Ponad 100 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Nowe twarze) oraz przeszło 20 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, rozmowy z zaproszonymi gościniami i gośćmi, warsztaty dla dokumentalistek i impreza muzyczno-performatywna - tego można spodziewać się po tegorocznym wydarzeniu.
Wiele filmów prezentowanych podczas drugiej edycji HER Docs Film Festival będzie pokazywane w Polsce po raz pierwszy. W programie znajdą się m.in: "Historia jednego castingu" w reż. Alison Kuhn, "Witamy na stażu" reż. Nathalie Berger oraz Leo Davida Hyde’a, "Czułe wojowniczki" w reż. Mariji Stonyté, "Córka mułły" w reż. Mahdieh Mirhabibi i Hassana Solhjou, "Modlitwy Delphine" w reż. Rosine Mbakam, "(Nie)matka" w reż. Andrei Testy, "Curve. Magazyn, który wyprzedził czas" w reż. Jen Rainin i Rivkah Beth Medow, "Bezpaństwo" w reż. Michèle Stephenson oraz "Walchensee Forever" w reż. Janny Ji Wonders.
Niewątpliwie jedną z największych filmowych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu będzie polska premiera najnowszego filmu Yael Bartany "Dwie minuty do północy". Znana polskiej publiczności artystka wizualna, która w 2011 roku reprezentowała Polskę na 54. Biennale w Wenecji wystawą "...i zadziwi się Europa" w Pawilonie Polskim, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim kobiety. Do udziału w swoim filmowo-performatywnym eksperymencie Bartana zaprosiła grupę piętnastu polityczek, dyplomatek, prawniczek, aktywistek i ekspertek z całego świata, które stają na czele światowego rządu.
Sekcja Sztuka skupia się na dokonaniach kobiet w świecie sztuki, szczególną uwagę poświęcając w tym roku wybitnym, lecz często zapomnianym i/lub nieznanym pionierkom swoich dziedzin. "Hilma af Klint. Pionierka abstrakcji" w reż. Haliny Dyrschki opowiada historię szwedzkiej malarki Hilmy af Klint, która stworzyła pierwsze obrazy abstrakcyjne, przed uznawanym dotąd w historii sztuki za pioniera abstrakcji Wassilym Kandinskym. "Dziewczyny z tranzystorami. Nieznana historia muzyki elektronicznej" Lisy Rovner to z kolei fascynująca podróż tropami pionierek muzyki elektronicznej (m.in. Pauline Oliveros, Elen Radigue, Clary Rockmore, Daphne Oram czy Delii Derbyshire). "Martha Cooper. Ikona street artu" Seliny Miles to wciągająca opowieść o Marcie Cooper – ikonie fotografii streetartowej, której zdjęcia inspirowały przez dekady kolejne pokolenia artystów street artu (m.in. brazylijski duet OSGEMOS).
Z kolei w sekcji Ciało znajdzie się m.in. selekcja filmów krótkometrażowych poświęconych ciału w ruchu i filmowi tanecznemu, jak również wybór animacji skupiających się na temacie kobiecej cielesności i seksualności oraz filmy poświęcone przyjemności, której źródłem jest ciało. W tej sekcji będzie można zobaczyć między innymi wyjątkowy film "Morgana. Królowa porno" Isabel Peppard i Josie Hess, opowiadający o australijskiej gospodyni domowej, kryjącej się pod pseudonimem Morgana Muses, która w dojrzałym wieku postanowiła radykalnie zmienić swoje życie i rozpocząć międzynarodową karierę jako reżyserka, producentka i aktorka filmów erotycznych. Z kolei wśród filmów o ciele w ruchu i tańcu na ekranie z pewnością wymienić należy "Wytańczyć siebie" Cary Holmes – filmowy zapis hipnotyzującego spektaklu tanecznego, którego autorką i bohaterką jest znana północnoirlandzka tancerka Oona Doherty, laureatka Srebrnego Lwa w 2021 roku w kategorii Taniec na weneckim Biennale (Biennale Danza).
Wśród tegorocznych nowości w programie HER Docs Film Festival są także nowe sekcje filmowe, w programie znajdzie się również organizowana we współpracy ze Swiss Films oraz z Ambasadą Szwajcarii w Polsce retrospektywa szwajcarskich filmów dokumentalnych w reżyserii kobiet, stworzonych na przestrzeni ostatnich trzech lat. Również po raz pierwszy, dzięki współpracy z Ambasadą Norwegii w Polsce, na festiwalu HER Docs zagoszczą filmy norweskie - "Rentgen rodzinny" Firouzeh Khosrovani - zwycięzca zeszłorocznej edycji festiwalu IDFA w Amsterdamie oraz głośny, pokazywany m.in. na tegorocznym festiwalu Hot Docs w Toronto "Seks, rewolucja i islam" w reż. Nesfise Özkal Lorentzen o niemieckiej imamce Seyran Ates - jednej z najbardziej rozpoznawalnych figur muzułmańskiego feminizmu w Europie, założycielce liberalnego meczetu Ibn Rushd-Goethe w Berlinie.
Planowane są także pokazy specjalne i wydarzenia towarzyszące. Projekcje i wydarzenia kinowe zostaną uzupełnione o pokazy online i towarzyszące im wydarzenia w sieci. Na platformie VOD onestage.pl w dniach 22-31 października publiczność na terenie całej Polski będzie mogła zobaczyć prawie wszystkie filmy z programu kinowej edycji HER Docs Film Festival, a dzięki wydłużonemu czasowi trwania edycji online (10 dni) również warszawska widownia będzie miała możliwość obejrzeć filmy, których nie zdąży zobaczyć w kinie. Szczegóły będzie można znaleźć na początku października na stronie internetowej festiwalu www.herdocs.pl.