Jest zwiastun filmu "Wszystkie nasze strachy". "Moim marzeniem jest, żeby państwo mogli zobaczyć ten film na antenie TVP"

Gej i katolik? Artysta Daniel Rycharski od lat stara się pokazać, że wiara i tęcza się nie wykluczają. Film inspirowany jego życiem, z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej, dostał Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni, a teraz możemy zobaczyć zwiastun. Premiera kinowa w najbliższy piątek.

"Wszystkie nasze strachy" to oparta na faktach historia. Daniel cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej, kiedy odważnie wspiera walkę o jej sprawy. Jest zakochany w chłopcu z sąsiedztwa - Olku, który nie jest gotowy, by ujawnić swoją tożsamość seksualną. Ich relacja rozwija się w ukryciu. Kiedy nastoletnia przyjaciółka nie wytrzymuje homofobicznych ataków i popełnia samobójstwo, Daniel namawia ludzi ze wsi do odbycia wspólnej drogi krzyżowej w intencji ofiary. Dotychczasowi sprzymierzeńcy odwracają się od niego. Za namową kuratora Daniel bierze udział w wystawie w warszawskiej galerii sztuki. Walka z homofobią staje na drodze relacji z Olkiem.

Daniel Rycharski - rok 2013, murale w przestrzeni wiejskiej"Widzę osoby LGBT jako tych, którzy naśladują Chrystusa przez swoje cierpienie". Fragment książki

"Wszystkie nasze strachy" - zobacz zwiastun

Zobacz wideo "Wszystkie nasze strachy" [ZWIASTUN]

Rycharski to zaanagażowany katolik walczący o odnowę duchową swojej społeczności oraz głęboko wierząca osoba LGBT, która płynnie łączy wiarę i tęczę. W filmie zagrał go Dawid Ogrodnik ("Ostatnia Rodzina", "Chce się żyć", "Rojst"), dwukrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, licznych wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także tytułu Shooting Star 2019, przyznawanego najbardziej obiecującym aktorom europejskiego kina. Na ekranie partnerują mu m.in. Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Maria Maj, Jacek Poniedziałek oraz aktor głośnego filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - Piotr Trojan. Reżyserii podjęli się Łukasz Ronduda – nagrodzony na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie twórca gorąco przyjętej przez krytykę produkcji "Performer" i "Serce miłości", oraz Łukasz Gutt, który stworzył także zdjęcia do filmu.

Więcej o filmach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe szczegóły w sprawie tragedii na planie westernu 'Rust' z Alekiem Baldwinem.Alec Baldwin wycofuje się z aktorstwa. Po tragicznym wypadku odwołał pozostałe projekty

Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film "Wszystkie nasze strachy" zdobył aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych, Najlepsze zdjęcia oraz najwyższy laur – Złote Lwy dla najlepszego filmu Festiwalu. Odbierając statuetkę producent Kuba Kosma, mówił ze sceny:

Moim marzeniem jest, żeby państwo mogli zobaczyć ten film na antenie Telewizji Polskiej.

Podziękował też wszystkim osobom LGBT, które wystąpiły na ekranie i wzięły udział w realizacji tego filmu. Dodał także:

Życzyłbym sobie i nam, żeby nikt w naszym pięknym kraju nie czuł się obco i nie czuł się zaszczuty. Wszystkie nasze strachy możemy pokonać, jeśli będziemy wobec siebie czuli i uważni.

Jeden z reżyserów dodał:

Według nas wiara i tęcza są nierozerwalne, mogą się tylko wzmacniać.

"Wszystkie nasze strachy" wchodzą do kin 29 października.

Więcej o: