"Przyszli, żeby nas zabić". Afgańska reżyserka Sahraa Karimi publikuje w sieci przerażające wideo

- Poszłam do banku po pieniądze, było zamknięte, ewakuowali się. Nadal nie mogę uwierzyć w to, co się stało - mówi na nagraniu Sahraa Karimi. Afgańska reżyserka opublikowała w sieci wideo pokazujące chaos w Kabulu w momencie przejmowania miasta przez talibów.

Talibowie przejęli kontrolę nad Kabulem i niemal całym Afganistanem 20 lat po obaleniu ich rządów przez siły amerykańskie i brytyjskie. Ich bojownicy patrolują ulice Kabulu, a prezydent kraju Ashraf Ghani uciekł za granicę. Szczególnie dramatyczna jest sytuacja kobiet.

Zofia Posmysz Przetrwała Auschwitz. "Dźwiganie nieprzytomnych to był koszmar"

Afganistan przejmują Talibowie. "Ludzie 'z wielkiego świata', proszę, nie siedźcie cicho"

Talibowie zmieniają wygląd manekinów w sklepach. 'Były czczone jak bożki' Afgańska studentka o sytuacji kobiet w jej kraju. "Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłyśmy, było ukrycie dyplomów"

- Talibowie niestety wkroczyli do Kabulu i zostaliśmy uwięzieni - mówi w filmie na Instagramie Karimi. Reżyserka i scenarzystka prosi: "Módlcie się za nas".

 

Z kolei na Twitterze apeluje:

Ludzie 'z wielkiego świata', proszę, nie siedźcie cicho. Oni idą po to, by nas zabić.

Podobnymi słowami na wejście talibów do Kabulu zareagowała burmistrzyni miasta w prowincji Wardak. - Siedzę i czekam, aż przyjdą. Przyjdą po ludzi takich jak ja i zabiją mnie - powiedziała Zarifa Ghafari. 

Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

Spinalonga, Grecja "Nie ukradłem dokumentów. Żałuję. Ocaliłbym ich historię". Losy trędowatych ze Spinalongi

Talibowie uznają skrajnie patriarchalny system, który jest nie tylko źródłem powszechnej przemocy wobec kobiet, lecz także całkowitej zależności od mężczyzny. Według najnowszego raportu UNICEF 67 proc. kobiet nie ma dostępu do usług zdrowotnych bez męskiej eskorty. Kobiety regularnie umierają na skutek powikłań ciąży, porodu lub braku dostępu do opieki medycznej. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża umieścił Afganistan na szczycie rankingu najbardziej śmiercionośnych miejsc na ziemi.

Więcej o: