"Rodzina Addamsów 2" w kinach. Ironiczny wizerunek amerykańskiej rodziny, który polubili i dorośli, i dzieci

Pierwsza część "Rodziny Addamsów" bawiła mojego syna na tyle, że po wizycie w kinie polował na tę produkcję jeszcze kilkukrotnie na VOD. Przyznam, że ja też dobrze się bawiłam, więc czekaliśmy na kontynuację. I teraz, 22 października, "Rodzina Addamsów 2" wchodzi do kin.

W pierwszej części intryga zasadzała się na tym, że dom, w którym mieszkają Gomez i Morticia Addams wraz z dziećmi, stoi na dość atrakcyjnej działce. W tej okolicy rozpoczyna się budowa nowego osiedla, a mroczna rezydencja i ekscentryczna rodzina nie pasują do oferty dewelopera... W części drugiej Addamsowie opuszczą swój dom i wybiorą się na wycieczkę.

'The Office' - materiały promocyjne Premiera polskiego "The Office" już niebawem. Pierwsze recenzje są pozytywne

Wspólna podróż Addamsów ma zażegnać narastający rodzinny kryzys. Nastoletnia, wybitnie uzdolniona Wednesday i jej niesforny, młodszy brat Pugsley sprawiają Morticii i Gomezowi niespodziewane kłopoty. – Wyobraziliśmy sobie stresowe sytuacje, przez które przechodzi każda rodzina, a scenarzyści wpadli na pomysł, by pobawić się konceptem, że Wednesday nie jest w rzeczywistości jedną z Addamsów. To udramatyzowało opowieść – zdradzał reżyser Conrad Vernon. A skoro Addamsowie zawsze błyszczeli w swoich interakcjach z "normalsami", podróż po całym kraju okazała się też idealnym sposobem na sprowokowanie licznych kontaktów z najróżniejszymi ludźmi w kolejnych stanach Ameryki.

Zobacz wideo "Rodzina Addamsów 2" [ZWIASTUN]

W polskiej wersji językowej udział wzięli m.in. Agnieszka Grochowska (Morticia), Jarosław Boberek (Gomez), Aleksandra Kowalicka (Wednesday), Jan Cięciara (Pugsley), Krzysztof Dracz (Cyrus) i Jerzy Kryszak (Pan Mustela).

A skąd się wzięli Addamsowie?

Charles Samuel Addams, znany także jako Chas Addams (1912-1988), był cenionym i wpływowym rysownikiem-satyrykiem. Publikował głównie na łamach "New Yorkera" w latach 1938–1988. Na podstawie jego komiksu o rodzinie Addamsów powstał w latach 60. popularny serial komediowy wyprodukowany przez stację telewizyjną ABC, po konsultacji z autorem oryginału, który swym bezimiennym do tej pory bohaterom nadał imiona i określił bliżej ich biografie.

Addamsowie to arystokratyczny klan z zamiłowaniem do makabry, będący jednocześnie ironicznym wizerunkiem idealnej amerykańskiej rodziny. Jak wspominał twórca komiksu, inspiracją było dla niego jego rodzime miasteczko Westfield w stanie New Jersey, gdzie można było znaleźć liczne zrujnowane rezydencje w stylu wiktoriańskim, a także malownicze stare cmentarze z okazałymi nagrobkami, zwłaszcza cmentarz prezbiteriański.

FOTOGRAFIA ILUSTRACYJNA Przetestowałem te książki na swoich dzieciach. Ze spokojem polecam je waszym

Oryginalność konceptu Addamsa polegała na tym, że choć stworzona przez niego rodzinka ma bez wątpienia makabryczne upodobania, to jest niezwykle sympatyczna i raczej pełna dobra, niż zła. Matka rodu, Morticia (Addams wzorował ją po części na swej pierwszej żonie), faktyczna głowa rodziny, bardzo dba o dzieci, a z mężem Gomezem łączy ją czuła i namiętna więź. Addamsowie są ogromnie gościnni i hojni, choć ci, którzy trafiają do ich widmowej rezydencji, mogą przeżyć ciężkie chwile, przekonani, że to siedziba krwiożerczych potworów. Zaniedbane domostwo-labirynt położone jest w pobliżu cmentarza i pełne pomysłowych pułapek. Znawcy twórczości Addamsa podkreślali ukrytą erudycję jego utworów, nawiązanie do klasyki horroru, ale również kpinę z freudyzmu w wersji amerykańskiej. Zwracali także uwagę na ironiczne podejście do wizji rodzinnej sielanki, dominującej w kulturze masowej zwłaszcza w latach 50., ale i później.

"Rodzina Addamsów 2" w kinach od 22 października. 

Więcej o: