"Diuna" zadebiutuje dzień wcześniej na HBO Max. Zdjęcia pokazują, że jest na co czekać

"Diuna" Denisa Villenueve'a wejdzie na ekrany światowych kin, w tym także polskich, 22 października 2021 roku. Tego samego dnia produkcja miała zostać umieszczona na platformie HBO Max. Ta wirtualna premiera została przyspieszona jeden dzień właśnie w związku z pokazami kinowymi.

"Diuna" jest ekranizacją książki Franka Herberta, a dokładniej jej pierwszej połowy. Choć powieść po raz pierwszy została wydana w 1965 roku, to zainteresowanie powieścią nie słabnie.

<<<Więcej treści kulturalnych, rozrywkowych i ze świata znajdziesz na Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo "Diuna" - ZWIASTUN. Film Denisa Villeneuve'a na podstawie powieści Franka Herberta zapowiada się pięknie

Wcześniejsza premiera "Diuny" na HBO Max

Dobra wiadomość jest taka, że szczęśliwcy z dostępem do platformy HBO Max będą mogli zobaczyć najnowszą superprodukcję Denisa Villenueve'a już od północy (polskiego czasu) na przełomie 21 i 22 października. Decyzja ta została podjęta, by dać użytkownikom serwisu równe szanse z widzami kinowymi, którzy mają bilety na nocne seanse. Tego dnia film jednocześnie wejdzie na ekrany w USA, Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Brazylii. Kalendarzowo dzień wcześniej zadebiutuje nie tylko na HBO Max, a także w Australii i Nowej Zelandii.

Zła wiadomość jest taka, że warto przy tym wszystkim pamiętać o słowach reżysera: - Ja i zespół poświęciliśmy ponad trzy lata życia, by stworzyć niezapomniane kinowe przeżycie. Obraz i dźwięk zostały pieczołowicie przygotowane z myślą o kinach - powiedział Denis Villeneuve, który znany jest z wyjątkowej staranności o stronę wizualną i całościowy aspekt artystyczny swoich filmów. Wystarczy spojrzeć tylko na kadry z produkcji w naszej galerii, żeby docenić subtelny pietyzm, z jakim filmowiec podszedł do swojej ekranizacji.

'Diuna' - Denis Villeneuve i Timothee Chalamet na planie filmu'Diuna' - Denis Villeneuve i Timothee Chalamet na planie filmu Chia Bella James / AP

Na "Diunę" czekać trzeba było naprawdę długo, bo jej premiera została przesunięta z grudnia 2020 roku. Dość powiedzieć, że jej finałowy zwiastun w ciągu zaledwie tygodnia od debiutu w sieci obejrzano na YouTube blisko 14 mln razy. To najlepszy wynik wśród trailerów najnowszych produkcji studia Warner Bros.

Póki co film widzieli uczestnicy tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który odbył się na początku września. Produkcja zrobiła wrażenie - nie bez powodu otrzymała siedmiominutową owację na stojąco. Niedługo potem opublikowano pierwsze recenzje , a 85 proc. z nich jest pozytywnych. Krytycy twierdzą, że "Diuna" z 2021 roku to "spektakularne widowisko o ogromnej skali". 17 recenzentów, których opinie zebrano na portalu Metacritic, daje "Diunie" 76 na 100 punktów. Z kolei w serwisie Rotten Tomatoes pozytywnych jest 85 proc. z 27 recenzji.

Wielu z dziennikarzy filmowych zestawiało najnowszą "Diunę" z tak popularnymi produkcjami jak "Władca pierścieni", "Gra o tron" czy "Star Wars". Brian Truitt z "USA Today" podkreślał, że to "imponująco ambitna skala filmu Villeneuve'a, łączącego światy 'Gwiezdnych wojen' i 'Gry o Tron', a z kolei Steve Staw od siebie dodawał: "Pomyśl o tym jako o 'Grze o tron' w kosmosie lub 'Gwiezdnych wojnach', jeśli nigdy nie wyszłyby poza Tatooine".

'Diuna' - kadr z filmu'Diuna' - kadr z filmu Warner Bros.

W obsadzie "Diuny" znajduje się plejada najbardziej wziętych aktorek i aktorów Hollywood ostatnich lat. Na ekranie pojawią się m.in. Zendaya znana z roli w "Euforii" czy najnowszych "Spider-manach", a także nominowany do Oscara Timothée Chalamet ("Tamte dni, tamte noce", "Małe kobietki"), Rebecca Ferguson ("Mission: Impossible - Fallout"), Oscar Isaac (seria "Gwiezdne wojny") nominowany do Oscara Josh Brolin ("Mleko", "Avengers: Wojna bez granic"), Stellan Skarsgård (HBO "Czarnobyl", "Avengers: Czas Ultrona"), Dave Bautista ("Strażnicy Galaktyki", "Avengers: Koniec gry"), Jason Momoa ("Aquaman", "Gra o tron" HBO) i zdobywca Oscara Javier Bardem ("To nie jest kraj dla starych ludzi", "Skyfall").

Obsada spotkała się z przedstawicielami międzynarodowej prasy 17 października w londyńskim Central Hotelu, by jeszcze dodatkowo podgrzać atmosferę przed wyczekiwaną i długo odwlekaną premierą filmu - więcej zdjęć z tego wydarzenia w galerii. 

Obsada 'Diuny' na spotkaniu z prasą w Londynie. Od lewej: Jason Momoa, Rebecca Ferguson, Timothee Chalamet, Denis Villeneuve, Sharon Duncan-Brewster i ZendayaObsada 'Diuny' na spotkaniu z prasą w Londynie. Od lewej: Jason Momoa, Rebecca Ferguson, Timothee Chalamet, Denis Villeneuve, Sharon Duncan-Brewster i Zendaya Joel C Ryan/Invision/AP

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza adaptacja powieści kultowej powieści sci-fi. Za najsłynniejszą i najbardziej (naszym zdaniem) do tej pory udaną ekranizację odpowiedzialny był David Lynch, który w głównej roli obsadził Kyle'a MacLachlana - ten polskim widzom doskonale znany jest z innej kultowej produkcji Lyncha, niemniej niż "Diuna" kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks". Niedługo natomiast widzowie będą mogli ocenić wersję Denisa Villeneuve'a, który ma na swoim koncie m.in. "Blade Runnera 2049", "Nowy początek" czy "Sicario".

<<Reklama>> Ebook "Diuna" dostępny jest w Publio.pl >>

Więcej o: