W Polsce się nie udało, pojechali więc gdzie indziej. Ekipa "Mission: Impossible 7" jednak zrzuciła pociąg w przepaść

Zgodnie z pierwotnymi założeniami ekipa filmu "Mission: Impossible 7" znalazła sposób, żeby nakręcić scenę ze spektakularną katastrofą kolejową. Zdjęcia odbyły się hrabstwie Derbyshire w Anglii. Przygotowania trwały kilka miesięcy, w ruch poszło kilka helikopterów, a Tom Cruise bacznie obserwował postępy prac na planie.

Do sieci wyciekły zdjęcia i nagrania z planu "Mission: Impossible 7" na których dokładnie widać rozmach, z jakim filmowcy zabrali się za sekwencję z wypadkiem kolejowym. BBC donosi, że zbudowanie planu w Stoney Middleton zajęło im wręcz kilka miesięcy. Ostatecznie ujęcia nakręcono w miniony piątek, co bacznie obserwowali lokalni mieszkańcy.

Zobacz wideo Most Pilchowicki wybuchnie w "Mission Impossible"? Kontrowersyjny pomysł filmowców

Ekipa "Mission: Impossible 7" zrzuciła pociąg z klifu

Zanim pociąg spadł w przepaść, ekipa przewiozła lokomotywę przez miasteczko na ciężarówce, a potem ustawiono ją na specjalnie przygotowanych torach. Przed ujęciem było kilka prób, w których czasie pociąg rozpędzał się i hamował. Zgodnie z doniesieniami świadków na miejscu był Tom Cruise.

Lokalny fotograf Villager Jim relacjonował w social mediach: "Czekałem na to ujęcie pięć miesięcy! Tom też tutaj był, to niesamowity dzień. Nie codziennie można sfotografować pociąg spadający z klifu w przepaść".

Tom Cruise, znany ze szczególnej dbałości o sceny kaskaderskie, w których gra sam, na plan przyleciał helikopterem. Upadek pociągu filmowano zresztą nie tylko z pomocą kamer umieszczonych przy torach, a także przy użyciu kilku helikopterów. W końcu trudno o duble w takim przypadku.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku o produkcji filmu zrobiło się głośno w Polsce właśnie za sprawą tej sceny. Zgodnie z pierwotnymi planami sekwencja ta miała zostać nakręcona na 112-letnim moście Pilchowicach, co wywołało falę protestów i oburzenia. Informację najpierw dementowało PKP, jednakże później polski producent potwierdził, że hollywoodzka ekipa planowała wykorzystać plener w Polsce. Co więcej, PISF przyznał nawet dotację na zdjęcia w naszym kraju zgodnie z przepisami, które mają zachęcać zagranicznych filmowców do kręcenia międzynarodowych produkcji w Polsce.

Nasz most miał jednak w "Mission: Impossible 7" udawać szwajcarską konstrukcję, ponieważ tamtejsze władze nie chciały się zgodzić na detonację u siebie. Doszło ostatecznie do tego, że most w Pilchowicach został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków.

Z kolei maju 2021 roku Andrew Eksner złożył w sądzie okręgowym w Warszawie pozew m.in. przeciwko Tomowi Cruise'owi i Paramount Pictures. Eksner miał odpowiadać za znalezienie mostu do wysadzenia w Europie, jednak został odsunięty od produkcji. Polsko-amerykański filmowiec twierdzi, że twórcy "MI7" "łamią prawo, gdziekolwiek się tylko pojawią, nie boją korupcji i grożą przeciwnikom".

"Mission: Impossible 7" to już trzeci film z serii, który reżyseruje Christopher McQuarrie — jest także autorem scenariuszy. Tom Cruise tradycyjnie już wciela się w Ethana Hunta, a w obsadzie poza nim są: Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Cary Elwes, Vanessa Kirby, Indira Varma, Pom Klementieff i Mark Gratiss.

Więcej o: