Promują go jako "oficjalny film beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej". Jest zwiastun

O filmie "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" mówi się dużo, choć do premiery zostało jeszcze kilka tygodni. A to, że Ida Nowakowska występuje w habicie, a to, że na plakacie pojawiają się kuriozalne hasła "Oficjalny film beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej" i "film braci Syków", choć niewielu o nich słyszało, a to, że plakat nieudany. Z oceną całego filmu trzeba poczekać do premiery, teraz pojawił się zwiastun.

"Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - przyszłego Prymasa Polski" - tak film zapowiada jego dystrybutor.

O produkcji wcześniej było głośno przede wszystkim w kontekście roli prezenterki TVP Idy Nowakowskiej, która gra w nim zakonnicę, a po prezentacji plakatu także ze względu na grafikę i hasła, które się na nim znalazły. "Marvel ma braci Russo, Polska - braci Syków" - można było przeczytać na profilu Popkulturowej Akademii Wszystkiego przyznającej WĘŻE dla najgorszych produkcji roku:

"Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" - jest zwiastun

Wielu dziennikarzy filmowych przyznawało w mediach społecznościowych, że dość nietypowym zabiegiem jest zarówno użycie słów o "oficjalnym filmie beatyfikacji" jak i sformułowaniu "braci Syków".  Zauważmy, że chodzi o reżysera Tadeusza, który ma na koncie filmy dokumentalne jak "Inwestycja w młodzież", "Ojcowie z górki" i Macieja, który też przy nich pracował, a tu pełni rolę producenta. To pierwsze określenie potwierdzają w informacji prasowej słowa kardynała Kazimierza Nycza:

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem 'Wyszyński - zemsta czy przebaczenie' w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.
Zobacz wideo "Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie" [ZWIASTUN]

W filmie "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" tytułową rolę gra Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

Początek produkcji rozgrywa się w 1944 roku, gdy w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem "Radwan III". Później śledzimy jego losy podczas Powstania Warszawskiego. "Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami - wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. 'Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?' - czytamy w opisie fabuły.

Opiekę artystyczną nad filmem sprawował Krzysztof Zanussi.

Więcej o: