystkiemu temu towarzyszy mnóstwo efektów specjalnych, co sprawia, że "Miasto 44" jest jednym z najdroższych polskich filmów w historii.

Film "Powstanie Warszawskie"

Osobne miejsce należy poświęcić jednej z najświeższych produkcji, bo pochodzącemu z 2014 roku filmowi "Powstanie Warszawskie", który został wyprodukowany przy ogromnym wkładzie Muzeum Powstania Warszawskiego. Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa, zaś za scenariusz odpowiadają: Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i Piotr C. Śliwowski.

W filmie tym widać nowatorskie podejście do tworzenia kina historycznego. Wykorzystano w nim bowiem oryginalne klisze pochodzące z tamtego okresu, które poddano wcześniej odpowiednim zabiegom, m.in. obrazom nadano kolory. Dzięki nim fabuła zostaje wzbogacona o realne obrazy oddające atmosferę tamtych dni panującą wśród warszawiaków. Film powstał jako hołd dla ofiar, ale też dla ostatnich żyjących bohaterów tamtych dni. 

Zobacz też: II wojna światowa: filmy, które zasługują na szczególną uwagę

Więcej o: