Powstanie nowa "Akademia pana Kleksa"? Mówi się o pierwszych kandydatach do głównej roli

Robert Kozyra, w przeszłości związany m.in. z Eurozetem, objął funkcję prezesa studia filmowego dFlights, którego współwłaścicielką jest Dominika Kulczyk. W mediach pojawiły się informacje, że pierwszym projektem dFlights pod wodzą Kozery będzie nowa ekranizacja "Akademii pana Kleksa". Padły już pierwsze nazwiska potencjalnych odtwórców roli, z której najlepiej znamy Piotra Fronczewskiego.

W rozmowie z "Wyborczą" Robert Kozyra powiedział, że "trwają rozmowy" wokół odświeżenia "Akademii pana Kleksa". - Żadna wiążąca decyzja jeszcze nie zapadła, ale projekt rzeczywiście jest interesujący - mówi prezes studia dFlights. 

Zobacz wideo Popkultura. Małe kobietki, BoJack Horseman, Małgosia i Jaś oraz... Akademia pana Kleksa

"Akademia pana Kleksa". "SE": Na liście castingowej m.in. Zawierucha

dFlights powstało w 2018 roku. Do tej pory studio, które "stawia pierwsze kroki w świecie filmu", brało udział jedynie w koprodukcji "Sali samobójców. Hejter" Jana Komasy. Na stronie internetowej dFlights możemy przeczytać poetycką odpowiedź Dominiki Kulczyk na pytanie, dlaczego zdecydowała się wejść w biznes filmowy. Miliarderka cytuje "swoją ukochaną pisarkę" Olgę Tokarczuk i jej książkę "Bieguni": "Nie znać nikogo i nie być przez nikogo rozpoznanym. Wyjść z własnego życia, a potem bezpiecznie wrócić".

- Film to czasem ucieczka, a czasem piękna i trudna podróż, śmiech, łzy, złość, radość. Bycie tu i bycie tam. Dlatego tak bardzo mnie ten świat fascynuje, bo sprawia, że jesteśmy w ciągłej myślowej drodze ku nam samym - mówi Kulczyk. Portal Wirtualnemedia.pl podaje, że przedsiębiorczyni ma w spółce dFlights 15 proc. udziałów; za 85 proc. z nich odpowiada firma New Solutions Factor.

Chociaż projekt nowej "Akademii pana Kleksa" jest jeszcze w powijakach, "Super Express" już teraz powołuje się na informatora, który sugeruje, że zna skład listy castingowej. Podobno znaleźli się na niej m.in. Tomasz Kot, Paweł Deląg, Maciej Musiałowski oraz Rafał Zawierucha. Reżyserią projektu miałby się zająć Maciej Kawulski, znany z takich tytułów jak "Underdog" i "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". 

"Akademia pana Kleksa", powieść Jana Brzechwy, doczekała się pierwszej ekranizacji w 1983 roku. Krzysztof Gradowski wyreżyserował film o magicznej szkole dla chłopców, do której dołącza niesforny Adaś Niezgódka (Sławomir Wronka). Dyrektorem akademii jest Ambroży Kleks (Piotr Fronczewski), znany z mocno nietypowych metod nauczania. Po "Akademii" nakręcono jeszcze filmy "Podróże Pana Kleksa" (1985), "Pan Kleks w kosmosie" (1988) oraz "Tryumf Pana Kleksa" (2001). 

Więcej o: