Filmy sportowe polskie i zagraniczne. Które z nich znasz?

Filmy sportowe mogą dotyczyć różnych dziedzin i emocji. Niektóre bawią, inne śmieszą, jeszcze kolejne dają dużą porcję motywacji. Które z nich warto obejrzeć? Podpowiadamy.

Filmy sportowe - najciekawsze tytuły. Nie tylko ''Rocky''

Jeśli chodzi o filmy sportowe, to jednym z najsłynniejszych niewątpliwie jest ''Rocky''. W zasadzie to historia sportowca jest tu idealnie wpleciona w ciekawy życiorys głównego bohatera. Niewiele brakowało, aby film z 1976 r. wcale nie powstał. Scenariusz autorstwa Sylvestra Stallone nie wzbudzał zachwytu w osobach gotowych wyłożyć fundusze na produkcję. Upór aktora był jednak niesamowity - nie mając już nic, sprzedał nawet ulubionego psa za 50 dolarów. Bez obaw jednak: później bardzo tego czynu żałował. Odkupił zwierzę płacąc za nie... 15 tys. ''zielonych''. Efekt? Niebywały sukces filmu, który wyprodukowano za niewiele ponad 1 milion zł. Trzy Oscary mówią same za siebie. ''Rocky'' stał się filmem kultowym, na przestrzeni lat kręcono kolejne części o budżetach nawet 50 razy wyższych od pierwowzoru. Powstał też związany z serią i świetnie odebrany film ''Creed: Narodziny legendy''.

Na czele zestawień grupujących najlepsze filmy sportowe bardzo często pojawiają się tytuły takie, jak ''Senna'' z 2010 r., ale też ''Za wszelką cenę'' z Hilary Swank i Clintem Eastwoodem, który zdobył cztery statuetki Oscara. Jakie jeszcze obrazy warto obejrzeć? Najsłynniejsze filmy sportowe to również:

  • ''Człowiek ringu'' z Russelem Crowe
  • ''Droga sławy'' 
  • ''Wściekły byk'' z Robertem De Niro
  •  ''Wojownik'' z Tomem Hardym

Filmy o piłce nożnej: ''Ucieczka od zwycięstwa'' 

Niewątpliwie częstą inspiracją do kręcenia nowych dzieł był futbol. Filmy o piłce nożnej to choćby ''Football Factory'' i ''Mecz ostatniej szansy''. Jednym z najbardziej znanych tego typu obrazów jest film ''Ucieczka od zwycięstwa'' rozgrywający się w realiach II wojny światowej. Drużyna więźniów obozu jenieckiego ma rozegrać mecz piłkarski przeciwko Niemcom. Ma on jednak trwać tylko do przerwy po to, by zawodnicy mogli zbiec przed nazistami. W rolach głównych zobaczyliśmy gwiazdy światowego kina takie, jak Sylvester Stallone, Max Von Sydow i Michael Caine. Wystąpiły w nim jednak także gwiazdy światowej piłki, czyli uważany za najlepszego gracza w historii Pele, Bobby Moore czy Kazimierz Deyna. 

Polskie filmy o tematyce sportowej - nie tylko ''Piłkarski poker''

Jakie polskie filmy o tematyce sportowej zyskały dużą widownię? Z całą pewnością będzie to ''Piłkarski poker'' z 1988 r. w reżyserii Janusza Zaorskiego. Historię o ''drukowaniu'' meczów i bajecznych pieniądzach za to uświetniły grą aktorską postaci takie, jak Janusz Gajos, Małgorzata Pieczyńska i Marian Opania.

Które jeszcze polskie filmy o tematyce sportowej zapadają w pamięć? Z pewnością warto obejrzeć ''Boisko bezdomnych'' w reżyserii Kasi Adamik i z rolami Marcina Dorocińskiego, Bartłomieja Topy, Eryka Lubosa czy zmarłego nie tak dawno Krzysztofa Kiersznowskiego.   

Które filmy motywacyjne sportowe warto obejrzeć? 

Szczególną formą produkcji są filmy motywacyjne sportowe. Wiele z nich zapada w pamięć widzów z jakichś osobistych powodów. Chociaż motywację do ciężkiej pracy, stawiania czoła przeszkodom i parcia do celu znajdziemy w ''Rockym'', ''Człowieku ringu'' czy '' Za wszelką cenę'', to warto tu wymienić także filmy:

  • ''Wielki Mike''
  • ''Niepokonany Seabiscuit''
  • ''Fighter''
  • ''Invictus''
  •  ''Jestem najlepsza. Ja, Tonya''

Zobacz też: Jean Reno: filmy, które są nieustającym źródłem rozrywki

Zobacz wideo Zobacz najnowszy odcinek Popkultury
Więcej o: