Bardzo nietypowa załoga wróciła z ISS na Ziemię. Julia Peresild i Klim Szypienko wylądowali w Kazachstanie

O 6:35 w niedzielę rano polskiego czasu, zgodnie z planem, na kazachskim stepie wylądowała kapsuła z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W środku były trzy osoby. Dwie z nich dość niezwykłe jak na kosmiczne podróże. Julia Peresild i Klim Szypienko na orbicie kręcili sceny do filmu. Rosja wyprzedziła pomysł Elona Muska i Toma Cruise'a.

Więcej takich historii na stronie Gazeta.pl. 

Statek Sojuz MS-18 przetransportował troje Rosjan bezpiecznie na Ziemię. Kosmonauta Oleg Nowicki przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 9 kwietnia, jako członek ekspedycji 64. i 65. i inżynier pokładowy. Dwoje pozostałych pasażerów Sojuza spędziło na orbicie zaledwie 12 dni. 

William Shatner w stroju Kapitana Jamesa T. Kirka do filmu 'Star Trek V', 1988 r.Kapitan Kirk wrócił w kosmos, tym razem naprawdę. William Shatner pobił rekord

Rosjanie kręcili film w kosmosie. Tak zupełnie naprawdę

Aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Szypienko kręcili na ISS sceny do filmu zatytułowanego "Wyzwanie". Historia ma opowiadać o lekarce, która leci w komos, by przeprowadzić pilną, ratującą życie operację jednego z członków załogi stacji. Chorego załoganta zagrał Nowicki - wyszkolony rosyjski pilot wojskowy, a od 2007 roku kosmonauta, dla którego półroczny pobyt na orbicie był trzecim w karierze zawodowej - i pierwszym w aktorskiej. 

Ponad rok temu o planach stworzenia pierwszego filmu fabularnego, którego część zostanie nakręcona w kosmosie, informowali Amerykanie. Aktor Tom Cruise miał rozmawiać w tej sprawie z NASA i Elonem Muskiem, właścicielem firmy SpaceX. 

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"
Więcej o: