Wiesław Gołas nie żyje. Aktor miał 90 lat

Wiesław Gołas nie żyje. Informację o śmierci aktora potwierdziła Onetowi jego córka Agnieszka Gołas-Ners.

Jak podaje Onet, aktor zmarł w czwartek 9 września nad ranem - w szpitalu. Przeszedł kolejny udar.

Wiesław Gołas nie żyje. "Chyba najszczęśliwsze lata w jego życiu to okres, gdy grał"

Wiesław Gołas to fantastyczny polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej. Tomasz Czereśniak w "Czterech pancernych i psie", tytułowy bohater w "Kapitan Sowa na tropie" czy w "Chudy i inni" - to tylko kilka z jego najbardziej znanych ról. 

Urodził się w 1930 roku w Kielcach. W czasie II wojny światowej, w 1943 roku wstąpił do Szarych Szeregów i przybrał pseudonim Wilk. W grudniu 1944 został aresztowany przez Gestapo i trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec - ogniomistrz w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.

Zobacz wideo Najwięksi aktorzy Złotej Ery Hollywood

- Chyba najszczęśliwsze lata w jego życiu to okres, gdy grał. Obcowanie z publicznością sprawiało mu ogromną satysfakcję. Kochał dawać radość innym. Miał niezwykłe szczęście, że wcześnie spotkał wspaniałych kolegów i twórców - mówiła jego córka w rozmowie z Onetem w 2015 roku. 

Wiesław Gołas studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, potem był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie (1955-1985) i Teatru Polskiego w Warszawie (1985-1992). Występował również w Teatrze Polskim w Warszawie. Był świetnym aktorem komediowym, współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Starszych Panów oraz Kabaretu Dudek. Jego wykonanie piosenki "W Polskę idziemy" Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego jest legendarne.

 

W jego filmografii znalazły się takie produkcje jak: "Pokolenie" Andrzeja Wajdy, "Szkice węglem" Antoniego Bohdziewicza, "Lotna" Wajdy", "Ogniomistrz Kaleń" Czesława i Ewy Petelskich, "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka, "Żona dla Australijczyka" Stanisława Barei, "Lalka" Wojciecha Hasa, "Dzięcioł" Jerzego Gruzy", "Hydrozagadka" Andrzeja Kondratiuka, "Poszukiwany, poszukiwana" Barei, "Potop" Jerzego Hoffmana czy "Brunet wieczorową porą" Barei. Telewidzowie doskonale pamiętają go także z serialu "Alternatywy 4", w którym wcielił się w Majewskiego.

Żonaty z Marią Krawczyk-Gołas, ma córkę Agnieszkę Gołas-Ners, która napisała o nim książkę zatytułowaną "Na Gołasa". W październiku 2000 roku aktor przeszedł udar mózgu.

Więcej o: