Świąteczne filmy animowane: 15 najlepszych propozycji dla całej rodziny

Świąteczne filmy animowane są przepełnione magią, interesującymi bohaterami i doskonałym humorem, co sprawia, że potrafią zainteresować widzów w każdym wieku. Jakie produkcje najlepiej sprawdzą się w zimowe wieczory? Poznaj 15 wyjątkowych opowieści.

Świąteczne filmy animowane dla dzieci: "Opowieść wigilijna", reż. Robert Zemeckis (2009)

Najlepsze świąteczne filmy animowane dla dzieci potrafią oczarować wyjątkowym klimatem, dodając mroźnym zimowym dniom wiele ciepła. W szczególnym czasie, jakim jest Boże Narodzenie, warto usiąść razem z pociechami przed telewizorem, by wspólnie przeżywać wiele pięknych chwil podczas śledzenia losów bohaterów z pięknie wykonanych filmów animowanych. Jedną z historii, którą bez wątpienia warto poznać, jest "Opowieść wigilijna" w reżyserii Roberta Zemeckisa.

Animowana "Opowieść wigilijna" powstała na podstawie książki autorstwa Charlesa Dickensa. Bohaterem tej historii jest skąpy Scrooge, któremu objawiają się trzy duchy Świąt Bożego Narodzenia, prezentujący przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Dzięki nim starzec zaczyna rozumieć swoje błędy. 

Świąteczne filmy animowane: co obejrzeć w Boże Narodzenie? "Pierwsza Gwiazdka", reż. Timothy Reckart (2017)

Zobacz wraz z dziećmi najpiękniejsze świąteczne filmy animowane. Co obejrzeć w Boże Narodzenie? Zabawna komedia familijna "Pierwsza Gwiazdka" to pozycja, która z pewnością zasługuje na uwagę. Bohaterami tej historii są gospodarskie zwierzęta, które mają stać się świadkami pierwszych świąt Bożego Narodzenia. Odważny osiołek Bo, tęskniący za życiem wolnym od pracy w wiejskim młynie postanawia poznać wolność. Zwierzak ucieka, chcąc realizować marzenia. Już wkrótce poznaje owcę Ruth i ambitnego gołębia Dave’a. Kiedy osiołek rani się w nogę zostaje znaleziony przez Marię i znajduje schronienie w gospodarstwie w Nazaret.

Świąteczne filmy animowane: "Artur ratuje Gwiazdkę", reż. Sarah Smith (2011)

Przekonaj się wraz z rodziną, jak wiele radości potrafią dawać świąteczne filmy animowane. "Artur ratuje Gwiazdkę" to kolejna historia, warta obejrzenia. Jest to opowieść o Arturze, najmłodszym synu samego Świętego Mikołaja. Kiedy dochodzi do incydentu, przez który jedno dziecko ma nie otrzymać prezentu gwiazdkowego, Artur postanawia zrobić wszystko, aby dostarczyć mu na czas wymarzoną paczkę. Wraz z dziadkiem – emerytowanym Świętym Mikołajem, wyrusza starymi saniami prosto z mroźnego Bieguna Północnego, rozpoczynając szaloną przygodę. Arturowi towarzyszy również pomysłowa elfka Bryony.

Świąteczne filmy animowane warte obejrzenia: "Klaus", reż. Sergio Pablos (2019)

Magiczne święta tuż tuż. Niech staną się jeszcze bardziej kolorowe! Świąteczne filmy animowane warte obejrzenia z pewnością zachwycą zarówno najmłodszych, jak i starszych odbiorców. Usiądźcie wygodnie, by poznać historię, ukazaną w nastrojowym "Klausie". Jej bohaterem jest Jesper – najgorszy w historii student akademii listonoszy. Chłopak trafia na mroźną wyspę, której mieszkańcy od dawna są ze sobą skłóceni. Jak roznosić listy w miejscu, w którym nikt ze sobą nie rozmawia? Jasper zastanawia się nad rezygnacją ze swej funkcji, jednak znajduje wsparcie w Alvie (Rashida Jones) i Klausie, zajmującym się tworzeniem zabawek. Ich wyjątkowa przyjaźń pomaga przywrócić radość do Smeerensburg.

Urzekająca klimatem animacja, otrzymała nominację do Oscara (2020) i zdobyła kilka wyróżnień oraz nagród, w tym BAFTA w kategorii najlepszy film animowany (2020).

Zobacz wideo "Klaus" - świąteczny film Netflixa, czyli skąd wziął się Święty Mikołaj?

Świąteczne filmy animowane: lista produkcji, które również warto obejrzeć      

Interesują Cię również inne świąteczne filmy animowane? Lista, przedstawiona niżej, prezentuje kilka pozycji, które również warto poznać. Wśród nich odnajdziesz zarówno klasyczne animacje rysunkowe, jak i nowsze produkcje, zachwycające efektami cyfrowymi. Wiele zabawy mogą zapewnić również opowieści krótkometrażowe, prezentujące świąteczne historie znanych dobrze bohaterów. 

Filmy animowane pełnometrażowe:

 • "Opowieść wigilijna Myszki Miki", reż.  Burny Mattinson (1983)
 • "Miasteczko Halloween", reż. Henry Selick (1993)
 • "Rudolf Czerwononosy Renifer", reż. William R. Kowalchuk Jr. (1998)
 • "Mickey: Bajkowe Święta" (1999)
 • "Grinch", reż. Yarrow Cheney i Scott Mosier (2018)
 • "Ekspres polarny", reż. Robert Zemeckis (2004)
 • "Kubuś Puchatek: Puchatkowego Nowego Roku" (2002)

Filmy animowane krótkometrażowe:

 • "Pingwiny z Madagaskaru: Misja Świąteczna", reż. Gary Trousdale (2005)
 • "Pada Shrek", reż. Gary Trousdale (2007)
 • "Święta Angeli", reż. Damien O'Connor (2017)
 • "Jak Wytresować Smoka: Święta w domu" (2019)

Zobacz też: Komedie świąteczne. Sprawdź, co można obejrzeć na Boże Narodzenie oprócz "Kevina"

Więcej o: