Nie żyje Lech Gwit. Aktor znany z filmów Wajdy i Kolskiego miał 84 lata

Związek Artystów Scen Polskich przekazał, że zmarł aktor Lech Gwit. Związany był głównie z teatrem, ale występował w filmach takich reżyserów jak Andrzej Wajda i Jan Jakub Kolski. Szerokiej publiczności znany był z ról w serialach "Boża podszewka", "Pierwsza miłość" czy "Plebania".

"Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Lech Gwit, znakomity aktor teatralny i filmowy, którego pamiętamy z kreacji stworzonych na deskach Lubuskiego Teatru, ale też w filmach Andrzeja Wajdy, Jana Jakuba Kolskiego, Wojciecha Marczewskiego" - przekazał Związek Artystów Scen Polskich. Lech Gwit zmarł w wieku 84 lat.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Nie żyje Lech Gwit. Aktor miał 84 lata

Lech Gwit urodził się w 1937 roku w Bydgoszczy, a aktywny zawodowo był od 1961 roku. Wtedy zadebiutował na scenie Teatru Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Skupił się głównie na teatrze, w ciągu swojej kariery występował m.in. we Wrocławiu, Zielonej Górze, Katowicach, Olsztynie, Toruniu, Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gliwicach czy w Radomiu. Ale kiedy decydował się na występy w kinie, robił to u najlepszych reżyserów.

Zagrał u Andrzeja Wajdy w pamiętnym filmie "Panna Nikt", pojawił się także w kultowej "Ucieczce z kina 'Wolność'" Wojciecha Marczewskiego, a u Feliksa Falka wystąpił w głośnym "Komorniku". Szczególnie dobrze pracowało mu się z Janem Jakubem Kolskim - wystąpił w takich jego projektach jak "Jańcio Wodnik", "Pograbek", "Pogrzeb kartofla", "Cudowne miejsce", "Grający z talerza: czy "Szabla od komendanta".

Aktor nie unikał też telewizji - ma na koncie udział w serialu "Plebania", gdzie portretował Teodora, a także m.in. "Pierwszą miłość" (zagrał księdza Ludwika), "Głęboką wodę", "Bożą podszewkę", "Falę zbrodni", "Psie serce", "Świat według Kiepskich", "Na kłopoty... Bednarski".

Lech Gwit był laureatem wielu festiwali teatralnych, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru czy Festiwalu Dwóch Teatrów w Sopocie.

Uroczystość pożegnalna odbędzie się o godzinie 12 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach pod Bydgoszczą w najbliższy piątek 1 października.