Jake Gyllenhaal - filmy, które uczyniły go rozpoznawalnym. Czy znasz je wszystkie?

Z jakich ról znany jest Jake Gyllenhaal? Filmy z udziałem aktora to niekiedy prawdziwe hity. Z pewnością liczący 40 lat aktor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o popularne i docenione role.

Najlepsze filmy z Jakiem Gyllenhaalem. Obiecujące dzieciństwo aktora

Jakie filmy z Jakiem Gyllenhaalem szczególnie zapadły nam w pamięć? Aktor zadebiutował przed kamerą, mając zaledwie 11 lat. Tak wczesny debiut nie był dziełem przypadku. Jake odziedziczył miłość do kina po rodzicach. Jego matka, Naomi, jest scenarzystą, zaś ojciec Stephen reżyserem. Okazało się jednak, że rodzice nie pozwalali małemu Jake'owi na przyjmowanie wszystkich ról. W ten sposób ominął go m.in. udział w popularnym swego czasu filmie familijnym ''Potężne Kaczory''.   

Jake Gyllenhaal - filmy, w jakich grał na początku kariery

W jakich produkcjach grał młody Jake Gyllenhaal? Filmy, które utorowały mu drogę do kariery, to przede wszystkim obrazy z przełomu XX i XXI w. Po kilku drobnych rolach bardziej obiecujący okazał się rok 1998. Wówczas Jake Gyllenhaal zagrał główną rolę w ''Dosięgnąć kosmosu''. Postać Homera Hickmana, chłopca z małego miasteczka w Zachodniej Wirginii pragnącego zbudować własną rakietę, została świetnie odebrana przez widzów i krytyków. Kolejne pochwały spłynęły na młodego Jake'a za rolę chorego na schizofrenię nastolatka w dramacie ''Donnie Darko'' z 2001 r.    

Jake Gyllenhaal - filmy, które uczyniły go sławnym

Kiedy szerszej publiczności było dane poznać aktora o imieniu i nazwisku Jake Gyllenhaal? Filmy, które zwiększyły rozpoznawalność bardzo młodego Amerykanina to m.in. ''Życiowe rozterki'' i ''Autostrada''. Znacznie większy odzew zdobył jednak katastroficzny film ''Pojutrze''. Jake Gyllenhaal zagrał tam obok Dennisa Quaida i Emmy Rossum. Rok później w kinach ukazał się dobrze odebrany ''Jarhead: żołnierz piechoty morskiej'', ale prawdziwym sukcesem okazał się być zupełnie inny obraz. Kontrowersyjna ''Tajemnica Brokeback Mountain'' to film, w którym świetnie grający Jake Gyllenhaal i Heath Ledger prześcigali się w aktorskim kunszcie. Obaj zostali nominowani do Oscara właśnie za obraz Anga Lee, ale żaden z nich statuetki nie otrzymał. Gyllenhaala ominęła nagroda za rolę drugoplanową. Nie umniejsza to faktu, że film okazał się być sukcesem. Na planie aktor spotkał też Anne Hathaway, z którą później stworzy jeszcze filmowy duet miłosny. 

W kilku kolejnych obrazach Gyllenhaal zagrał u boku prawdziwych gwiazd takich, jak Anthony Hopkins, Reese Witherspoon, czy Natalie Portman. Kreacje aktorskie, które pojawiły się wówczas na jego koncie, były właściwie bez wyjątku świetnie oceniane.     

Anne Hathaway i Jake Gyllenhaal - film ''Miłość i inne używki''

Uwielbiany przez widzów film z Anne Hathaway i Jakiem Gyllenhaalem? Zdecydowanie musi chodzić o ''Miłość i inne używki''. Obraz w reżyserii Edwarda Zwicka to połączenie dramatu, romansu i komedii, które zdobyło sobie wiernych fanów. Film o sprzedawcy Viagry, który zmienia swoje życie z powodu miłości do chorej na Parkinsona malarki Maggie, wciąż bawi i wzrusza. Pomimo tego, że od premiery minęło 11 lat, wciąż miewa świetne wyniki oglądalności.    

Jake Gyllenhaal - filmy z ostatnich lat

Czym zasłynął w ciągu ostatnich lat Jake Gyllenhaal? Filmy z jego udziałem powstawały bardzo często. Nawet obecnie czekamy na premiery kilku. Charakterystyczne, że w przypadku większości z nich amerykański aktor choćby na polskim Filmweb.pl regularnie otrzymywał za swoje role oceny powyżej 7.0/10. Jedną z najsłynniejszych kreacji, które stały się jego udziałem w tym czasie, była rola zmagającego się z przeciwnościami losu boksera w ''Do utraty sił'' z 2015 r. Chociaż sam film został znacznie lepiej oceniony przez widzów, niż krytyków, to jednak wystawiona Jake'owi ocena 9.3/10 robi wielkie wrażenie. Jakie jeszcze filmy z Jakiem Gyllenhaalem warto obejrzeć? Choćby:

  • ''Kod nieśmiertelności'' z 2011 r.
  • ''Bogowie ulicy'' z 2012 r.
  • ''Wróg'' z 2013 r.
  • ''Labirynt'' z 2013 r.
  •  ''Wolny Strzelec'' z 2015 r.
  • ''Zwierzęta nocy'' z 2016 r.
  • ''Life'' z 2017 r.
  • "Kraina wielkiego nieba" z 2018 r.
  • "Winni" z 2021 r.

Zobacz też: Filmy szpiegowskie: kino akcji, które ma wielu sympatyków

Zobacz wideo Popkultura odc. 88
Więcej o: