Będą filmy i seriale o Panu Samochodziku. Orphan Studio kupiło prawa do książek Nienackiego

Orphan Studio podpisało ze spadkobiercą, a jednocześnie wnukiem Zbigniewa Nienackiego, wieloletnią umowę na wyłączne prawa do adaptacji przygód Pana Samochodzika. Na podstawie tytułów, zgodnie z umową, stworzone mogą zostać zarówno filmy kinowe i telewizyjne, jak i seriale. Umowa obejmuje wszystkie tytuły z serii.

"Pan Samochodzik" to seria książek o przygodach Tomasza N.N. stworzona przez Zbigniewa Nienackiego. Tytułowy bohater jest historykiem sztuki (w pierwszych trzech powieściach pracuje jako dziennikarz), który w ramach obowiązków służbowych rozwiązuje tajemnicze zagadki i nierozwikłane sprawy kradzieży, przemytu oraz fałszerstw dzieł sztuki czy  elementów dziedzictwa kulturowego. Filar rozbudowanej serii przygód Tomasza stanowi 15 powieści stworzonych przez autora w latach 1957-1985. Na podstawie książek w latach 1965-1991 powstały cztery filmy fabularne i serial telewizyjny.

Pan Samochodzik powróci

- Jesteśmy niezwykle dumni że to właśnie nasze studio może ponownie przenieść na ekran przygody Pana Samochodzika. Ruszyliśmy już z pracami dewelopmentowymi. Pan Samochodzik to seria, na której wychowały się pokolenia. Ma silną i aktywną bazę miłośników, dlatego częścią naszego procesu będzie pilne obserwowanie dyskusji na forach skupiających fanów - powiedział dyrektor zarządzający Orphan Studio Maciej Sojka.

Orphan Studio to zespół producentów i managerów, którzy spotkali się, tworząc w Polsce serwis SVOD Showmax, gdzie produkowali między innymi serial "Rojst" w reżyserii Jana Holoubka, a także koprodukowali filmy takie jak "Kobiety Mafii" w reżyserii Patryka Vegi czy "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Po zakończeniu działalności przez serwis postanowili stworzyć niezależne studio filmowe i telewizyjne.

- Książki o przygodach Pana Samochodzika wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Od ostatniej ekranizacji powieści pisarza minęło 30 lat. Chcemy przybliżyć serię nowemu, młodszemu pokoleniu, a także pozwolić osobom wychowanym na powieściach Nienackiego przeżyć perypetie Tomasza w nowym, atrakcyjnym wizualnie wydaniu. Wierzę, że zawarta współpraca zaowocuje projektem, który zachwyci fanów oraz poszerzy to grono o nowych pasjonatów - dodaje Tomasz Nowicki, wnuk Zbigniewa Nienackiego i spadkobierca po autorze. 

Produkcje, które powstały wcześniej, to:

  • "Wyspa Złoczyńców" (1965, reż. Stanisław Jędryka) na podstawie tomu "Wyspa Złoczyńców"
  • "Samochodzik i templariusze" (1971, reż. Hubert Drapella, 5 odcinków) na podstawie tomu "Pan Samochodzik i templariusze"
  • "Pan Samochodzik i niesamowity dwór" (1986, reż. Janusz Kidawa) na podstawie tomu "Niesamowity dwór"
  • "Pan Samochodzik i praskie tajemnice" (1988, reż. Kazimierz Tarnas) na podstawie tomu "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic"
  • "Latające machiny kontra Pan Samochodzik" (1991, reż. Janusz Kidawa) na podstawie tomu "Pan Samochodzik i złota rękawica"

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki z serii "Pan Saochodzik" dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: