Francuski film "Theo i jego metamorfozy" Damiena Odoula zdobywa Grand Prix 21. MFF Nowe Horyzonty

Jury 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznało Grand Prix oraz nagrodę 15 tys. euro filmowi "Theo i jego metamorfozy" ("Théo et les métamorphoses") w reżyserii Damiena Odoula. "Postanowiliśmy przyznać Grand Prix Festiwalu filmowi odważnemu i zaskakującemu, będącemu dla widzów przeżyciem ekscytującym i zmieniającym perspektywę rzeczywistości i kina" - czytamy w uzasadnieniu jury, któremu przewodniczyła Olga Tokarczuk.

"Jest to inicjacyjna podróż do dorosłości – jednocześnie fascynująca, dowcipna i inspirująca – w której trakcie młody mężczyzna nie tylko odkrywa, ale i zmienia – siłą swojego ducha – świat, własne ciało, ciała innych osób, śmierć i miłość. To także podróż w poszukiwaniu siebie. Podróż ku samookreśleniu, gdzie świat wewnętrzny ma moc kształtowania rzeczywistości, wykorzystując nieskrępowany, nieustannie ewoluujący i niezmiennie zaskakujący język audiowizualny. Film dowodzi, że stawanie się sobą może być olśniewającym i niewyrachowanym przedstawieniem, w którym główny bohater inspiruje, pokazując nam swoje słabości i lęki oraz swoją moc, poprzez poetyckie, a zarazem radykalne doświadczenie" - m.in. tak o filmie "Theo i jego metamorfozy" pisze jury festiwalu Nowe Horyzonty, na czele z Olgą Tokarczuk. O czym opowiada francuska produkcja?

Zobacz wideo "Otwórz oczy" - kolejny serial Netfliksa polskiej produkcji [ZWIASTUN]

"Theo i jego metamorfozy". Jury MFF: To zaproszenie, aby wejść w skórę Innego

Theo, młody mężczyzna z trisomią 21, mieszka ze swoim ojcem w domu w głębi lasu. Żyje w świecie wyobraźni: raz twierdzi, że jest szkolony, by być samurajem, kiedy indziej zdradza: Jako chłopiec chciałem być mistrzem świata w tajskim boksie, jak Muhammad Ali. Sielankowe życie przerywa jednak decyzja ojca, by wyjechać na kilka dni do miasta, gdzie ma odbyć się wystawa jego zdjęć. Theo uznaje, że oto dokonał symbolicznego zabójstwa ojca, dzięki czemu zrobił pierwszy krok do pełnej samodzielności. Nieoczekiwanie starszy mężczyzna wraca, a to oznacza, że Theo będzie musiał podjąć decyzje, które zmienią jego życie na zawsze.

"Mamy do czynienia nie tylko z metamorfozą głównego bohatera oraz naszego spojrzenia na rzeczywistość. Film jest też zaproszeniem, aby wejść w skórę Innego i popatrzeć na świat jego oczyma. Jak ujął to pisarz i aktywista praw człowieka James Baldwin, szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest sobie przypomnieć, że 'Inny to jeszcze jeden Ty'" – podsumowało jury w składzie: Olga Tokarczuk (przewodnicząca); pochodząca z Portugalii Catarina Vasconcelos, zdobywczyni Grand Prix 20. Nowych Horyzontów za film "Metamorfoza ptaków"; Burhan Qurbani – urodzony w Niemczech syn afgańskich uchodźców, autor "Berlin Alexanderplatz"; Adina Pintilie – rumuńska reżyserka oraz Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka. Jury przyznało także wyróżnienie filmowi "Pióra" ("Feathers") w reżyserii Omara El Zohairy’ego.

Piotr Głowacki w filmie 'Mistrz' "Mistrz". Metamorfoza Piotra Głowackiego. W filmie nie ma dublerów

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Kto zdobył nagrodę publiczności?

Swojego laureata wskazali również widzowie i widzki 21. Nowych Horyzontów. Nagroda Publiczności, której patronem jest firma OPPO, trafiła w ręce George’a Petera Barbariego, autora "Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia" ("Death of a Virgin, and the Sin of Not Living"). Warto podkreślić, że oceny wszystkich filmów konkursowych były wysokie.

Tegoroczną laureatką stypendium dla autorki filmu prezentowanego w sekcji Shortlista została Jaśmina Wójcik, reżyserka "Sarhy" – za "zachętę do odkrycia w sobie wewnętrznego dziecka, które spogląda na świat w sposób pozbawiony uprzedzeń i stereotypów, a za to pełen wdzięku, otwartości i przenikliwości". Fundatorem stypendium jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

SarhaSarha mat. prom. (Nowe Horyzonty)

W sobotę widzowie zgromadzeni w Teatrze Muzycznym Capitol zobaczyli premierowo zwycięską etiudę, wyłonioną w ramach konkursu Film Your Story, który Stowarzyszenie Nowe Horyzonty miało przyjemność współorganizować z firmą OPPO. Autorzy filmu "Lila", Dominika Trybulec i Kacper Świtalski, otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Po raz czwarty na festiwalu została przyznana, ufundowana przez Grażynę Błęcką-Kolską i Jana Jakuba Kolskiego, Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego twórcy biorącego udział w Nowych Horyzontach. Wyróżnienie, które w tym roku otrzymał Karol Ulman, reżyser pokazywanego na festiwalu filmu "Mały koniec świata", jest gestem wsparcia talentu autora. Jak zaznaczają fundatorzy, celem nagrody jest "zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju. Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro. Pamiętać o Zuzi".

Film "Theo i jego metamorfozy" będzie można zobaczyć w ostatni dzień stacjonarnej części festiwalu – w niedzielę, 22 sierpnia, o godz. 15:30. Na ostatni, kinowy seans Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia zapraszamy jutro o godz. 12:45. Oba tytuły są także dostępne online na stronie nowehoryzonty.pl. Organizatorzy podkreślają, że to nie koniec festiwalu – jeszcze do 29 sierpnia potrwa online'owa część Nowych Horyzontów.

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2022 roku.

Więcej o: