"Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - przyszłego Prymasa Polski" - tak film zapowiada jego dystrybutor.
O produkcji wcześniej było głośno przede wszystkim w kontekście roli prezenterki TVP Idy Nowakowskiej, która gra w nim zakonnicę, a po prezentacji plakatu także ze względu na grafikę i hasła, które się na nim znalazły. "Marvel ma braci Russo, Polska - braci Syków" - można było przeczytać na profilu Popkulturowej Akademii Wszystkiego przyznającej WĘŻE dla najgorszych produkcji roku:
Wielu dziennikarzy filmowych przyznawało w mediach społecznościowych, że dość nietypowym zabiegiem jest zarówno użycie słów o "oficjalnym filmie beatyfikacji" jak i sformułowaniu "braci Syków". Zauważmy, że chodzi o reżysera Tadeusza, który ma na koncie filmy dokumentalne jak "Inwestycja w młodzież", "Ojcowie z górki" i Macieja, który też przy nich pracował, a tu pełni rolę producenta. To pierwsze określenie potwierdzają w informacji prasowej słowa kardynała Kazimierza Nycza:
Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem 'Wyszyński - zemsta czy przebaczenie' w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.
W filmie "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" tytułową rolę gra Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.
Początek produkcji rozgrywa się w 1944 roku, gdy w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem "Radwan III". Później śledzimy jego losy podczas Powstania Warszawskiego. "Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami - wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. 'Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?' - czytamy w opisie fabuły.
Opiekę artystyczną nad filmem sprawował Krzysztof Zanussi.