Macaulay Culkin - poznaj pozostałe kreacje aktorskie filmowego Kevina z popularnej komedii familijnej

Macaulay Culkin to chyba najbardziej znana dziecięca gwiazda swojego pokolenia. W końcu kto z nas nie kojarzy Kevina McCallistera ze słynnej komedii "Kevin sam w domu"? To jednak nie jedyna postać, w którą doskonale wcielił się amerykański aktor. Jak dalej potoczyła się jego kariera? Przedstawiamy najważniejsze informacje z życia Culkina i jego najciekawsze kreacje aktorskie.

Macaulay Culkin: wiek

W jakim wieku jest Macaulay Culkin, znany przede wszystkim ze swoich dziecięcych ról? Choć dla niektórych z nas Macaulay będzie wiecznie chłopcem o złotych włosach i niewinnym spojrzeniu, od jego ekranowych występów z dzieciństwa minęło już kilkadziesiąt lat. Aktor przyszedł na świat w 1980 roku, więc dwudziestego szóstego sierpnia 2021 roku skończył czterdzieści jeden lat.

Martine McCutcheon i Hugh Grant w filmie 'To właśnie miłość' Amazon Prime - filmy świąteczne 2021. Najlepsza rozrywka na Boże Narodzenie

Macaulay Culkin: życiorys

Jakie doświadczenia ma za sobą Macaulay Culkin? Życiorys aktora rozpoczął się w Nowym Jorku, konkretnie w słynnej dzielnicy Manhattan. W aktorski świat wszedł już jako czterolatek, pojawiając się w widowisku "Bach Babies", wystawianym w miejscowej filharmonii. Udało mu się również dostać angaż w kilku reklamach telewizyjnych. Wystąpił ponadto w teledysku "Black or White" Michaela Jacksona.

Uwagę krytyków mały Macaulay zwrócił w 1988 roku, kiedy to zagrał w filmie "Pogrzeb Wikinga". Rok później zaliczył też udany występ w produkcji komediowej "Wujaszek Buck", chociaż prawdziwą sławę zapewniła mu dopiero dylogia o Kevinie McCallisterze, który dwukrotnie musiał radzić sobie sam w podbramkowych sytuacjach. Widzowie mogli go także zobaczyć w takich produkcjach, jak "Moja dziewczyna" (1991), "Synalek" (1993), "Potyczki z tatą" (1994) czy "Richie milioner" (1994).

W 1995 roku Culkin postanowił przerwać swoją karierę, jako powód podając wypalenie zawodowe, a także trudną sytuację rodzinną (rozwód rodziców). Przez pewien czas miał również problemy z narkotykami, udało mu się jednak wyjść na prostą i powrócić do aktorstwa. W ostatnich latach można go było oglądać w filmie "Service Man" (2015), komedii "Adam Green’s Aladdin" (2016) oraz produkcji "Changeland" (2019). Pojawił się także w serialu "American Horror Story: Podwójny seans" (2021). Co więcej, na uwagę zasłużył jego występ w reklamie Google Assistant, gdzie powrócił jako Kevin McCallister.

Zobacz wideo Świąteczne filmy. Jakie lubimy najbardziej?

Macaulay Culkin: rodzina aktora

Co wiadomo o rodzinie Macaulaya Culkina? Macaulay jest synem Christophera Corneliusa "Kita" Culkina, który pracował jako kościelny oraz Patricii Brentrup, telefonistki. Miał dwójkę starszego rodzeństwa, Shane’a i Dakotę, jednak siostra zginęła w wypadku samochodowym w 2008 roku. Poza tym ma też młodsze rodzeństwo: Kierana, Quinna, Christiana oraz Rory’ego. Wszyscy młodsi Culkinowie, podobnie jak Macaulay, próbowali swoich sił w aktorstwie, jednak poszczęściło się tylko Kieranowi i Rory’emu, którzy do dziś występują w filmach. Na srebrnym ekranie pojawia się też dość regularnie ciotka Macaulaya od strony ojca – Bonnie Badelia, znana ze swoich ról w "Szklanej pułapce" (1988) i "Szklanej pułapce 2" (1990), gdzie wystąpiła u boku Bruce’a Willisa.

Macaulay Culkin był żonaty z Rachel Miner, którą poślubił w 1998 roku, rozwiedli się jednak już 2002 roku. Następnie Culkin spotykał się z aktorką, Milą Kunis. Para rozstała się w 2010 roku, choć utrzymuje przyjacielskie stosunki. Aktualną partnerką Macaulaya Culkina jest inne aktorka, Brenda Song, którą poznał na planie "Changeland".

Macaulay Culkin: majątek

Trudno zaprzeczyć popularności, jaką w dzieciństwie zdobył swoimi występami na dużym ekranie Macaulay Culkin. Majątek aktora szacuje się na około osiemnaście milionów dolarów. Za grę w pierwszej części "Kevina" Macaulay otrzymał sto tysięcy dolarów, jednak za sequel komedii zapłacono mu już astronomiczną, jak na dziecięcą rolę, kwotę 4,5 miliona dolarów.

Zobacz też: Świąteczne filmy sensacyjne: kino pełne akcji, w sam raz na zimowe wieczory

Filmy z Macaulayem Culkinem – z jakich produkcji go pamiętamy?

Filmy z Macaulayem Culkinem zapadają w pamięć i chętnie się do nich powraca. Które spośród nich wypada znać?

"Kevin sam w domu" (1990) i "Kevin sam w Nowym Jorku" (1992), reż. Chris Columbus

W swojej najsłynniejszej kreacji Macaulay Culkin wciela się w rolę małego chłopca, Kevina, który wychowuje się w wielodzietnej rodzinie. Jako że jego rodzice muszą dzielić uwagę pomiędzy wszystkich podopiecznych, Kevin czuje się niekochany. Na skutek zamieszania bliscy dwukrotnie zostawiają go samego – za pierwszym razem w domu, który upatrzyli sobie złodzieje, za drugim natomiast w obcym mieście.

"Moja dziewczyna", reż. Howard Zieff (1991)

W ciepłym filmie familijnym, niepozbawionym lekkiego humoru, Culkin jest uprzejmym chłopcem, Thomasem, zakochanym w swojej sąsiadce, Vadzie (Anna Chlumsky). Wspólnie z nią stara się pokrzyżować miłosne plany ojca dziewczynki (Dan Aykroyd), o którego ta jest zazdrosna. Jednocześnie Thomas i Vada bardzo się do siebie zbliżają.

"Synalek", reż. Joseph Ruben (1993)

Tym razem możemy oglądać Macaulay Culkina jako przebiegłego i podstępnego Henry’ego, który tylko udaje miłego, uczynnego chłopca. Kiedy w jego domu zjawia się osierocony kuzyn, Mark (Elijah Wood), z początku otacza go niemal braterską opieką. Z czasem jednak nowy lokator dostrzega sadystyczne skłonności rówieśnika i stara się przekazać dorosłym, że Henry jest niebezpieczny. Nikt jednak nie chce mu wierzyć, a kuzyn z łatwością stawia na swoim, posuwając się do coraz bardziej przerażających czynów.

"Richie milioner", reż. Donald Petrie (1994)

W produkcji Donalda Petrie Culkin wystąpił w tytułowej roli Richiego Richa, chłopca, mającego w przyszłości odziedziczyć fortunę po swoim ojcu. Jak się jednak okazuje, pewien zły człowiek chce przejąć kontrolę nad firmą Richów. Richie zrobi wszystko, by rodzina odzyskała należne jej bogactwo, a pomogą mu w tym przyjaciele.

Chłopiec zwany Gwiazdką Netflix: filmy świąteczne 2021. Co obejrzeć w czasie Bożego Narodzenia?

Macaulay Culkin – filmy. Lista wszystkich produkcji

Na pewno warto przyjrzeć się wszystkim produkcjom, w których wystąpił Macaulay Culkin. Filmy – cała lista tytułów z jego udziałem, znajduje się poniżej:

  • "Pogrzeb wikinga", reż. Daniel Petrie (1988),
  • "Zobaczymy się jutro", reż. Alan J. Pakula (1989),
  • "Wujaszek Buck", reż. John Hughes (1989),
  • "Kevin sam w domu", reż. Chris Columbus (1990),
  • "Tylko samotni", reż. Chris Columbus (1991),
  • "Moja dziewczyna", reż. Howard Zieff (1991),
  • "Kevin sam w Nowym Jorku", reż. Chris Columbus (1992),
  • "Synalek", reż. Joseph Ruben (1993),
  • "Potyczki z tatą", reż. Howard Deutch (1994),
  • "Władca księgi", reż. Joe Johnston/Maurce Hunt (1994),
  • "Richie milioner", reż. Donald Petrie (1994),
  • "Party Monster", reż. Fenton Bailey/Randy Barbato (2003),
  • "Sex and breakfast", reż. Miles Brandman (2007),
  • "Service Man", reż. Martin J. Thomas (2015),
  • "Adam Green’s Aladdin'', reż. Adam Green (2016),
  • "Changeland", reż. Seth Green (2019).

 A Ty znasz już wszystkie ekranowe wcielenia Macaulaya Culkina?

Zobacz też: Świąteczne filmy familijne: poznaj najlepsze historie, które obejrzysz wspólnie z bliskimi

Więcej o: