"Zaprawdę, Hitler umarł". W tym filmie osiemdziesiąt lat temu naziści wygrali II wojnę światową - padł pierwszy klaps

"Zaprawdę, Hitler umarł" to fabularny debiut jednego z najgłośniejszych współczesnych tandemów twórczych - reżyserki Moniki Strzępki i dramaturga oraz scenarzysty, Pawła Demirskiego. Akcja filmu, na planie którego padł właśnie pierwszy klaps, toczy się we współczesnym państwie Europa, kilkadziesiąt lat po zwycięstwie nazistów w II wojnie światowej.

Opustoszały świat na skraju postatomowej zagłady i tylko jeden kraj – państwo Europa. Osiemdziesiąt lat temu naziści wygrali II wojnę światową i zjednoczyli podbite kraje. Czterdzieści lat później pokolenie dzieci faszystowskich oprawców potępiło zbrodniczą ideologię i wzięło na siebie winy zwycięzców. Od tego momentu pamięć o ofiarach wojny spaja społeczeństwo Zachodu. "Na pamiątkę tamtej męki" ludność dokonuje rytualnych aktów samoudręczenia, kompulsywnie się umartwia, pokutuje, grzęźnie w coraz bardziej ekscentrycznych, ekspiacyjnych ceremoniach. Do takiego świata trafia tajemniczy chłopiec... - taki jest zamysł twórców scenariusza filmu "Zaprawdę, Hitler umarł".

Yael Bartany 'Dwie minuty do północy' Jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim kobiety? "Dwie minuty do północy" na HER Docs Film Festival

Demirski: Powiedzenie "historia jest nauczycielką życia" brzmi jak ironiczny żart rzucony w fabryce drutu kolczastego

Monika Strzępka mówi:

"Zaprawdę, Hitler umarł" to opowieść o wędrówce dziecka, które socjalizuje się w dziwacznym świecie wiecznego poczucia winy i miękkiego autorytaryzmu. Dotyka tematów postpamięci i ideologicznych korzeni współczesnych nacjonalizmów.

A autor scenariusza Peweł Demirski dodaje: 

To film o dwóch ulubionych namiętnościach Europejczyków – Europie i historii. To także opowieść o tym, że powiedzenie "historia jest nauczycielką życia" brzmi jak ironiczny żart rzucony w fabryce drutu kolczastego.

Monika Strzępka i Paweł Demirski od lat wspólnie realizują głośne, nagradzane projekty teatralne – wyraziste, bezkompromisowe spektakle o silnym wydźwięku społecznym, historycznym i politycznym. Budzą kontrowersje, oburzają, zachwycają. Rozniecają emocje, prowokują do dyskusji. W 2011 roku za "odwagę mówienia więcej i ostrzej niż chcielibyśmy usłyszeć" odebrali Paszport Polityki.

2021 MTV Video Music Awards - Olivia Rodrigo MTV VMA 2021 rozdane. Lil Nas X i Olivia Rodrigo z największą liczbą statuetek

W 2016 roku zrealizowali swój pierwszy wspólny projekt filmowy –  ośmioodcinkowy serial "Artyści", stanowiący satyrę na środowisko polskiego teatru. Produkcja uzyskała nominację do Polskich Nagród Filmowych Orły. W lutym tego roku w Teatrze Polskim premierę miała sztuka "M.G", której bohaterką jest Magda Gessler. Ten spektakl jest uznawany przez np. Witolda Mrozka z "Gazety Wyborczej" za premierę sezonu. "Zaprawdę, Hitler umarł" to kolejny, naturalny krok na filmowej drodze duetu Strzępka-Demirski.

Zobacz wideo Maja Ostaszewska o filmie "Teściowie": Każdy z bohaterów jest okropny, a zarazem każdy ma w sobie coś rozczulającego [Popkultura Extra]

Producentem filmu jest Studio Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, a koproducentem CANAL+ Polska.

Więcej o: