"Lokatorka". Zwiastun filmu o walce z mafią reprywatyzacyjną i o śmierci Jolanty Brzeskiej

Nielegalne prywatyzacje, walka o sprawiedliwość i tajemnicza śmierć, o której nikt nie miał się dowiedzieć. "Lokatorka" to historia inspirowana życiem i tragiczną śmiercią Jolanty Brzeskiej - ikony walki o prawa lokatorskie i działaczki, która nie bała się postawić mafii reprywatyzacyjnej. Już dziś zobacz zwiastun filmu, który na ekrany kin trafi 3 grudnia.

"Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska" - pisało przed laty TVP Info o sprawie, która wstrząsnęła całą Polską. Film "Lokatorka" odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla której niechciani lokatorzy stanowią wyłącznie 'ludzką wkładkę' do przejmowanych siłą kamienic, a dramaty ich mieszkańców są niczym wobec walki o wpływy i niewyobrażalne pieniądze. Ma być próbą pokazania procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób – uznanych za zbędny balast – pozbawiono dachu nad głową.

"Lokatorka". Zwiastun, fabuła i obsada

"Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życia oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców" - zapowiada dystrybutor filmu Kino Świat.

Zobacz wideo "Lokatorka". Zwiastun filmu o śmierci Jolanty Brzeskiej

W obsadzie produkcji występują, m.in.: Irena Melcer ("Kamienie na szaniec"), Leszek Lichota ("Wataha"), Jan Frycz ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Sławomira Łozińska ("Dług"), Piotr Głowacki ("1800 gramów"), Kamil Nożyński (serialowy hit "Ślepnąc od świateł") oraz Andrzej Grabowski ("PitBull").

>>> Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl<<<

Pierwsi recenzenci piszą, że to "niezwykle ważny i bardzo potrzebny" film, który "pokazuje moc od pierwszych scen" (Przemysław Gulda z wyborcza.pl), a także, że to "zajmująca opowieść o niesprawiedliwości" i "kino zrobione w słusznym celu" (Małgorzata Czop, movieway.pl). Michał Kujawiński z naekranie.pl podkreśla z kolei, że "misyjność reżysera i scenarzystów jest godna pochwały i oklasków", zaś Łukasz Kołakowski z moviesroom.pl podkreśla, że "Sławomira Łozińska jest fantastyczną aktorką", w czym wtóruje mu Artur Zaborski z elle.pl, który dodaje, że po seansie "trudno nie czuć gniewu".

Więcej o: