Richard Gere. Filmy z aktorem, które trzeba poznać

Z jakich produkcji znany jest Richard Gere? Filmy z nim to nie tylko pełne ciepła komedie romantyczne, chociaż to one otworzyły mu drogę do sławy. Warto wykroczyć jednak poza świetne ''Pretty Woman''.

Richard Gere - filmy, które otworzyły mu drogę do kariery

Z jakich produkcji znany jest Richard Gere? Filmy z jego udziałem kojarzone są przede wszystkim z komediami romantycznymi, ale na nich nie kończy się dorobek urodzonego w 1949 r. aktora. Jego kariera sięga 1973 r., ale największą popularność zyskał na początku lat 90. Na dużym ekranie zadebiutował w kryminale ''Raport dla komisarza'' z 1975 r. W tym czasie zagrał też w jednym z odcinków serialu ''Kojak'' z Tellym Savalasem. Pierwszym przełomem w jego karierze była rola w filmie ''W poszukiwaniu idealnego kochanka''. Gere zagrał tu razem z Diane Keaton i Tomem Berengerem.  

Przełom lat 70. i 80. był dla Richarda Gere'a czasem pierwszych nagród filmowych. Wyróżniono jego rolę w ''Dniach niebios''. Obraz Terrence'a Mallicka zyskał świetne oceny, został nominowanych w kilku kategoriach do Złotych Globów i Oscara, uzyskując ostatnią statuetkę za najlepsze zdjęcia. Wysoko oceniony Gere nominacji nie otrzymał, ale już niedługo to on był kandydatem do najwyższych nagród. Za rolę w ''Oficerze i dżentelmenie'' z 1982 r. został nominowany do Złotego Globu jako najlepszy aktor w dramacie. Które jeszcze filmy z lat 80. z Richardem Gerem warto znać? Najczęściej wymienia się tytuły:

  • ''Konsul honorowy'' z Bobem Hoskinsem i Michaelem Cainem
  • ''Cotton Club'' z Diane Lane
  • ''Żądza władzy'' z Denzelem Washingtonem i Genem Hackmanem
  • ''Bez litości'' z Kim Basinger
  • ''Witaj w domu'' z Helen Hunt i Johnem Malkovichem

Richard Gere pojawiał się w tym czasie na ekranie z wieloma aktorami o ugruntowanej, bardzo wysokiej pozycji w show-biznesie. Zdarzały mu się jednak również aktorskie wpadki. Za najgorszą rolę w tym okresie uchodzi jego występ w filmie ''Król Dawid'' Bruce'a Beresfora z 1985 r. Otrzymał za niego Złotą Malinę. Słabsza rola nie przeszkodziła mu jednak w otrzymaniu propozycji roli, która rozsławiła go na całym świecie.

Filmy z Richardem Gerem: najważniejsze tytuły

Najważniejsze filmy z Richardem Gerem? Bez wątpienia filmowa historia biznesmena Edwarda i prostytutki Vivian, których połączy coś więcej, niż tylko pieniądze. Wspólnie spędzony tydzień odmieni życie obojga. To za tę rolę aktora pokochały miliony kobiet na całym świecie. Dodatkowo ponownie uzyskał nominację do Złotego Globu jako najlepszy aktor. W tym samym roku zagrał w thrillerze ''Sprawy wewnętrzne'', rok później zaś w ''Sierpniowej rapsodii'' Akiro Kurosawy.

W tym czasie kilkukrotnie grywał przede wszystkim w melodramatach, komediach romantycznych i thrillerach. W ''Diagnozie zbrodni'' spotkał się na planie z Kim Basinger i Umą Thurman. Doceniono także jego rolę w ''Lęku pierwotnym'', gdzie zagrał prawnika broniącego chłopaka oskarżonego o zabójstwo jednego z kościelnych dostojników - w tej roli młody Edward Norton. Widzowie w Polsce z pewnością kojarzą jego rolę w ''Rycerzu króla Artura'' - kolejnym z filmów inspirowanych arturiańską legendą, gdzie wystąpił obok Seanna Connery'ego i Julii Ormond. Koniec dekady to ponowne spotkanie z Julią Roberts, tym razem na planie ''Uciekającej panny młodej''. 

Ostatni film spotkał się z pozytywnymi opiniami widzów, jednak nie był w stanie choćby zbliżyć się do sukcesu ''Pretty Woman''. Z pewnością do najważniejszych filmów w karierze Richarda Gere'a należał oscarowy musical ''Chicago'' z 2002 r. za który otrzymał jedyną w karierze nagrodę Złotego Globu. Świetnie odebrana przez widzów została też jego rola w komedii romantycznej ''Zatańcz ze mną'', w której pojawił się u boku Jennifer Lopez.   

W kolejnych latach aktor grywał w licznych produkcjach, które z reguły nie odnosiły już tak wielkich sukcesów. Bardzo mocno dała za to o sobie znać jego pasja do walki o prawa człowieka. Aktor, prywatnie praktykujący buddysta, szczególnie mocno zaangażował się w działania na rzecz wolności w Tybecie. 

''Mój przyjaciel Hachiko'' i Richard Gere. Film o psie, człowieku i wierności

W jakich jeszcze ważnych filmach zagrał Richard Gere? Film o psie rasy Akita dał mu świetne oceny i sympatię widzów. Obraz opowiadający o niezwykłej więzi przygarniętego psa i człowieka potrafi wzruszać nawet po latach. ''Mój przyjaciel Hachiko'' to film o prostej fabule, która jednak bardzo skutecznie potrafi wyciskać łzy.

Gere Richard: filmy z ostatnich lat

W jakich rolach w ostatnich latach zagrał Richard Gere? Filmy z jego udziałem zaczęły się pojawiać wyraźnie rzadziej. Nie oznacza to jednak, że aktor stronił od ciekawych wyzwań - jednym z nich była rola bezdomnego usiłującego nawiązać kontakt ze swoją córką w ''Poza czasem''. Nieźle oceniono też ''Drugi Hotel Marigold'' (2015) i serial z jego udziałem ''MotherFatherSon'' z 2019 r. 

Zobacz też: Jake Gyllenhaal - filmy, które uczyniły go rozpoznawalnym. Czy znasz je wszystkie?

Zobacz wideo Zobacz najnowszy odcinek!
Więcej o: