Film o Jezusie. Kilka tytułów, które warto znać

Który film o Jezusie warto obejrzeć w wolnej chwili? Okazuje się, że o centralnej postaci dla wszystkich chrześcijan nakręcono bardzo wiele tytułów. W ostatnich latach najgłośniejszym obrazem stała się ''Pasja'' Mela Gibsona.

Film o Jezusie - najgłośniejsze tytuły

Który film o Jezusie zyskał sobie najlepsze oceny widzów i krytyków? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bowiem pierwsze takie obrazy pojawiły się jeszcze w XIX w. Mowa o obrazie ''La passioni del Christo'' z 1896 r. Kolejne ważne produkcje ukazały się jeszcze przed końcem I wojny światowej. Chodzi między innymi o ''Żywot i mękę Jezusa Chrystusa'' z 1903 r. (reż. Fedinand Zecca i Lucien Nonguet).

Pierwszym filmem, który wywołał liczne dyskusje, była jednak ''Ewangelia według świętego Mateusza'' z 1964 r. w reżyserii Pier Paolo Pasoliniego. Obraz dedykowany papieżowi Janowi XXIII reżyserowany był przez ateistę i człowieka o poglądach komunistycznych, co wywołało kontrowersje jeszcze zanim się ukazał. Chociaż obecne były głosy zarzucające Pasoliniemu kreowanie postaci Chrystusa jako rewolucjonisty, to według większości opinii jego dzieło było zgodne z opisem biblijnym. Film stał się wielkim sukcesem we Włoszech. W latach 60. kwestii postaci i życia Jezusa Chrystusa dotykały jeszcze filmy takie, jak:

  • ''Barabasz'' (1961)
  • ''Król Królów'' (1961)
  • ''Poncjusz Piłat'' (1962)
  • ''Najwspanialsza opowieść'' (1965)

Filmy o Jezusie - kontrowersyjny musical

Jeśli chodzi o filmy o Jezusie, to na tle innych produkcji zdecydowanie wyróżnia się musical ''Jesus Christ Superstar'' z 1973 r. Obraz, który był nominowany m.in. do Oscara, spotkał się ze skrajnymi ocenami zwłaszcza wśród katolików. Wprawdzie Radio Watykańskie pochwaliło zupełnie świeże spojrzenie na historię Jezusa zawarte w filmie, ale zauważono też inne wątki. Brak zmartwychwstania Jezusa, jego wylęknienie i bardzo silna ekspozycja roli Judasza wzbudziły kontrowersje. Podobnie stało się z miłosną relacją Jezusa i Marii Magdaleny. Niewątpliwie był to najbardziej kontrowersyjny film o Jezusie aż do czasów ''Ostatniego kuszenia Chrystusa'' w reż. Martina Scorsese z 1988 r.  Na marginesie warto dodać, że postać Jezusa pojawia się też w drugim w kolejności filmie kinowym grupy Monty Pythona ''Żywot Briana'' z 1979 r. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 100

Filmy o Jezusie z Nazaretu: między musicalem a filmem Mela Gibsona

Kolejne filmy o Jezusie z Nazaretu powstawały z dużą częstotliwością. Niekiedy postać ta pojawiała się przy okazji obrazów poświęconych Maryi, Judaszowi czy Marii Magdalenie. Chodzi m.in. o tytuły:

  • ''Jezus'' (1979)
  • ''Il baccio di Giuda'' (1988)
  • ''Maria z Nazaretu'' (1995)
  • ''Jezus'' (1999)
  • ''Maria, matka Jezusa'' (1999)

Bardzo dobrymi ocenami został też obdarzony obraz Franco Zefirelliego ''Jezus z Nazaretu'' pochodzący z 1977 r. Do historii przeszła gra Roberta Powella, który pierwotnie przymierzany był nie do roli Jezusa, ale Judasza. W dwuczęściowej i niezwykle szczegółowej adaptacji historii Jezusa zagrali też m.in. Michael York, Anne Bancroft, Anthony Quinn, Laurence Olivier i Christopher Plummer. 

Film o Panu Jezusie - ''Pasja'' Mela Gibsona

Który film o Panu Jezusie był szczególnie popularny w ciągu ostatnich kilkunastu lat? Pierwszeństwo zdecydowanie należy się ''Pasji'' Mela Gibsona. Obraz odznacza się niebywale realistycznym przedstawieniem cierpienia Chrystusa jako człowieka. Jest on tu przedstawiony jako ktoś, kto boi się, cierpi, chce odsunąć od siebie mękę, jest ludzki i przez to porusza wyobraźnię i sumienie współczesnego widza. W roli głównej zagrał Jim Caviezel. Oprócz niego na planie zdjęciowym pojawili się m.in. Monica Bellucci i Maia Morgenstern. Oczywiście film Gibsona nie sprawił, że wątek historii Jezusa w kinie wygasł. Od 2004 r. powstało przynajmniej kilkanaście produkcji dotykających go pośrednio lub bezpośrednio. Sam reżyser ''Pasji'' zdradził chęć stworzenia drugiej części, która opowiada o tym, co zdarzyło się już po Zmartwychwstaniu. Pomimo pogłosek o tym, że film miałby pojawić się w kinach już w 2022 r., wydaje się to być mało prawdopodobne.  

Film o Jezusie dla dzieci. Który tytuł warto podsunąć najmłodszym?

Jaki film o Jezusie dla dzieci warto wybrać po to, by pogłębić ich wiedzę o tej postaci zgodną z przekazem biblijnym? Filmy takie, jak choćby ''Pasja'', niekoniecznie są najlepszym wyborem dla najmłodszych. Spośród bogatej oferty produkcji o życiu Chrystusa wyróżnia się ''Opowieść o Jezusie - film dla dzieci i młodzieży'' z 2000 r. 

Zobacz też: Filmy wojenne. Te produkcje musisz koniecznie obejrzeć

Więcej o: