Horrory z lat 80. - filmy dla osób, które lubią się bać

Horrory z lat 80. to ogrom filmów różnej jakości, wśród których wiele zasłużyło na miano kultowych. Lata 80. były złotym okresem dla gatunku, w którym trup ściele się gęsto, a efekty specjalne wbijają widza w fotel. Wiele z tych filmów to klasyka kina grozy. Sprawdzamy, jakie horrory z lat 80. zasługują na uwagę.

Horrory z lat 80. – ranking może być bardzo obszerny

Nie ulega wątpliwości, że do dziś podziwiamy horrory z lat 80. Ranking filmów grozy może być długi i, jak zwykle w takich wypadkach, bardzo subiektywny. Z pewnością jednak powinny się w nim znaleźć tak znane tytuły, jak ''Lśnienie'', ''Coś'', ''Mucha'', ''Piątek trzynastego'' czy ''Koszmar z ulicy Wiązów''.

''Coś'' (1982), reż. John Carpenter

Zima 1982 roku. W stacji badawczej na Antarktydzie wyrwany ze snu pod lodem przybysz z nieznanej planety zaczyna siać spustoszenie, przejmując władzę nad kolejnymi żywymi organizmami.

''Koszmar z ulicy Wiązów'' (1984), reż. Wes Craven

Grupę nastolatków dręczą koszmarne sny, których bohaterem jest Freddy Krueger, seryjny morderca dzieci spalony niegdyś żywcem przez rodziców swoich ofiar. Gdy w tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowana najpierw jedna z dziewcząt, później jej chłopak, wychodzi na jaw, że potwór pragnie wrócić do świata żywych.

''Lśnienie'' (1980), reż. Stanley Kubrick

Jack dostaje pracę dozorcy w górskim pensjonacie, do którego przeprowadza się wraz z żoną i synem. Są jedynymi lokatorami zamkniętego na okres zimowy hotelu. Okazuje się, że budynek jest nawiedzony, a duchy doprowadzają Jacka do obłędu.

Najstraszniejsze horrory z lat 80. Czy znasz je wszystkie?

Trudno wybrać najstraszniejsze horrory z lat 80., bo zwyczajnie jest w czym wybierać. Lata 80. były złotą erą horrorów. Powstało wówczas wiele filmów, które obecnie zalicza się do klasyki kina grozy. Twórcy eksperymentowali z efektami specjalnymi, wypracowując coraz lepszą ich jakość. Choć produkowano wiele filmów klasy B, to równocześnie powstawały liczne perełki. Niektóre z nich zapoczątkowały serie filmów grozy, inne zwyczajnie stały się klasykami. Niewątpliwie wśród najstraszniejszych horrorów z lat 80. można wymienić m.in. ekranizacje powieści Stephena Kinga: ''Lśnienie'', ''Christine'' czy ''Smętarz dla zwierzaków''.

''Christine'' (1983), reż. John Carpenter

Siedemnastoletni Arnie kupuje stary samochód do remontu. Odrestaurowane auto nazywa Christine. Niebawem okazuje się, że Christine mści się na każdym, kto wejdzie jej w drogę.

''Duch'' (1982), reż. Tobe Hooper

Rodzina z dwójką dzieci przeprowadza się do wymarzonego domu. Wkrótce zaczynają się tam dziać niepokojące rzeczy, łącznie z porwaniem dziewczynki przez ducha. Wezwani na pomoc parapsychologowie ustalają, że dom stoi na terenie starego indiańskiego cmentarza.

''Smętarz dla zwierzaków'' (1989), reż. Mary Lambert

Młode małżeństwo z dwójką dzieci przeprowadza się do niewielkiej wioski, nieopodal której znajduje się słynące z magicznych właściwości cmentarzysko dla zwierząt. Gdy ich kot ginie pod kołami ciężarówki, ojciec udaje się z nim na miejsce pochówku zwierząt. Kot po kilku dniach powraca żywy, ale bardzo odmieniony...

''Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów'' (1987), reż. Chuck Russell

Freddy Krueger powraca w koszmarach sennych nastolatków, którzy leczą się w szpitalu psychiatrycznym z zaburzeń snu. Z pomocą przybywa bohaterka pierwszej części horroru...

Zobacz wideo Na Halloween - najbardziej przerażające postaci filmowe

Horrory z lat 80. warte obejrzenia – najlepsze propozycje 

Horrory z lat 80. są warte obejrzenie szczególnie przez wielbicieli gatunku. Istnieją jednak takie tytuły, które mogą zainteresować również osoby niezbyt przepadające za kinowymi dreszczowcami. Na uwagę zasługują szczególnie historie o laleczce Chucky czy Gremlinach, a także kultowe tytuły: ''Mucha'' i ''Piątek trzynastego''.

''Laleczka Chucky'' (1988), reż. Tom Holland

Andy dostaje od matki laleczkę imieniem Chucky. Nie wiedzą, że kryje ona w sobie duszę seryjnego mordercy, który poprzysiągł zemstę na policji i swoim byłym wspólniku.

''Mucha'' (1986), reż. David Cronenberg

Naukowiec pracuje nad urządzeniem do teleportacji. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, podczas eksperymentu, jego materiał genetyczny łączy się z molekułami muchy. Mężczyzna powoli przeistacza się w owada.

''Piątek trzynastego'' (1980), reż. Sean S. Cunningham

W obozowisku nad jeziorem Crystal dochodzi do serii morderstw. Władze zmuszone są zamknąć obozowisko. Po latach nowy właściciel terenu organizuje tam z pomocą grupy studentów obóz. Młodzi ludzie zaczynają znikać...

''Gremliny rozrabiają'' (1984), reż. Joe Dante

Chłopiec dostaje w prezencie sympatyczne, puszyste zwierzątko, które należy chronić przed światłem słonecznym i wodą oraz nie wolno go karmić po północy. Gdy zasady te zostają złamane, gremlin szybko się rozmnaża, a jego krwiożercze potomstwo niebawem terroryzuje miasteczko.

Horrory z lat 80. – lista najpopularniejszych tytułów

Oto lista przedstawiająca popularne horrory z lat 80.:

  • Duch (Poltergeist, 1982), reż. Tobe Hooper,
  • Coś (The Thing, 1982), reż. John Carpenter,
  • Koszmar z ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street, 1984), reż. Wes Craven,
  • Mucha (The Fly, 1986), reż. David Cronenberg,
  • Hellraiser: Wysłannik piekieł (Hellraiser, 1987), reż. Clive Barker,
  • Gremliny rozrabiają (Gremlins, 1984), reż. Joe Dante,
  • Straceni chłopcy (The Lost Boys, 1987), reż. Joel Schumacher,
  • Reanimator (Re-Animator, 1985), reż. Stuart Gordon,
  • Amerykański wilkołak w Londynie (An American Werewolf in London, 1981), reż. John Landis,
  • Lśnienie (The Shining, 1980), reż. Stanley Kubrick,
  • Martwe zło (The Evil Dead, 1981), reż. Sam Raimi,
  • Piątek trzynastego (Friday the 13th, 1980), reż. Sean S. Cunningham,
  • Christine (1983), reż. John Carpenter,
  • Oni żyją (They Live, 1988), reż. John Carpenter,
  • Powrót żywych trupów (The Return of the Living Dead, 1985), reż. Dan O’Bannon,
  • Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy’ego (A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy’s Revenge, 1985), reż. Jack Sholder,
  • Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów (A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors, 1987), reż. Chuck Russell,
  • Laleczka Chucky (Child’s Play, 1988), reż. Tom Holland,
  • Sok z żuka (Beetle Juice, 1988), reż. Tim Burton,
  • Smętarz dla zwierzaków (Pet Sematary, 1989), reż. Mary Lambert.

Zobacz też: Horrory HBO GO, które warto zobaczyć w Halloween. Sprawdź nasze top 10

Więcej o: