Czesław Lasota nie żyje. Aktor miał 89 lat. Grał m.in. w "Ogniem i mieczem"

Odszedł Czesław Lasota, aktor znany z wielu ról teatralnych, filmowych, serialowych, a także radiowych. Miał 89 lat.

"Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Czesław Lasota, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy" - przekazał w czwartek wieczorem Związek Artystów Scen Polskich w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Popkultura odc. 85

Czesław Lasota nie żyje

Czesław Lasota urodził się 8 sierpnia 1932 r. w Łodzi. W 1959 roku ukończył studia na tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Artysta związany był teatrami w całej Polsce, m.in: Polskim w Bielsku-Białej, Bałtyckim w Koszalinie, Łódzkiej Estrady, im. W. Horzycy w Toruniu, Polskiego w Bydgoszczy, Ziemi Opolskiej w Opolu, Narodowego, Dramatycznego w Warszawie, Dramatycznego w Elblągu.

Lasota został wyróżniony za rolę Biondella w "Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira podczas I Kaliskich Spotkań Teatralnych w 1961 r., zaś rok później nagrodzony podczas IV FTPP w Toruniu za rolę Ojca Scholastyka w "Igraszkach z diabłem" Jana Drdy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Aktor zasłynął również z ról w znanych polskich filmach, takich jak "Ogniem i mieczem", "Nie lubię poniedziałku" i "Hydrozagadka". Pojawiał się także w serialach, m.in. w "Alternatywy 4", "Karierze Nikodema Dyzmy, "Nocach i dniach", "07 zgłoś się" czy "Świecie według Kiepskich".

Słuchaczom Teatru Polskiego Radia Lasota dał się poznać w 1971 r., gdy wcielił się w Centuriona w "Kleopatrze i Cezarze" Norwida. W ciągu 40 lat w TPR występował również w "Lalce" i "Emancypantkach" Prusa, "Nędznikach" Hugo, "Nocach i dniach" Dąbrowskiej, "Kobiecie w bieli" Collinsa, "Zbrodni i karze" Dostojewskiego, "Niemcach" Kruczkowskiego czy "Dożywociu" Fredry.

Więcej o: