Nie żyje Sylwester Chęciński. Twórca "Samych swoich" miał 91 lat

W środę we Wrocławiu zmarł reżyser filmowy Sylwester Chęciński. O śmierci 91-letniego artysty poinformował jego syn, Igor Chęciński - informuje Polska Agencja Prasowa na Twitterze. Chęciński był m.in. twórcą trylogii "Sami swoi".

Sylwester Chęciński był twórcą polskich komedii „Sami swoi", „Nie ma mocnych", „Kochaj albo rzuć", w których kultowych bohaterów - Kargula i Pawlaka - po mistrzowsku zagrali Władysław Hańcza i Wacław Kowalski. 

Trylogia z Kargulem i Pawlakiem to źródło fantastycznych cytatów, z których niektóre od pół wieku śmieszą, a część weszła do codziennego języka. Któż nie pamięta kwestii: "Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie". 

Sylwester Chęciński nie żyje

Chęciński to również reżyser komedii "Rozmowy kontrolowane" ze Stanisławem Tymem w roli Ryszarda Ochódzkiego i filmu „Wielki Szu", nagrodzonego Złotą Kaczką w kategorii Najlepszy Film w 1984 roku. Jako reżyser zadebiutował w roku 1961 filmem "Historia żółtej ciżemki".

W 1978 roku uhonorowany nagrodą czasopisma "Film" za tryptyk filmowy "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i „Kochaj albo rzuć". W 2005 roku otrzymał Nagrodę Honorową, statuetkę "Jańcia Wodnika" na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2005" we Wrześni. W 2017 roku podczas gali wręczenia nagród filmowych Orły 2017 r. Chęciński został uhonorowany Nagrodą za Osiągnięcia Życia. 

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu na Lubelszczyźnie. W 1950 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, a w 1956 Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Więcej o: