Nowe obostrzenia - jak imprezy, zamknięcie klubów czy nie? Co z kinami?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia podczas konferencji prasowej 7 grudnia. Czy nastąpi zamknięcie klubów, kin i innych miejsc, w których odbywają się np. imprezy? Tak, ale nie w Sylwestra i Nowy Rok.

Tydzień temu zmniejszono limity obłożenia w instytucjach kultury z 75 proc. do 50 proc., teraz Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia - będą one obowiązywały od 15 grudnia. Limit miejsc zostaje zmniejszony z 50 proc. do 30 proc. Dotyczy to właśnie wszystkich ośrodków kultury - kin, sal koncertowych czy teatrów. Dodatkowo, organizator danego wydarzenia będzie musiał wykazać, że sprawdza certyfikaty szczepień przeciw COVID-19. Tylko pod takim warunkiem będzie mógł przekroczyć limit 30 proc. niezaszczepionych osób (zaszczepione nie wliczają się do limitów). Poza tym od 15 grudnia nie będzie można jeść i pić w kinach.

Imprezy? Zamknięcie klubów od 15 grudnia, ale... nie w Sylwestra i Nowy Rok

Działalność klubów i dyskotek od 15 grudnia zostanie zawieszona - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska doprecyzował, że od 15 grudnia wszystkie kluby, dyskoteki i miejsca do tańczenia zostaną zamknięte. Jednak lokale będą mogły otworzyć się 31 grudnia i 1 stycznia - wtedy będzie obowiązywało ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Zobacz wideo Donald Trump zapewne był wściekły, kiedy powstał ten serial. Bada jego grzeszki

Ponadto od 20 grudnia do 9 stycznia będzie obowiązywała nauka zdalna w szkołach, a obostrzenia w transporcie od 15 grudnia mają wynosić 75 proc.

Więcej informacji o obostrzeniach i pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

We wtorek 7 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 19 366 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej odnotowano w woj. mazowieckim. Z powodu COVID-19 ubiegłej doby zmarły 504 osoby.

Więcej o: