Bracia Coen się rozstali. "Ethan nie chce już kręcić filmów"

Bracia Joel i Ethan Coen to jedni z najbardziej uznanych amerykańskich filmowców, którzy na koncie mają sześć Oscarów, sześć nagród BAFTA i trzy Złote Globy. Od lat razem piszą scenariusze, reżyserują i produkują filmy takie jak "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Fargo" czy "Bracie, gdzie jesteś?". Niemniej oczekująca premiery adaptacja "Makbeta" jest już dziełem tylko jednego z nich, Joela. Ethan postanowił odpocząć od kinematografii.

Kompozytor Carter Burwell jest długoletnim współpracownikiem braci Coen i to właśnie on był odpowiedzialny za stworzenie ścieżki dźwiękowej do nadchodzącego "Makbeta", w którym zagrają Denzel Washington i zdobywczyni Oscara Frances McDormand. Opowiedział więcej o kulisach swojej pracy przy tym projekcie i opisał szczegóły filmowego rozwodu Joela i Ethana Coenów w najnowszym odcinku podcastu "Score". Jak przyznał, Ethan nie nakręcił tego filmu z bratem, bo po prostu ma ochotę odpocząć od produkcji filmowych. Teraz chce skupić się na swoich innych projektach, takich jak sztuki teatralne.

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Bracia Coen wzięli filmowy rozwód

Burwell przyznał, że praca tylko z jednym z braci Coen była dla niego trochę dziwna, ale dodał, że "rozwód" braci nastąpił za pełnym porozumieniem stron. — Ethan już pisał scenariusze i produkował swoje filmy solo, ale to pierwszy razm, kiedy Joel reżyseruje sam. A Ethan nie chce już kręcić filmów, ale wydaje się bardzo zadowolony z tego, co robi teraz. Nie jestem pewien, co Joel planuje po tym projekcie — opisywał kompozytor. Dodał też, że obecna przerwa we współpracy wcale nie oznacza, że bracia już nigdy nic razem nie stworzą:

Oni ciągle mają mnóstwo scenariuszy, które razem napisali i one ciągle czekają na różnych półkach. Mam nadzieję, że kiedyś do nich wrócą. Czytałem niektóre z nich i są naprawdę świetne. Ale faktycznie, wszyscy jesteśmy w takim wieku, kiedy nic nie jest pewne. Równie dobrze wszyscy możemy przejść na emeryturę. To wspaniale nieprzewidywalny przemysł.

Kiedy widzowie będą mogli się przekonać, jak Joel poradził sobie bez pomocy brata? Nie podano jeszcze oficjalnej daty kinowej premiery jego "Makbeta", ale pierwszy oficjalny pokaz został zaplanowany na 24 września tego roku — odbędzie się w ramach New York Film Festival.

Joel Coen nie tylko produkcję wyreżyserował, jest także jednym z producentów, sam napisał też scenariusz. Poza Denzelem Washingtonem i Frances McDormand (aktorka podobnie jak w przypadku oscarowego "Nomadland" także jest jedną z producentek filmu) w głównych rolach wystąpią Brendan Gleeson, Corey Hawkins, Sean Patrick Thomas i Ralph Ineson. Film będzie czarno-biały, a za zdjęcia odpowiada francuski operator Bruno Delbonnel. To on sfilmował dziś kultową już "Amelię", "Bardzo długie zaręczyny" czy "Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi". Film po kinowej dystrybucji ma być globalnie dostępny na platformie Apple TV+.

Więcej o: