17 listopada rusza Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Projekcje w Warszawie i online

Buddyjskie przypowieści z Nepalu, brutalne historie ze świata yakuzy, hongkoński hip-hop i ściskające za gardło historie o boksujących się z życiem koreańskich dziewczynach. Tak porywająca mieszanka może oznaczać tylko jedno: zbliża się 15. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, która ruszy 17 listopada.

Tegoroczna edycja Pięciu Smaków odbywa się w formule hybrydowej – organizatorzy zapraszają od 17 do 29 listopada do kina i na specjalną festiwalową platformę VOD. Zeszłoroczna, całkowicie internetowa edycja, pozwoliła na udział w azjatyckim święcie widzom z całej Polski – okazało się, że jego popularność przeszła najśmielsze oczekiwania, a atmosfera gorących dyskusji o kinie, wymiany wrażeń i emocje filmowego maratonu znalazły swoje miejsce także w wirtualnych przestrzeniach.

Zobacz wideo Będzie strasznie, mrocznie i stylowo. W "Ostatniej nocy w Soho" gra Anya Taylor-Joy

Arcydzieła Wong Kar Waia w programie festiwalu Pięć Smaków

W tym roku wszyscy, którzy nie mają możliwości przyjechania do Warszawy, znów otrzymają dostęp do bogatego programu festiwalu: oprócz filmów, na platformie znajdą się specjalne prelekcje selekcjonerów festiwalu i materiały edukacyjne Akademii Azjatyckiej, pozwalające wejść głębiej w filmową rzeczywistość i lepiej zrozumieć jej społeczne i kulturowe konteksty. Na widzów kinowych czeka z kolei sześć dodatkowych tytułów, które prezentowane będą wyłącznie na dużym ekranie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie przegląd siedmiu odrestaurowanych arcydzieł Wong Kar Waia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie azjatyckich twórców. - Wong Kar Wai to bez wątpienia jeden z mistrzów światowego kina, który skutecznie uwodzi kolejne pokolenia widzów. Dla wielu osób z naszego zespołu jego filmy były przełomowe, otwarły nam oczy na zupełnie nowy język kina, zachęciły, by zgłębiać ten kierunek i szukać w Azji inspiracji. Dziś, oglądane po raz kolejny, ciągle odsłaniają przed nami coś zaskakującego. To niesamowite, jak jedna i ta sama fabuła może trafiać w samo sedno emocji osób na różnych etapach życia i z różnym bagażem doświadczeń. Zabiegaliśmy o możliwość zrealizowania tej retrospektywy bardzo długo – ale jesteśmy pewni, że będzie to ogromnie ważne wydarzenie dla wielu naszych widzów – komentuje Jagoda Murczyńska, selekcjonerka festiwalu.

Najważniejsze filmy hongkońskiego autora doczekały się precyzyjnie przeprowadzonej renowacji, nadzorowanej przez samego Wonga. W wielu przypadkach Wong Kar Wai skorzystał z tej okazji, aby ulepszyć dźwięk, uzyskać proporcje obrazu czy tonację barwną, która idealnie odtwarza jego oryginalny twórczy zamysł.

W programie retrospektywy zostaną zaprezentowane:

  • "Kiedy łzy przeminą" ("As Tears Go By", Hongkong 1988)
  • "Dni naszego szaleństwa" ("Days of Being Wild", Hongkong 1990)
  • "Chungking Express" (Hongkong 1994)
  • "Upadłe anioły" ("Fallen Angels", Hongkong 1995)
  • "Happy Together" (Hongkong, Japonia, Korea Południowa 1997)
  • "Spragnieni miłości" ("In the Mood for Love", Hongkong, Chiny 2000)
  • "2046" (Hongkong, Chiny, Francja, Włochy, Niemcy 2004)

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Co nowego?

Organizatorzy Pięciu Smaków trzymają rękę na pulsie: w tym roku w programie znalazły się gorące nowości z azjatyckich kinematografii, pokazujące nie tylko lokalne historie i osobiste opowieści, ale też komentujące tematy, którymi żyje cały świat. W Sekcji olimpijskiej znajdziemy trzymające w napięciu i pełne wzruszeń filmy sportowe, pokazujące ludzkie historie kryjące się za spektakularnymi rozgrywkami w świetle reflektorów. Przegląd tajwańskiego kina queer pokaże różnorodne kino z kraju, który jako pierwszy w Azji zalegalizował jednopłciowe małżeństwa.

Nie zabraknie też filmów opowiadających o bohaterach z krajów, które w tym roku szczególnie mocno dotknęły polityczne turbulencje – Tajlandii, Hongkongu czy Chin. Szczególne miejsce festiwal poświęci Birmie, gdzie w lutym 2021 miał miejsce przewrót wojskowy. Minie wiele czasu, zanim birmańscy filmowcy będą mogli znów swobodnie opowiadać o swoim kraju – na Pięciu Smakach będzie można zobaczyć wybór fabuł i dokumentów zrealizowanych jeszcze przed dramatycznymi zimowymi wydarzeniami, pokazujących skomplikowaną lokalną rzeczywistość oczami bohaterów z dużych miast i najmniejszych prowincjonalnych miasteczek; oczami kobiet, które całe życie spędziły w partyzantce i queerowych chłopców, szukających swojej przestrzeni w tradycyjnym społeczeństwie.

Konkursowa sekcja Nowe Kino Azji przeniesie nas m.in. do Tajlandii, Japonii, Chin, Korei i Malezji – znajdziemy tu mocne historie o rodzinnych relacjach, o spotkaniach tradycji ze współczesnością, kontrowersyjnych sprawach, które odważni bohaterowie wynoszą na światło dzienne, ale też – dzienniki z czasu pandemii, której skutki odczuli artyści ze wszystkich stron świata.

W programie Pięciu Smaków nie zabraknie także najnowszych produkcji uznanych mistrzów i filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach: zobaczymy między innymi epickie historyczne produkcje Kiyoshiego Kurosawy i Zhanga Yimou, radośnie szaloną satyrę na przemysł filmowy Siona Sono czy mityczną nepalską podróż bardzo współczesnego bohatera w reżyserii lamy Khyentse Norbu.

Szczegółowy program i lista filmów: www.piecsmakow.pl/program.

Więcej o: