Kultowe horrory - najstraszniejsze opowieści, które musisz zobaczyć

Kultowe horrory na Halloween to filmowe opowieści o ponadczasowej treści, które mimo upływu lat wciąż przerażają i nie pozwalają ani na moment odejść od ekranu. Poznaj tytuły najsłynniejszych produkcji, nieodmiennie przyprawiających o gęsią skórkę.

Klasyki horroru – 11 straszliwych historii, które sprawią, że nie zmrużysz w nocy oka

Najsłynniejsze horrory to przede wszystkim prawdziwe klasyki gatunku, uwielbiane przez wszystkich miłośników filmów grozy. Wśród nich znajdują się opowieści o duchach, najlepsze slashery czy historie o opętaniach. Przekonaj się, które 11 horrorów każdy powinien zobaczyć. 

"Lśnienie" (1980), reż. Stanley Kubrick

Budzące prawdziwy niepokój "Lśnienie" Stanleya Kubricka to obraz, przyciągający uwagę wyjątkowym klimatem. Jeden z najlepszych filmów grozy skupia się na postaci Jacka Torrance’a (Jack Nicholson). Pisarz, zmagający się z brakiem weny zostaje zatrudniony w górskim hotelu. Mężczyzna przyjeżdża na miejsce razem z rodziną – żoną Wendy (Shelley Duvall) i pięcioletnim synem, Danny’m (Danny Lloyd). Obdarzony wyjątkowymi zdolnościami chłopiec przeczuwa, że w hotelowych murach wydarzyło się coś strasznego. Już wkrótce śnieg odcina drogę do hotelu, a Jack popada w obłęd. 

Zobacz wideo Na Halloween - najbardziej przerażające postaci filmowe

"Martwe zło" (1981), reż. Sam Raimi

Krwawy horror, będący debiutem reżyserskim Sama Raimiego, to kolejna filmowa propozycja, której nie można pominąć. Obraz grozy przedstawia losy grupy przyjaciół, która chce spędzić miło weekend w opuszczonym domu w górach. Studenci znajdują tam "Księgę Umarłych" i przypadkowo budzą do życia potężne, złowrogie siły.

"Coś" (1982), reż. John Carpenter

Niepokojący horror science fiction przenosi widzów prosto na mroźną Antarktydę. Grupa badawcza przygarnia do siebie psa – bohaterowie nie wiedzą jednak, na jakie niebezpieczeństwo się narażają. Już wkrótce okazuje się, że przyjdzie im się zmierzyć z obcą formą życia.

Te klasyczne horrory także zrobią na Tobie wrażenie:

 • "Krzyk" (1996), reż. Wes Craven
 • "Halloween" (1978), reż. John Carpenter
 • "Koszmar z ulicy Wiązów" (1984), reż. Wes Craven
 • "Piątek Trzynastego" (1980), reż. Sean S. Cunningham                
 • "Duch" (1982), reż. Tobe Hooper
 • "Candyman" (1992), reż. Bernard Rose
 • "Laleczka Chucky" (1988), reż. Tom Holland
 • "Egzorcysta" (1973), reż. William Friedkin

'Świt żywych trupów' reż. Zack SnyderHorrory na HBO GO 2021 - przerażające historie na Halloween

Filmy-horrory, które trzeba obejrzeć – tytuły nowszych produkcji, zasługujących na obejrzenie

Polecane horrory to także trzymające w napięciu opowieści, nakręcone już po rozpoczęciu XXI wieku. Poznaj listę nowszych filmów-horrorów, które trzeba obejrzeć.

"To" (2017), reż. Andy Muschietti

W mały mieście zaczynają znikać dzieci, podstępnie wabione przez obdarzonego wielkimi mocami potwora. Przerażający klaun Pennywise, będący ucieleśnieniem ludzkich fobii, to wyjątkowo trudny przeciwnik. Grupa nastolatków postanawia jednak stawić czoła swoim lękom, by pokonać wielkie zło. 

"Uciekaj!" (2017), reż. Jordan Peele

Nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz film w reżyserii Jordana Peelego przedstawia historię Chrisa (Daniel Kaluuya), młodego, czarnoskórego fotografa. Chłopak zostaje zaproszony do posiadłości swojej białoskórej dziewczyny, Rose (Allison Williams). Mimo swoich obaw zostaje ciepło przyjęty przez rodziców ukochanej. Na miejscu zauważa jednak, że pracująca tam czarnoskóra służba, jak i zaproszeni na przyjęcie goście, zachowują się dość nietypowo. Już wkrótce Chris przekonuje się, że będzie musiał zawalczyć o swoje życie.

"Obecność" (2013), reż. James Wan

Jednym z horrorów, który w ostatnich latach zwrócił zainteresowanie widzów, jest "Obecność" w reżyserii Jamesa Wana. Opowieść ta jest pozycją obowiązkową dla wszystkich sympatyków filmów o nawiedzonych domach i demonach. Małżeństwo, Lorraine Warren (Vera Farmiga) i Ed Warren (Patrick Wilson), zajmujące się badaniem zjawisk paranormalnych, zostaje poproszone o pomoc przy rozwikłaniu pewnej zagadki. Para przyjeżdża do domu, zamieszkiwanego przez rodzinę, nękaną przez potężną siłę. Już wkrótce okazuje się, że przyjdzie im się zmierzyć z wyjątkowo potężną mocą.

'Krwawe niebo', reż. Peter ThorwarthHorrory - Netflix 2021. Poznaj tytuły najbardziej przerażających filmów

Poznaj tytuły pozostałych horrorów, które również musisz zobaczyć:

 • "28 dni później" (2002), reż. Danny Boyle
 • "Jestem legendą" (2007), reż. Francis Lawrence
 • "Egzorcyzmy Emily Rose" (2005), reż. Scott Derrickson
 • "Sinister" (2012), reż. Scott Derrickson
 • "Doktor Sen" (2019), reż. Mike Flanagan
 • "The Ring" (2002), reż. Gore Verbinski
 • "Sierociniec" (2007), reż. J.A. Bayona
 • "Ciche miejsce" (2018), reż. John Krasinski

Zobacz też: Horrory 2021 - poznaj tytuły 10 najnowszych filmów, których nie będziesz chciał obejrzeć w samotności

Więcej o: