Pogrzeb Wiesława Gołasa. Aktor spocznie na Starych Powązkach w Warszawie

We wtorek 14 września odbędą się uroczystości pogrzebowe Wiesława Gołasa. O godzinie 14:00 będzie miała miejsce msza święta w kościele św. Karola Boromeusza, po jej zakończeniu aktor spocznie w rodzinnym grobie na Powązkach.

Z doniesień "Faktu" wynika, że Wiesław Gołas nie spocznie przy Alei Zasłużonych na Powązkach, ponieważ tego nie chciał. Aktor zostanie pochowany w rodzinnym grobie, który znajduje się nieopodal kościoła, w starej części Powązek. Wiadomo, że Związek Artystów Scen Polskich wystąpił do Ministerstwa Kultury z wnioskiem o pogrzeb państwowy. Prezes ZASP Krzysztof Szuster powiedział "Faktowi", że wniosek ten spotkał się "z życzliwym przyjęciem".

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Wiesław Gołas nie żyje. W jakich filmach i serialach zagrał słynny aktor?

Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 r. w Kielcach. Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów, przybrał pseudonim Wilk. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, grał także na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie i Teatru Polskiego w Warszawie.

Aktor stworzył ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Widzowie znają go m.in. z występów w Kabarecie Dudek i Kabarecie Starszych Panów. Mogliśmy go oglądać także w takich produkcjach jak "Czterej pancerni i pies", "Brunet wieczorową porą", "Czterdziestolatek", "Pokolenie", "Rękopis znaleziony w Saragossie" czy "Prawo i Pięść". 

 

Wiesław Gołas zmarł 9 września 2021 roku w wieku 90 lat. Kilka dni wcześniej trafił do szpitala ze względu na wylew. Pogotowie zabrało go z Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, gdzie tymczasowo przebywał - pisze RMF FM. W październiku 2020 roku aktor przeszedł udar. Kilka miesięcy po tym zdarzeniu aktor wciąż miał problemy z mówieniem.

Więcej o: