Dużo polskiego kina, ale nie tylko. Już niedługo w Heliosie także noc z Jamesem Bondem

W tym tygodniu do kin wchodzi m.in. polski kandydat do Oscara, a dodatkowo w ramach pokazów przedpremierowych Helios pokaże film animowany "Rodzinka rządzi".

24 września dorosłym widzom krew w żyłach zmrozi film "Żeby nie było śladów", wyróżniający się rewelacyjnym scenariuszem opartym na prawdziwej historii i doskonałą grą aktorską Sandry Korzeniak, Tomasza Ziętka oraz Mateusza Górskiego.

Premiery, pokazy przedpremierowe i specjalne

Polska, rok 1983. W kraju, mimo zawieszenia, wciąż obowiązuje stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicji. Chłopak umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.

Zobacz wideo "Żeby nie było śladów" - film o sprawie Grzegorza Przemyka [ZWIASTUN]

Podczas weekendu z myślą o młodszych widzach Helios zaplanował przedpremierowe projekcje przebojowej komedii animowanej "Rodzinka rządzi". Czy dorośli już bracia, których świat poznał cztery lata temu w filmie "Dzieciak rządzi" mają szansę się dogadać? Nadal można oglądać również "Psi patrol" –kinową wersję serialowych przygód paczki psiaków oraz rezolutnego chłopca, film "Mała Wielka Stopa 2: W rodzinie siła", kontynuację bestsellerowej animacji z 2017 roku i familijny "Jak rozmawiać z psem". W niedzielę 26 września odbędzie się pokaz animacji "Strażak Sam" - w cyklu Filmowe Poranki.

Na zdjęciu sfotografowany jest Stefan Themerson Zaginiony film "Europa" odnaleziony. Autorzy twierdzili, że "prawie na pewno nie istnieje"

Na dużym ekranie można oglądać także "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" - historię Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka lat 70. i 80. XX wieku- także w ramach cyklicznej imprezy Kino Kobiet. 6 października pokazom filmu towarzyszyć będą również niespodzianki i konkursy.

Na fanów Patryka Vegi czeka produkcja "Small world", w której występują m.in. Piotr Adamczyk, Julia Wieniawa, Piotr Stramowski i Enrique Arce. W repertuarze jest też polska komedia "Teściowie" - zabawna opowieść o weselu, które poprzedzi rezygnacja ze ślubu… Dwie rodziny różni wszystko: pochodzenie, status, zawartość portfela, gust. Rodzice pana młodego (Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński) i panny młodej (Izabela Kuna i Adam Woronowicz) początkowo są w szoku. Co takiego się stało? Kto zawinił? Co z weselem? Czy witać gości? Grać muzykę? Kto pokroi tort? Od słowa do słowa uprzejme uśmiechy zamieniają się w publiczne pranie brudów. Aż wreszcie wybucha prawdziwa bomba… A tymczasem, wesele rozkręca się w szaloną imprezę. I nikomu nie przeszkadza brak młodej pary.

Miłośnicy nocnego kina mogą wybrać się już niedługo na Nocny Maraton Filmowy. 1 października na fanów 007 czekać będą trzy filmowe odsłony przygód słynnego agenta, w tym premierowy pokaz obrazu "Nie czas umierać". A już 27 września "Najlepsze lata" w ramach Kina Konesera - dramat, w którym dla każdego z czwórki bohaterów życie zgotowało inny scenariusz, weryfikując, nierzadko brutalnie, ich nastoletnie fantazje czy idee.

Piotr Trojan "Księdza Kaczkowskiego poznaję przez Dawida Ogrodnika". Piotr Trojan opowiada nam o "Johnnym"

23 września Helios w ramach cyklu Kultura Dostępna proponuje miłośnikom polskiego kina obraz "Polot" w reżyserii Michała Wnuka. Karol, utalentowany i przedsiębiorczy 25-latek, dorabia w rodzinnej firmie i prowadzi własny obiecujący biznes. Gdy ojciec, instruktor lotnictwa, ginie w wypadku, na barki Karola spada obowiązek utrzymania domu i matki. Wraz z dwójką najlepszych przyjaciół stawia wszystko na jedną kartę – zamierza skonstruować innowacyjny sterowiec. Gdy na horyzoncie pojawią się duże pieniądze, młody wizjoner szybko przekona się, ile wyrzeczeń kosztuje własna firma. Karol będzie musiał ostrożnie dobierać zarówno przyjaciół, jak i biznesowych partnerów. Czy uda mu się osiągnąć sukces na własnych warunkach?