Keanu Reeves. Filmy ze słynnym aktorem, które trzeba znać

Z jakich ról znany jest Keanu Reeves? Filmy ze znanym aktorem powstają od połowy lat 80. Przez ten czas w jego biografii uzbierało się przynajmniej kilka ról, w których trudno wyobrazić sobie kogoś innego.

Filmy z Keanu Reevesem. Początek kariery

Dzisiaj aktor jest prawdziwą gwiazdą, ale które filmy z Keanu Reevesem utorowały mu drogę do kariery? Urodzony w Bejrucie kanadyjski aktor zadebiutował na małym ekranie w 1984 r. Miał wtedy zaledwie 19 lat. Szybko doceniono nie tylko talent młodego człowieka, ale i jego specyficzną urodę, którą Keanu Reeves zawdzięcza swoim przodkom. W jego żyłach płynie krew angielska, ale też chińska i hawajska. W kolejnych latach grywał w reklamach i sitcomach. W ''Niebezpiecznych związkach'' z 1988 r. zagrał obok tak znakomitych aktorów, jak Glenn Close, John Malkovich i Michelle Pfeiffer. Po kilku mniejszych rolach zagrał jedną z głównych ról w filmie sensacyjnym ''Na fali'', który wielokrotnie emitowany był też w polskiej telewizji. Wystąpił tu obok Patricka Swayze niezwykle popularnego po ''Dirty Dancing'' i ''Uwierz w Ducha''. Kolejne ważne filmy z Keanu Reevesem? Zdecydowanie dwie produkcje z 1992 r. ''Wiele hałasu o nic'' i ''Dracula'' Francisa Forda Coppoli to filmy, obok których trudno przejść obojętnie. W oscarowym filmie o najsłynniejszym z wampirów zagrał Jonathana Harkera. Rola została dość dobrze oceniona, jednak daleko jej było do wybitnej kreacji Gary'ego Oldmana. Choć Reeves zaprezentował się z dobrej strony, to kultowym aktorem nie został. Jeszcze nie. 

Keanu Reeves - filmy, które sprawiły, że stał się sławny

Kiedy przeciętny widz zaczął kojarzyć, kim jest Keanu Reeves? Filmy, które dają sławę, niekoniecznie są sukcesami artystycznymi. W przypadku Keanu było podobnie. ''Speed: Niebezpieczna prędkość'' był solidnym filmem akcji, ale stał się sukcesem komercyjnym. Reeves grał tu pierwsze skrzypce, tworząc świetny duet z Sandrą Bullock. W rolę ich antagonisty wcielił się Dennis Hopper. W filmie zobaczyliśmy jeszcze Jeffa Danielsa. Keanu Reeves nie zagrał w kontynuacji filmu, czyli ''Speed 2: Wyścig z czasem'', ale akurat to wyszło mu na dobre: produkcja oceniona została wyjątkowo źle. Dla Keanu rozpoczął się czas wielkiej popularności. Grał w solidnych filmach akcji takich, jak ''Reakcja łańcuchowa'' czy ''Johnny Mnemonic''. 

Zobacz wideo Jak pracuje się z Keanu Reevesem? Opowiada twórca Cyberpunka

Keanu Reeves - filmy. Wszystkie najważniejsze role

Wszystkie role Keanu Reevesa w filmach to kilkadziesiąt pozycji. Które z nich powinni poznać widzowie, którzy jakimś cudem nie poznali jeszcze kanadyjskiego aktora? Poza wspomnianymi rolami w ''Draculi'' lub ''Speedzie'' warto wspomnieć ''Adwokata diabła'' z 1997 r., gdzie Keanu Reeves wcielił się w postać ambitnego prawnika Kevina Lomaxa, który nie jest świadom, że swoje zdolności angażuje po stronie ciemnych mocy. W filmie zobaczymy też Ala Pacino i Charlize Theron.

Oczywiście nie może tu zabraknąć dwóch serii, w których aktor zagrał kultowe role. Chodzi oczywiście o filmy z uniwersum ''Matrix'', gdzie zagrał Neo, ale także serię, którą zapoczątkował ''John Wick'' z 2014 r. Postać hakera, który poznaje prawdę o rzeczywistości wokół, na stałe zapisała się w popkulturze. Rola byłego płatnego zabójcy, któremu wyjątkowo trudno zerwać z przeszłością, to zaś raczej sukces komercyjny, ale Keanu nie zszedł tu poniżej bardzo solidnego poziomu. Na które filmy z nim warto zwrócić uwagę? Bez wątpienia znane są ''Constantine'' z 2005 r. i ''Przez ciemne zwierciadło'' (2006). 

Keanu Reeves - filmografia z ostatnich lat

Co w ostatnich latach robił Keanu Reeves? Filmografia aktora wzbogaciła się m.in. o ''Syberię'' (2018), ''Replikantów'' (2018) i ''Chyba na pewno ty'' (2019). Obecnie oczekujemy na dwa filmy, które stanowią kontynuacje prawdziwych hitów, z których zasłynął Reeves, czyli ''Matrixa'' i ''Johna Wicka''. Czy aktor ponownie da sobie radę z grą w tych produkcjach? Okaże się już niebawem.

Zobacz wideo "Matrix: Zmartwychwstania". Jest pierwszy zwiastun

Zobacz też: Filmy szpiegowskie: kino akcji, które ma wielu sympatyków

Więcej o: