Rosjanie lecą w kosmos, żeby nakręcić film fabularny. We wtorek mają dotrzeć do ISS

We wtorek o godz. 10:55 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur wystartował statek Sojuz 2.1a. Na jego pokładzie znajdują się m.in. aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Szypienko, którzy mają zamiar stworzyć pierwszy w historii pełnometrażowy film fabularny ze scenami nakręconymi w przestrzeni kosmicznej. Po południu dotrą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie spędzą 12 dni.

W ubiegłym roku NASA ogłosiła, że Tom Cruise poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, żeby nakręcić tam pierwszy prawdziwie kosmiczny film fabularny. Rosjanie nie mogli pozostać obojętni na taką deklarację, dlatego od razu przeszli do działania — i znowu okazali się szybsi od Amerykanów. 5 października z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wyruszyła ekipa filmu "Wyzwanie". Oprócz grającej główną rolę Julii Peresild i reżysera Klima Szypienki na pokładzie Sojuza jest także kosmonauta Anton Szkaplerow.

Tom CruiseNASA potwierdza: Tom Cruise nakręci film na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Rosjanie przyjęli "Wyzwanie" Amerykanów. Tom Cruise nie zagra w kosmosie jako pierwszy

Główną bohaterką "Wyzwania" jest lekarka, która otrzymuje wezwanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie przebywa potrzebujący natychmiastowej pomocy kosmonauta. "NYT" podaje, że udział w zdjęciach oprócz Szkaplerowa wezmą też Oleg Nowicki i Piotr Dubrow, obecni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od kwietnia. Rola chorego kosmonauty przypadła Nowickiemu. 

Aktorka Julia Peresild, która na potrzeby lotu w kosmos musiała przejść przez błyskawiczny proces przygotowawczy, mówiła podczas konferencji prasowej w poniedziałek:

To było niełatwe psychicznie, fizycznie i moralnie. Ale myślę, że gdy już osiągniemy cel, wszystko będzie się wydawało lepsze i wspomnimy ten czas z uśmiechem. (...) Szczególnie na początku jest trudno, bo nie masz zbyt dużego wyboru - idź, biegnij, idź szybciej, zatrzymaj się i tak w kółko. Nie spodziewaliśmy się, że będzie to aż tak ciężkie, ale daliśmy radę.

- To wyjątkowe doświadczenie: przygotować ludzi, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z jakimkolwiek programem kosmicznym do lotu kosmicznego - powiedział z kolei Anton Szkaplerow i dodał, że przebieg tego procesu może się okazać przydatny w przyszłości, jeśli rzeczywiście zajdzie potrzeba pilnego wysłania zewnętrznego eksperta na orbitę.

Russia Movie in SpaceRussia Movie in Space AP / AP

Sekwencje kinowe w kosmosie od dawna są przedstawiane na wielkim ekranie za pomocą zaawansowanej technologii dźwiękowej i graficznej, jednak nigdy wcześniej nie nakręcono i wyreżyserowano pełnometrażowego filmu w kosmosie. Wedle planu filmowców w "Wyzwaniu" ma się znaleźć 35-40 minut materiału nakręconego w jednym z rosyjskich segmentów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Klim Szypienko podkreślał, że jego celem jest urzeczywistnienie doświadczenia przestrzeni kosmicznej oczami zwykłego człowieka, takiego jak lekarka grana przez Peresild. - Chcemy, żeby każdy mógł zobaczyć w niej chociaż cząstkę siebie – mówił reżyser.

Więcej o: