Komisja antymobbingowa opublikowała raport ws. łódzkiej filmówki. Zarzuty wobec 27 nauczycieli

Powołana wiosną Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna Szkoły Filmowej w Łodzi opublikowała raport podsumowujący rok akademicki 2020/2021. Z dokumentu wynika, że studenci i studentki zgłosili zarzuty wobec 27 nauczycieli akademickich oraz trzech innych osób. W dwóch przypadkach do prokuratury trafiły zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna Szkoły Filmowej w Łodzi rozpoczęła prace wiosną tego roku po tym, jak Anna Paliga upubliczniła zarzuty stosowania przez wykładowców przemocy wobec studentów. Grupa złożona z przedstawicieli studentów, doktorantów i pedagogów od marca prowadziła postępowanie wyjaśniające, z którego wnioski przedstawiła w raporcie opublikowanym w czwartek 25 listopada.

Zobacz wideo Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Wyniki prac komisji antymobbingowej w łódzkiej filmówce. Są zawiadomienia do prokuratury

Jak podaje komisja, w roku akademickim 2020/21 zgłoszono, że nadużycia popełniło 30 osób, w tym 27 nauczycieli akademickich, dwie osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz recenzent biorący udział w postępowaniach awansowych. Najwięcej - 14 - z osób, których zachowanie wzięła pod lupę komisja, to pracownicy wydziału aktorskiego. Komisja otrzymała 45 skarg podpisanych imieniem i nazwiskiem - w większości dotyczyły one "przemocy słownej, tworzenia presji psychicznej, zastraszania, ośmieszania, przekroczenia granic dozwolonej krytyki".

Michał ZdunikDejmek mawiał, że "aktor jest do grania, a dupa do srania". Młodzi mają dość

W raporcie możemy przeczytać o działaniach podjętych przez rektorkę dr hab. Milenię Fiedler w związku z wnioskami komisji. Obejmowały one m.in. nieprzedłużanie i rozwiązanie umów o pracę z trzema osobami, wprowadzenie zmian w zakresie przydzielonych obowiązków nauczycieli akademickich oraz zobowiązanie do udziału w szkoleniach z przeciwdziałania dyskryminacji wobec kolejnych trzech osób i przekazanie jednej ze spraw do Rzecznika Dyscyplinarnego.

Rektorka uczelni postanowiła w przypadku trzech wykładowców skierować wniosek do Rzecznika Dyscyplinarnego o wszczęcie odpowiedniej procedury. Do tej pory rzecznik przesłuchał 33 świadków. Dodatkowo dwóch wykładowców złożyło wypowiedzenie, z jednym z nich nie przedłużono umowy. Kolejne trzy osoby zostały odsunięte od prowadzenia zajęć i zobowiązane do odbycia odpowiednich szkoleń. Pojawiają się też wzmianki o złożeniu do prokuratury dwóch zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - jedno z nich dotyczy wykładowcy, drugie - pracownika niebędącego nauczycielem akademickim. 

W sekcji o wnioskach naprawczych komisja rekomenduje m.in. "wzmocnienie kompetencji zarządczych, w tym szczególnie odnośnie egzekwowania od kadry akademickiej wykonywania obowiązków zawodowych związanych z pracą z osobami studiującymi przy poszanowaniu ich godności i integralności fizycznej", "przygotowanie wewnętrznych procedur skargowych dla osób zatrudnionych i studiujących w sposób, który zapewni im poufne rozpatrzenie zgłoszonego naruszenia przez osobę składającą skargę, jak również udziału eksperta zewnętrznego", ale i "zwrócenie szczególnej uwagi na praktykę spożywania alkoholu przez nauczycieli akademickich z osobami studiującymi, zarówno w trakcie oficjalnych, służbowych imprez, jak również po zajęciach bez takich okazji". 

Z pełną treścią raportu można się zapoznać pod tym adresem.

Więcej o: