Ponad 100 filmów dokumentalnych zrobionych przez kobiety. HER Docs Film Festival w kinie i online

To festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet. Druga odsłona HER Docs Film Festival odbędzie się 22-28 października 2021 roku w warszawskich kinach: Kinoteka, Muranów i Elektronik oraz równolegle w dniach 22-31 października online na platformie VOD onestage.pl.

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W programie festiwalu znajdzie się ponad 100 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Nowe twarze) oraz przeszło 20 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, rozmowy z zaproszonymi gościniami i gośćmi, warsztaty dla dokumentalistek i impreza muzyczno-performatywna.

Elizabeth Debicki jako księżniczka Diana Nowe zdjęcia z planu piątego sezonu "The Crown". Debicki wygląda świetnie jako Diana

HER Docs Film Festival po raz drugi. I w kinie, i online

Wiele filmów prezentowanych podczas drugiej edycji HER Docs Film Festival będzie pokazywana w Polsce po raz pierwszy. W programie znajdą się m.in.: "Historia jednego castingu" w reż. Alison Kuhn, "Witamy na stażu" w reż. Nathalie Berger oraz Leo Davida Hyde’a, "Czułe wojowniczki" w reż. Mariji Stonyté, "Córka mułły" w reż. Mahdieh Mirhabibi i Hassana Solhjou, "Modlitwy Delphine" w reż. Rosine Mbakam, "(Nie)matka" w reż. Andrei Testy, "Curve. Magazyn, który wyprzedził czas" w reż. Jen Rainin i Rivkah Beth Medow, "Bezpaństwo" w reż. Michèle Stephenson oraz "Walchensee Forever" w reż. Janny Ji Wonders.

Niewątpliwie jedną z największych filmowych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu HER Docs będzie polska premiera najnowszego filmu Yael Bartany "Dwie minuty do północy". Znana polskiej publiczności artystka wizualna, która w 2011 roku reprezentowała Polskę na 54. Biennale w Wenecji wystawą "...i zadziwi się Europa" w Pawilonie Polskim, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim kobiety. Do udziału w swoim filmowo-performatywnym eksperymencie Bartana zaprosiła grupę piętnastu polityczek, dyplomatek, prawniczek, aktywistek i ekspertek z całego świata, które stają na czele światowego rządu.

Zobacz wideo Ta profesja zmienia świat filmu - czym zajmują się koordynatorzy intymności?

W sekcji Sztuka, skupiającej się na dokonaniach kobiet w świecie sztuki, szczególną uwagę organizatorzy poświęcają w tym roku wybitnym, lecz często zapomnianym i/lub nieznanym pionierkom swoich dziedzin. Z kolei w sekcji Ciało zaprezentują m.in. selekcję filmów krótkometrażowych poświęconych ciału w ruchu i filmowi tanecznemu, jak również wybór animacji skupiających się na temacie kobiecej cielesności i seksualności oraz filmy poświęcone przyjemności, której źródłem jest ciało. 

Kadr z 'Easy On Me' Adele Adele z singlem "Easy On Me" pokonuje BTS. Pobiła rekord na Spotify

W programie HER Docs Film Festival pojawią się też nowe sekcje filmowe. Dziennik podróży jest refleksją nad zagadnieniem podróżowania i przemieszczania się. Album rodzinny prezentuje filmy, w których reżyserki portretują najbliższe im osoby i starają się zrozumieć relacje rodzinne. Stając się sobą, opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości (kulturowej, rasowej, seksualnej czy genderowej). Śnienie pokazuje filmy na granicy jawy i snu. Globalna wędrówka skupia się na problemie współczesnej migracji. Znajdzie się również miejsce na organizowaną we współpracy ze Swiss Films oraz z Ambasadą Szwajcarii w Polsce retrospektywę szwajcarskich filmów dokumentalnych w reżyserii kobiet, stworzonych na przestrzeni ostatnich trzech lat, zatytułowaną Szwajcaria inna niż myślisz.

W tym roku, również po raz pierwszy, dzięki współpracy z Ambasadą Norwegii w Polsce, na festiwalu HER Docs zagoszczą filmy norweskie „

Więcej o: