Filmy na podstawie książek: ekranizacje, które warto obejrzeć

Filmy na podstawie książek to dość powszechne zjawisko w światowej kinematografii. Bardzo często widz nie zdaje sobie sprawy z istnienia literackiego pierwowzoru. Jeśli jednak do kina wybierze się miłośnik czytelnictwa - to, co zobaczy na srebrnym ekranie nie zawsze będzie zgodne z tym, czego się spodziewał. Filmowe adaptacje książek często są bowiem dalekie od literackiego oryginału. Sprawdzamy, które filmy na podstawie książek wzbudzają największe zainteresowanie widzów.

Filmy na podstawie Sparksa: rzecz dla miłośników melodramatów

Filmy na podstawie prozy Sparksa adresowane są głównie do kobiet oraz nastolatków. Ekranizacje te głęboko wzruszają i odnoszą się do takich wartości, jak miłość, przyjaźń i rodzina. Amerykańskiemu twórcy bestsellerów popularność przyniosła napisana w 1994 roku powieść zatytułowana ''Pamiętnik''. Szybko stała się światowym bestsellerem i zapoczątkowała długą listę książek, po które chętnie sięgają czytelnicy na całym świecie. Pisarz jest również współwłaścicielem firmy, która przygotowuje ekranizacje jego powieści. Z ponad 20 tytułów wydanych przez Nicholasa Sparksa, aż 11 doczekało się przeniesienia na ekran kinowy. Są to filmy:

  • ''List w butelce'' (1999), reż. Luis Mandoki,
  • ''Szkoła uczuć'' (2002), reż. Adam Shankman,
  • ''Pamiętnik'' (2004), reż. Nick Cassavetes,
  • ''Noce w Rodanthe'' (2008), reż. George C. Wolfe,
  • ''Ostatnia piosenka'' (2010), reż. Julie Anne Robinson,
  • ''Wciąż ją kocham'' (2010), reż. Lasse Hallström,
  • ''Szczęściarz'' (2012), reż. Scott Hicks,
  • ''Bezpieczna przystań'' (2013), reż. Lasse Hallström,
  • ''Dla ciebie wszystko'' (2014), reż. Michael Hoffman,
  • ''Najdłuższa podróż'' (2015), reż. George Tillman Jr.
  • ''Wybór'' (2016), reż. Ross Katz.

''List w butelce'' (1999), reż. Luis Mandoki

Dziennikarka po rozwodzie udaje się na samotne wakacje nad morzem. Gdy na plaży znajduje butelkę z listem, zawierającym wyznanie miłosne, postanawia odnaleźć jego autora.

''Pamiętnik'' (2004), reż. Nick Cassavetes

Pensjonariusz domu starców odczytuje kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera historię jej dawnej miłości, spisaną przez nią w pamiętniku.

''Dla ciebie wszystko'' (2014), reż. Michael Hoffman

Dawson i Amanda byli w sobie szaleńczo zakochani w wieku nastoletnim. Jednak dzielące ich różnice sprawiły, że ich drogi się rozeszły. Gdy po 20 latach spotykają się na pogrzebie najbliższego przyjaciela, uczucie powraca ze zdwojoną siłą…

Zac Efron: filmy, które koniecznie musisz obejrzeć Zac Efron: filmy, które koniecznie musisz obejrzeć

Filmy na podstawie książek Stephena Kinga: mroczne dreszczowce i dramaty, od których nie sposób się oderwać

Filmy na podstawie książek Stephena Kinga tworzą całkiem pokaźną listę, gdyż jego książki ekranizowane były wielokrotnie. Większość z nich to oczywiście horrory, głównie dlatego, że boom na filmy powstałe na podstawie powieści Kinga przypadł na lata 80. czyli złote lata horroru. Dotychczas za kanwę scenariuszy posłużyło twórcom filmów ponad dwadzieścia książek Stephena Kinga. Wśród nich wymienić można m.in.: ''Carrie'' (1976), ''Miasteczko Salem'' (1979), ''Lśnienie'' (1980), ''Christine'' (1983), ''Smętarz dla zwierzaków'' (1989), ''Misery'' (1990), ''Skazani na Shawshank'' (1994), ''Zielona mila'' (1999) czy ''Doktor Sen'' (2019).

''Lśnienie'' (1980), reż. Stanley Kubrick

Jack z żoną i synem wprowadza się do górskiego hotelu, w którym ma pełnić funkcję dozorcy. W nieczynnym w okresie zimowym obiekcie są sami, szybko jednak okazuje się, że hotel zamieszkują również duchy.

''Skazani na Shawshank'' (1994), reż. Frank Darabont

Andy zostaje niesłusznie oskarżony o podwójne zabójstwo i trafia do więzienia Shawshank. Rządzą tu bezwzględni strażnicy. Dzięki inteligencji i sprytowi Andy powoli odnajduje się w nowej rzeczywistości.

''Zielona mila'' (1999), reż. Frank Darabont

Emerytowany strażnik więzienny opowiada historię czarnoskórego Johna, który został aresztowany i skazany na karę śmierci za zabójstwo dwóch białych dziewczynek. Łagodność olbrzymiego mężczyzny przebywającego w celi śmierci, niezwykła wrażliwość oraz nadprzyrodzone zdolności zasiały w strażniku wątpliwości co do winy skazanego…

John David Washington i Zendaya w filmie 'Malcolm i Marie' Smutne filmy - sprawdź pięć propozycji na melancholijny wieczór

Książka na podstawie filmu: czy jest to możliwe?

Choć ekranizacje powieści są dość powszechne, to książka na podstawie filmu jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem. Jest jednak kilka kinowych szlagierów, które doczekały się wersji literackiej. Pisarze poszerzyli swoje dzieła o elementy, na które nie było miejsca w wersji filmowej, dzięki czemu książki te zasługują na szczególną uwagę.

Na podstawie filmu powstały m.in.: książka Nancy H. Kleinbaum ''Stowarzyszenie Umarłych Poetów'', powieść Sarah Blakley-Cartwright ''Dziewczyna w czerwonej pelerynie'', powieść Marcina Mastalerza ''Miasto 44'', książka Andrzeja Barta ''Rewers'' czy powieść Leonore Fleischer ''The Fisher King''.

''Stowarzyszenie Umarłych Poetów''

Książka Nancy H. Kleinbaum powstała na podstawie filmu Petera Weira z 1989 roku, pod tym samym tytułem. Podobnie jak film opowiada historię charyzmatycznego nauczyciela języka angielskiego, który podejmuje pracę w konserwatywnym liceum, jednak jest bardziej szczegółowa od filmowego pierwowzoru.

''Miasto 44''

Opowieść o młodych warszawiakach, których miłość zostaje wystawiona na próbę wraz z wybuchem powstania warszawskiego, stworzona przez Marcina Mastalerza na podstawie filmu Jana Komasy z 2014 roku, pod tym samym tytułem.

''The Fisher King''

Leonore Fleischer zdecydowała się przenieść historię Jacka Lucasa, dziennikarza, którego słowa przyczyniły się do tragedii, zobrazowaną przez Tima Burtona w 1991 roku.

<<Reklama>> Ebooki Nicholasa Sparksa dostępne są w Publio.pl >>

Zobacz też: Jennifer Aniston: filmy. Sprawdź 6 najwyżej ocenianych produkcji z dziewczyną z sąsiedztwa

Zobacz wideo Zobacz najnowszy odcinek Popkultury
Więcej o: